Zestawienie zróżnicowanych płytek: kwadratowych, silnie fazowanych na powierzchni ścian oraz tłoczonych w karo na blacie podumywalkowym, dało dość miękki efekt bardzo plastycznego wnętrza monochromatycznej łazienki.
Wąskie i ciemne fugi prze klasycznych płytkach fazowanych, "odczarowują" słodki i lekko sielankowy charakter fazowanych płytek. Za to podkreślają loftowy bądź modernistyczny styl wykończenia łazienki.
Do wykończenia tej łazienki wykorzystano hiszpańskie płytki fazowane: płytki ścienne Mugat - Vives.
Białe wykończenie fug i delikatne, miękkie fazy rantów płytek to wykończenie idealnie wpisujące się w styl retro.
Białe płytki ścienne fazowane firmy Vives. Regularny wzór czarnych i białych kwadratowych płytek na podłodze łazienki jest klasyczny i uniwersalny. Pasuje zarówno do stylowych łazienek, jak i nowoczesnych wnętrz. Właściciele długo szukali ładnych płytek łazienkowych. W końcu kupili płytki podłogowe - Rako, takie przeznaczone do basenów. Osobno białe i czarne, w plastrach po dziewięć sztuk. W domu okazało się, że jasne płytki są 1,5 mm większe od ciemnych. Glazurnik nieźle się namęczył, by je dopasować.
Bardziej graficzne potraktowanie faz, oraz kontrolowana przypadkowość w ich układzie na ścianie (płytki kwardatowe i prostokątne) pasują do wnętrz nowoczesnych np. Neo-Glamour, z nutką sentymentalizmu.
Czarno-biała stylizacja z białymi płytkami z fazą to kwintesencja szyku i klasy.
Pionowy układ dużych płytek fazowanych, trójdzielne lustro-szafka oraz akcentujące ten rytm szerokie, szare fugi wraz z drewnianym wykończeniem szafek w łazience, przywołują ekskluzywny i ponadczasowy styl lat '60.
Fazowane płytki o nieco większym nad przeciętny format, układane w dodatku w pionie (czyli nie klasycznie) optycznie podwyższają wnętrze. Szare fugi i biało - granatowy odcień płytek przywołują na myśl retro klimaty basenowe.
Wzdłużne (poziome) ułożenie kafli cegiełkowych fazowanych w łazience potrafi znakomicie optycznie poszerzyć lub wydłużyć dane strefy pomieszczenia.
Rustykalny styl kuchni doskonale komponuje się z fazowanymi płytkami.
Glazurowane na błysk i minimalnie sfazowane płytki optycznie powiększą niewielkie pomieszczenie toalety.
Cegiełkowy kształt płytek i prawie nie widoczna faza rantów jest praktyczniejszą wersją płytek fazowanych - łatwo się czyści, a zachlapania z tłuszczu czy sosów nie wnikaja w przestrzeń fug. Stąd są doskonałe do kuchni, na ścianie nad blatem kuchennym.
faza fazie nie równa. W zależności od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać, zwrócić musimy uwagę na opracowanie faz - rantów płytek. Miękkie ich wykończenie (wyoblone, zaokrąglone) pasuje do wnetrz klasycznych i retro. Ranty ścięte ostro (z widocznymi kątami) stylistycznie odpowiadają wnętrzom nowoczesnym.