Początkowo aneks kuchenny pojawiał się w kawalerkach, ponieważ na tak małej powierzchni nie było mowy o przeznaczeniu oddzielnego pomieszczenia na kuchnię. Nowoczesne budownictwo podchwyciło ten trend i obecnie większość mieszkań nie ma kuchni jako oddzielnego pomieszczenia. Kuchnia najczęściej jest otwarta, połączona bezpośrednio z salonem.
Aneks kuchenny można urządzić na wiele sposobów. Możemy zatrzeć granicę między strefą kuchenną i dzienną, ale równie dobrze możemy te granice podkreślić i aneks kuchenny oddzielić od salonu. To, którą opcję wybierzemy zależy od naszych upodobań i oczekiwań. Jeśli nie przeszkadza nam bliska obecność kuchni, warto podkreślić spójność aranżacji salonu z aneksem kuchennym. Jeśli natomiast chcemy nieco "ukryć" kuchnię, oddalić ą od salonu, odgrodzić od strefy dziennej, możemy zrobić to na kilka psosobów - i to bez stawiania ścianek działowych!
W galerii przedstawiamy najciekawsze pomysły na aneks kuchenny. Zobacz, jak go urządzić i jak odgrodzić kuchnię od salonu, nie zmniejszając optycznie przestrzeni.
Minimalistyczna zabudowa stanowiąca ciąg roboczy kojarzy się bardziej z nowoczesnym kredensem niż meblem kuchennym. Biała bryła wtapia się tło śnieżnej ściany.
Pastele to świetny pomysł na wprowadzenie subtelnej palety barwnej do kuchni. Zaletą pasteli jest to, że nie przytłaczają i nie dominują wnętrza.
Aneks kuchenny podkreślony został drewnianym wykończeniem, które wyróżnia się na tle białej zabudowy.
Marmurowy blat oraz ściana nad blatem podkreśla elegancję i luksus wnętrza, oraz samego aneksu.
Innym, ciekawym pomysłem na urządzenie aneks kuchennego jest wykorzystanie lastryko. Ten materiał ma ogromny potencjał aranżacyjny i jest dość łatwy w obróbce.
Salon od aneksu kuchennego oddziela strefa jadalniana - stół z krzesłami. Czasem tę funkcję pełni wyspa.
Jasny aneks kuchenny został doskonale wkomponowany w skosy - niełatwą w aranżacji przestrzeń.
Podział na strefy - kuchenną, jadalnianą i dzienną został tutaj zaznaczony za pomocą koloru.
Szafki z przeszkleniami w aneksie kuchennym dodają całej zabudowie lekkości.
Biały aneks kuchenny to jedna z najchętniej wybieranych opcji podczas urządzania tego pomieszczenia.
Jeśli w aneksie kuchennym nie mamy miejsca na wstawienie stołu, możemy rozważyć wybór wielofunkcyjnej wyspy kuchennej.
Wyspa kuchenna posłuży do przygotowywania posiłków, przechowywania garnków czy produktów spożywczych, a gdy dostawimy do niej kilka krzeseł lub hokerów - będzie wygodnym stołem, przy którym możemy zjeść lub popracować.
Jeśli decydujemy się na biały aneks kuchenny, przełammy go ciemniejszym kolorem, np. szarym czy beżowym.
Ciemną zabudowę kuchenną warto natomiast rozjaśnić - nie tylko za pomocą bieli (na zasadzie kontrastu). Doskonale w tej roli sprawdzą się jasne odcienie drewna.
Aneks kuchenny ułożony w kształt litery "C" zapewni nam prywatność i intymność podczas przygotowywania posiłków.
Drewniane meble to ciekawa alternatywa dla białej zabudowy lakierowanej, która zdominowała obecnie nowoczesne kuchnie.
Jeśli lubimy mieć wszystko w jednym miejscu, warto rozważyć zakup wyspy z blatem roboczym, zlewozmywakiem i płytą indukcyjną w jednym.