Piękny trawnik przez cały rok. Jak o niego zadbać? 7 sekretów specjalistów

2022-06-21 9:48 Materiał sponsorowany
Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”
Autor: Florovit, materiały prasowe

Wielu z nas marzy o trawniku niczym zielony dywan – taki, po którym w pogodne dni aż chce się chodzić bosą stopą! To marzenie można spełnić, o trawę trzeba tylko odpowiednio zadbać. Jak wiadomo, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto naśladować mistrzów. O przedstawienie kluczowych zabiegów i o praktyczne rady dotyczące utrzymania trawnika w idealnej formie poprosiliśmy więc ekspertów w uprawie traw. Oto, co nam podpowiedzieli.

Dlaczego warto wapnować trawnik

Pierwszym krokiem na ścieżce do uzyskania pięknego, soczyście zielonego trawnika, jest wapnowanie. Czemu służy? Po pierwsze poprawie struktury gleby, a więc lepszemu napowietrzeniu korzeni. Po drugie – korzystny dla traw odczyn na poziomie 5,5-7,0 pH umożliwia im przyswajanie cennego fosforu. A przy tym odkwaszona gleba to niekorzystne warunki do rozwoju mchu.

Jak osiągnąć najlepsze efekty? Wapnowanie należy przeprowadzić przed założeniem trawnika, a następnie powtarzać nie rzadziej niż co 2-3 lata, a najlepiej co roku – aby utrzymać odczyn gleby na stałym poziomie. Najskuteczniejszym, a zarazem najprostszym sposobem jest stosowanie preparatów opracowanych specjalnie w tym celu. Uwaga, między wapnowaniem na późniejszym nawożeniem należy odczekać co najmniej 3 tygodnie.

Zalety wertykulacji i aeracji

Drugi ważny zabieg to wertykulacja, która polega na płytkim, pionowym nacinaniu wierzchniej warstwy darni. Dzięki temu do korzeni lepiej docierają powietrze i woda, a korzenie zyskują impuls do rozwoju. Wertykulacja ponadto usuwa zeszłoroczny filc, który utrudnia wzrost trawy, a regularnie powtarzana zapobiega rozwojowi mchu. Tu tylko jedna ważna przestroga – z pierwszym wykonaniem zabiegu należy odczekać do 3. roku po założeniu trawnika.

Oprócz wertykulacji trawniki wymagają także aeracji, czyli napowietrzania. Dotyczy to przede wszystkim gleb gliniastych – tam, gdzie zalega woda. Zabieg powtarza się co 2-3 lata, niekiedy w powiązaniu z piaskowaniem, czyli rozsypywaniem cienkiej warstwy piasku, najlepiej kwarcowego (w ilości ok. 2 litrów na metr kwadratowy trawnika). W trakcie deszczu lub podlewania piasek spłynie do powstałych w trakcie aeracji kanalików, tworząc w glebie pożyteczny dla trawy drenaż.

Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”
Autor: Florovit, materiały prasowe

Jak nawozić trawnik prawidłowo

Trawa intensywnie rosnąc przez cały okres wegetacji potrzebuje ciągłego dostępu do substancji odżywczych, które pobiera z gleby. Aby uzupełniać ich niedobory w podłożu – trawnik potrzebuje regularnego nawożenia. Wiosną oraz latem stosuje się nawozy wieloskładnikowe bogate w azot. Preparaty tego rodzaju odżywiają darń i poprawiają jej krzewienie. Bujnie rosnąca, gęsta trawa staje się zarazem bardziej odporna na choroby, a przy tym nie porasta łatwo mchem.

Jaki preparat można tu polecić? Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”. Stosuje się go zaledwie raz na 3 tygodnie, a trawnik niemal w oczach staje się soczyście zielony, zwarty i silny.

Florovit „Mistrzowski trawnik” dzięki postaci mikrogranul łatwo rozpada się pod wpływem wody, a w rezultacie składniki odżywcze szybko i skutecznie odżywiają trawę. Efektem jest piękny, gęsty trawnik.

Koniecznie zajrzyj na stronę nawozydotrawnikow.florovit.pl. Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat nawozu Florovit „Mistrzowski trawnik”, a także innych, sprawdzonych i polecanych przed ogrodników preparatów do pielęgnacji trawnika, jak Florovit Wapno do trawników, Florovit Wapno Mikroflora 3w1 (zawierający także pożyteczne mikroorganizmy i kwasy humusowe) czy Florovit interwencyjny do trawników.

Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”
Autor: Florovit, materiały prasowe

Koszenie i podlewanie – nie tak oczywiste

Tu dopiero dochodzimy do koszenia. Nie powinno się go powtarzać zbyt często. Specjaliści rekomendują wykonywać je co 7-10 dni, ale z wyłączeniem dni deszczowych oraz okresów suszy. Co więcej, jako odpowiednią wysokość trawy wskazują ok. 5 cm, jednak w trakcie 3-4 pierwszych koszeń wiosną ostrze lepiej ustawić wyżej – na poziomie 8 cm.

I wreszcie podlewanie. Murawę trzeba oczywiście nawadniać regularnie i równomiernie – to sprawa najważniejsza. Przesuszenie jej oznacza duże straty. W mniejszych ogrodach wystarczy do tego wąż z odpowiednią końcówką, przy większych założeniach warto zainwestować w podziemny system nawadniający.

Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”
Autor: Florovit, materiały prasowe

Skarby polskiego ogrodnika

Opisaliśmy dotąd 6 kroków do pięknego trawnika. Co jest 7. sekretem mistrzów ogrodnictwa? Wspomniana już marka Florovit, która od 45 lat pozostaje liderem wśród producentów nawozów do roślin w ogrodach, na balkonach i na parapetach. To nie przypadek – źródłem sukcesu są własne projekty badawcze oraz współpraca z najlepszymi polskimi ośrodkami akademickimi i naukowymi.

Najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania dają gwarancję, że cenione nawozy są tym, co najlepsze i dla roślin, i dla środowiska. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie marka Florovit została uhonorowana Złotym godłem Laur Konsumenta 2022 w kategorii Nawozy do roślin ozdobnych oraz złotym medalem Konsumencki Lider Jakości 2019 w kategorii Nawozy do trawników. Przyznane przez użytkowników medale potwierdzają, że ulubiona marka nawozowa Polaków to najlepszy wybór dla każdego pasjonata pięknego trawnika.

Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik”
Autor: Florovit, materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022