Jesienny balkon w bloku, czyli kolorowa odsłona miejskiego balkonu!

2020-08-28 16:54 Ewa Karpiel

Jesienny balkon w bloku: jak go sobie wyobrażacie? Warto zadbać o aranżację balkonu po sezonie. Najnowsze trendy w projektowaniu i szybki tryb życia determinują nas do aranżowania każdej przestrzeni w surowy, praktyczny sposób. Czasem jednak warto zaszaleć: odrzucić katalogowe szarości  i biele, surowy ascetyzm wstawić do kąta. Dać się ponieść fantazji, poszukać w sobie tego, co cieszy. A w miejskim, jesiennym balkonie najbardziej cieszą... kolory!

Przed Wami odsłona balkonu w bloku! Tym razem to propozycja dla miłośników intensywnych barw. Tu właścicielka koloruje swój balkon nie tylko roślinami - kolor znajdziemy też w meblach i dodatkach!

Jesienny balkon bloku: kolorowe kwitnące rośliny

Bazą dla kolorowej odsłony miejskiego balkonu jest neutralne tło płytek i maty trzcinowej, przełożonej przez szczeble balustrady. Po obwodzie dość dużego (jak na miejski) balkonu, rozstawiono rożnorodne kompozycje roślinne. To one, nawet na zaaranżowanym pieknymi meblami i dekoracjami balkonie, grają zawsze pierwsze skrzypce.

W przeważającej większości kompozycję kolorowego balkonu w bloku zbudowano z roślin kwitnących, dobranych tak, aby cieszyły swoją urodą i naprzemiennym kwitnieniem od początku wiosny aż do późnej jesieni.

Jesienny balkon w bloku: krzewy i byliny

Na kolorowym balkonie w bloku świetnie czuje się nawet brzoza brodawkowata „Youngi” - jej piękne, lejące się pędy, delikatnie szeleszczą liśćmi na wietrze. Obok brzozy znajdują się hosty, które kwitną fioletowym kwieciem, oraz astry jesienne, potocznie zwane marcinkami. Z końcem września uzupełnią kwitnącą kompozycję równie jaskrawym fioletem. Przez całe lato pięknie wybarwiają się w słońcu mało wymagające koleusy Blumego, nie wymagają specjalnych warunków nie lubią tylko przesuszania.Winobluszcz, zwany dzikim winem, również znalażł swoje miejsce na jesiennym balkoniew bloku i to również jest niezwykle odporna roslina, która bardzo szybko rośnie. To pnącze już na jesieni pięknie wybarwi się na wiele odcieni czerwieni: od pomarańczu po głęboki kolor czerwonego wina. Przed nim zmysłowo pachnąca, kwitnąca lawenda. Amatorzy tej rośliny uprawiaja ją i suszą kwiaty w wielu różnych celach, właścicielka balkonu poleca herbatę z lawendą.

>> Przeczytaj też: Lawenda w doniczkach – modna roślina na balkon i taras

Obok znalazło się miejsce dla derenia białego 'Baton Rouge'. W letnich i wczesnojesiennych miesiącach ma zupełnie zielone liście, ale jesienią i zimą zyskuje pędy w intensywnym, jaskrawoczerwonym kolorze. Mały okaz żywotnika zachodniego 'Smaragd' znalazł swoje miejsce na balkonie między donicami z lantaną pospolitą, która kwitnie obficie i ma wiele kolorów. Jest to roślina zimozielona, choć na wieksze mrozy musi być przenoszona do pomieszczenia. Od maja do sierpnia kwitnie liliowiec mieszańcowy, który - wybarwiony na ciemnoczerwony kolor - jest bardzo intensywnym akcentem na miejskim balkonie. Uwaga dla miłośników kotów: roślina ta jest trująca i należy umieścić ją poza zasięgiem czworonogów. Kaktusy na balkonie to sezonowi bywalcy - latem łykają każdy promień słońca na balkonie, zimą zdobią zielenią parapety we wnętrzu.