Jak usunąć starą farbę z balustrady? Renowacja balustrady metalowej krok po kroku

2021-04-16 15:11 Agnieszka Zawadzka, Barbara Ruppel
Kolorowe kwiaty na balkon
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska By nasz ogród na balkonie wyglądał spektakularnie, zadbajmy o różnorodność gatunków roślin

Renowację balustrady metalowej na balkonie warto przeprowadzać co kilka lat. Zanim zabierzemy się za malowanie barierek, należy dokładnie oczyścić balustradę, by pozbyć się rdzy i starej farby. Jak się za to zabrać i zrobić to dobrze? Podpowiadamy, jak usunąć starą farbę z balustrady i jak pomalować balustradę metalową krok po kroku!

Spis treści:

Renowacja balustrady metalowej

Łuszcząca się farba z balustrady balkonowej nie wygląda zbyt dobrze. Rdza, którą pokryta jest barierka wpływa również na jej kondycję i wytrzymałość, dlatego nie powinniśmy lekceważyć złego stanu balustrady metalowej. 

Jeżeli balustrada balkonowa jest naprawdę w złym stanie, warto rozważyć jej wymianę na nową, najlepiej ze stali hartowanej, która zapewni trwałość i łatwość pielęgnacji. Jeżeli natomiast nasza balustrada metalowa jest w dobrym stanie technicznym, nie musimy jej od razu wymieniać, wystarczy ją odnowić.

Renowacja balustrady metalowej nie jest trudnym zadaniem i składa się z dwóch etapów: usunięcia starej farby oraz rdzy (oczyszczenie balustrady) oraz malowania balustrady metalowej odpowiednią farbą.  

Radzimy jak samodzielnie odnowić metalową balustradę balkonową. Sprawdź, jak usunąć starą farbę z balustrady oraz rdzę domowym sposobem.

Sprawdź: encyklopedia roślin na balkon i taras - zdjęcia i zasady pielęgnacji >>>

Jak usunąć starą farbę z balustrady balkonowej?

Żeby nasza praca miała trwały efekt, do usunięcia zarówno widocznej rdzy z metalowej balustrady balkonowej, jak i kiełkujących dopiero jej zalążków (w postaci spulchnionych powłok farby) musimy się odpowiednio przygotować. Zgromadzony wcześniej komplet narzędzi ułatwi i przyspieszy proces usuwania starej farby oraz rdzy i odnawiania metalowej balustrady.

Do odnowienia barierki balkonowej potrzebne będą:

  • folia ochronna,
  • taśma samoprzylepna / malarska,
  • druciana szczotka (miedziana, mosiężna lub stalowa – w zależności od stopnia korozji),
  • papier ścierny (o granulacji  np. 120),
  • skrobak stalowy (do kupienia w każdym markecie budowlanym),
  • preparat do usuwania starych powłok lakierów i farb do metalu,
  • pędzelki (okrągły i płaski),
  • farba podkładowa antykorozyjna,
  • farba do metalu w wybranym kolorze.

Przed rozpoczęciem właściwych prac renowacyjnych metalowej balustrady balkonowej musimy zabezpieczyć posadzkę na balkonie przed ewentualnym zabrudzeniem farbą lub podkładem.

Starannie rozłóżmy na całej szerokości posadzki folię ochronną i przymocujmy ją taśmą samoprzylepną. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca styku posadzki z balustradą – najpierw precyzyjnie oklejmy krawędzie posadzki samą taśmą, a następnie nałóżmy na nią jeszcze warstwę folii. Całość przymocujmy dla pewności taśmą do podłoża.

Sprawdź też:

kwiaty na balkon wschodni >>>

kwiaty na balkon zachodni >>>

kwiaty na balkon słoneczny - południowy >>>

kwiaty na balkon północny >>>

Czyszczenie balustrady metalowej krok po kroku

Mając przygotowane miejsce do pracy, przystępujemy do oczyszczenia metalowej balustrady balkonu. Jak usunąć rdzę najskuteczniej? Metalową szczotką (np. miedzianą), energicznymi ruchami przecieramy powierzchnię balustrady. Jeśli rdza odchodzi łatwo i dość równomiernie z barierki, możemy poprzestać na tej metodzie w oczyszczaniu.

Jeśli miejscami mamy problem z oskrobaniem trudno schodzącej rdzy z balustrady, wypróbujmy szczotki z twardszego surowca (np. mosiężne – do trudniejszych miejsc, lub stalowe – najtwardsze, przy miejscach, gdzie warstwa farby schodzi najciężej). Możemy również przyspieszyć proces oczyszczania balustrady balkonowej, malując uprzednio balustradę preparatem do usuwania starych powłok malarskich, dedykowanym do metalu.

Po odczekaniu czasu przewidzianego przez producenta preparatu, na malowanej powierzchni powinny pokazać się bąble spulchniające farbę. Wówczas łatwo łuszczącą się farbę zeskrobujemy stalowym skrobakiem lub szpachelką.

Po zeskrobaniu farby, dla wyrównania powierzchni balustrady, przecieramy ją papierem ściernym (np. o granulacji 120). Na koniec przecieramy całą powierzchnię balustrady delikatnie (!) zwilżoną rozpuszczalnikiem szmatką.

Malowanie balustrady metalowej

Kolejnym krokiem w procesie renowacji balustrady metalowej jest pokrycie jej odpowiednimi preparatami oraz farbą kryjąca. Balustrady balkonowe malujemy, nakładając kolejno: antykorozyjną warstwę gruntującą, farbę podkładową, farbę nawierzchniową.

W praktyce zamiast gruntu i farby podkładowej stosuje się jeden preparat, a później nakłada się kilka warstw farby nawierzchniowej - aż do pełnego pokrycia. Można też kupić farby uniwersalne, które łączą cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę.

UWAGA: przed malowaniem balustrady balkonowej farbę trzeba rozmieszać, posługując się np. patykiem.

Postarzanie balustrady balkonowej

Balustrada balkonowa będzie ciekawie wyglądała, gdy podda się ją patynowaniu. Służą do tego specjalne farby. Efekt starości można uwydatnić, wybierając farby imitujące rdzę lub nadające poblask miedzi, złota lub srebra. Jednak ozdobne elementy balustrady balkonowej wymagają sporo pracy, szczególnie przy malowaniu ich połączeń z konstrukcją balustrady.

Jak pomalować barierki balkonowe - instrukcja

Oczyszczone metalowe barierki balkonu przed wykończeniem pożądanym kolorem farby, najlepiej jest dodatkowo zabezpieczyć przed rdzą w przyszłości. Balustrada balkonowa jest szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne - dzięki zabezpieczeniu jej antykorozyjną farbą podkładową unikniemy konieczności kolejnej renowacji w krótkim czasie.

Oczyszczoną powierzchnię balustrady balkonowej malujemy okrągłym pędzelkiem dwukrotnie (dla zdwojenia skuteczności) dedykowaną farbą antykorozyjną do metalu wystawionego na ekspozycję zewnętrzną. Szczególnie dokładnie pomalujmy podkładem miejsca najbardziej przerdzewiałe (styki na spawach metalowych elementów, kąty, styki metalu z posadzką).

Po wyschnięciu podkładu na miejscach najbardziej problematycznych, równomiernie pokrywamy nim całą balustradę. Po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy (przy niektórych preparatach wystarczą już 2 godziny), nakładamy drugą.

Po dokładnym wyschnięciu drugiej warstwy możemy przejść do ostatniego etapu renowacji metalowej balustrady – pokrycia jej wybranym kolorem farby do metalu.

Po ok. 16 godzinach od nałożenia płaskim pędzelkiem pierwszej warstwy farby do metalu, możemy nałożyć warstwę drugą. Po kolejnej dobie metalowa balustrada jest gotowa na przyjęcie gości na naszym balkonie!

Najpiękniejsze balkony - ZDJĘCIA

Zobacz inspiracje na ładne aranżacje balkonu. Balkony w mieście to sposób na stworzenie własnego miejsca relaksu. Zadbaj o balkon koniecznie w tym sezonie. Zobacz zdjęcia balkonów - wybieramy meble na balkon, dodatki, rośliny.

Kwiaty balkonowe: ciekawe pomysły na obsadzenie skrzynek balkonowych

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021