Drewniana huśtawka ogrodowa – zrób to sam!

2022-05-01 6:21 Materiał sponsorowany
huśtawka
Autor: materiały prasowe

Drewniana huśtawka to stały element wystroju większości ogrodów. Miejsce, w którym chętnie odpoczywasz, czytasz i spędzasz czas ze znajomymi. Na rynku jest dostępnych wiele kształtów i typów gotowych huśtawek. Jednak wcale nie musisz z nich korzystać. Możesz zbudować taki bujak własnoręcznie. Co prawda wymaga to trochę planowania i pracy, ale daje możliwość stworzenia czegoś dostosowanego do twojego ogrodu i potrzeb. Poza tym własnoręcznie wykonana huśtawka może mieć nietypowy i oryginalny kształt. Wciąż zastanawiasz się, jak to zrobić? Śpieszymy z pomocą!

Do wykonania huśtawki potrzebujesz przede wszystkim dobrego i zdrowego drewna. Aby stworzyć konstrukcję identyczną, jak na zdjęciach, powinieneś mieć: trzy drewniane kantówki o długości 3 m i wymiarze 14 x 14 cm każda oraz dwie kantówki o długości 2 m i wymiarze 10 x 10 cm każda. Dodatkowo zgromadź kilka desek do wykonania siedziska oraz wkręty do drewna i impregnaty niezbędne do dekoracji i ochrony twojego bujaka.

huśtawka
Autor: materiały prasowe

Zaplanuj swoją huśtawkę

Zanim zaczniesz prace budowlane, poświęć trochę czasu na opracowanie kształtu huśtawki. Każdy bujak ogrodowy jest urządzeniem dynamicznym, a przez to musi być bardzo stabilny i bezpieczny dla ciebie i twoich najbliższych. Najlepiej będzie, jeśli spróbujesz rozrysować projekt i właściwie rozłożyć naprężenia i siły. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, poproś o pomoc kogoś ze swoich znajomych.

huśtawka
Autor: materiały prasowe

Zabezpiecz drewno przed obróbką

Na początku przeszlifuj powierzchnię drewna, pozbawiając ją wszelkich nierówności, luźnych i wystających elementów. Im mniej będzie drzazg, tym łatwiejszy będzie montaż i bezpieczniejsze użytkowanie huśtawki. Najszybciej to zrobisz przy pomocy szlifierki. Pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu oczu i ust. Następnie odpyl drewno i pokryj dwiema warstwami Impregnatu Protektor Primacol Professional. To bezbarwny i bezwonny preparat, który chroni drewno przed grzybami, butwieniem i pasożytami. Dodatkowo wzmacnia jego powierzchnię i wyrównuje chłonność. Kiedy Protektor dokładnie wyschnie, ponownie odpyl drewno i pomaluj pierwszą warstwą Impregnatu do drewna LuxDecor w wybranym kolorze (produkt jest dostępny w gamie 12 kolorów, w prezentowanej huśtawce wykorzystano kolor orzech). Po wyschnięciu delikatnie przetrzyj powierzchnię drobnym papierem ściernym. Nie chodzi o matowienie, a lekkie przetarcie, które usunie wszelkie elementy, które podniosą się po malowaniu. Odpyl powierzchnię i nanieś drugą warstwę.

huśtawka
Autor: materiały prasowe

Zbuduj konstrukcję huśtawki ogrodowej

Pomalowane drewno można docinać do kształtu niezbędnego do budowy konstrukcji huśtawki. Wymierz odpowiednie długości metrówką i zaznacz ołówkiem. Po docięciu połącz je przy pomocy wkrętów do drewna. Dokładnie sprawdzaj nachylenia, od tego zależy stabilność całej konstrukcji. W identyczny sposób przygotuj i dotnij kantówkę o wymiarach 10 x 10 cm. Te elementy będą przeciwwagą do nachylenia ramy. Pomaluj je dwiema warstwami impregnatu i umieść w wykonanych wcześniej nacięciach „czternastek”. Po zakończeniu masz już gotową ramę huśtawki.

huśtawka
Autor: materiały prasowe

Wykonaj drewniane siedzisko

Siedzisko wykonaj z desek. Postępuj identycznie: przeszlifuj, odpyl, zabezpiecz Protektorem, a następnie połącz elementy przy pomocy wkrętów do drewna. Jako szkielet siedziska wykorzystaj pozostałości 10-centrymentrowych kantówek. Dzięki czemu cała konstrukcja będzie trwała i stabilna. Po skręceniu odpyl powierzchnię i pomaluj dwiema warstwami Impregnatu do drewna LuxDecor w wybranym kolorze. Po wyschnięciu połącz siedzisko z ramą. Do tego celu możesz wykorzystać łańcuch. Od tej chwili możesz przetestować świeżo wybudowaną huśtawkę. Jeśli nie chcesz robić tego osobiście, pozwól na to swojemu kotu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022