Łódź Design Festival 2019. Znamy laureatów konkursu make me!

 Łódź Design Festival, make me! 2019: Nils Körner, Patrick Henry Nagel (Haus Otto)

Nils Körner, Patrick Henry Nagel (Haus Otto), The One Dollar Glasses. Projekt nagrodzony w konkursie make me! podczas Łódź Design Festival 2019.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Łódź Design Festival 2019. Podczas gali otwarcia 13. ŁDF zostały ogłoszone wyniki konkursu make me! W tym roku nagrody o łącznej sumie 65 tysięcy otrzymali Patrick Henry Nagel i Nils Körner za projekt „One Dollar Glasses” oraz Mateusz Mioduszewski za projekt „ASHka - ceramika z popiołu”.

Festiwal to nie tylko prezentowanie najnowszych, najlepiej zaprojektowanych przedmiotów, ale dla nas również szansa i misja, aby przez te przedmioty opowiadać o otaczającym nas świecie i zastanawiać się, w jaki sposób ten świat możemy uczynić lepszym  witając publiczność, przypomniał dyrektor Łódź Design Festival, Michał Piernikowski.

O tym, że dobre życie każdy rozumie inaczej, opowiedział Adam Tępiński, prezes zarządu Ceramiki Paradyż, wieloletniego mecenasa Łódź Design Festival:  Każdy z nas jest inny. Tym większe wyzwanie stoi dziś przed projektantami. To oni w swojej codziennej pracy muszą odpowiadać na pytania, czym jest dobre życie dla każdego z nas, w jaki sposób mogą polepszyć nasze zdrowie, wpłynąć na nasze samopoczucie, otoczenie czy środowisko. 

Poznaliśmy laureatów konkursu make me!

Najważniejszym momentem gali otwarcia festiwalu jak co roku stało się wręczenie nagród w konkursie make me! To kluczowy element Łódź Design Festival. Realizowany od jego drugiej edycji, wyrósł na jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla projektantów młodego pokolenia. Do udziału zgłosili się w tym roku twórcy z całego świata, m.in. z Egiptu, Korei Południowej, Hong Kongu, Rosji, Kanady czy Argentyny. Ze 148 nadesłanych propozycji jury wybrało 22 projekty, które zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. W drugim etapie konkursu wyróżnione zostały najlepsze z nich.

Nagrodę główną, 50.000 zł PARADYŻ AWARD, ufundowaną przez Mecenasa Festiwalu – Ceramikę Paradyż, otrzymali w tym roku Patrick Henry Nagel i Nils Körner ze studia Haus Otto za projekt The One Dollar Glasses”, który w swobodny sposób bada możliwości wykorzystania drutu w produkcji okularów. Na całym świecie ponad 150 milionów ludzi potrzebuje okularów, ale nie ma do nich dostępu ani środków finansowych. Edukując ludzi w krajach rozwijających się i dostarczając im odpowiednich narzędzi do gięcia drutu, umożliwia się im samodzielną produkcję swoich własnych okularów. Celem projektu było zbadanie możliwości i ograniczeń systemu produkcji i materiałów takich jak stal sprężynowa, rury termokurczliwe i soczewki, dostępnych za mniej niż jednego dolara.

– Rzadko się zdarza, żeby wybieranie tej głównej nagrody było tak proste, oczywiste już po pierwszym głosowaniu. Nagrodziliśmy tutaj wrażliwość społeczną i wnikliwość procesu, który panowie przeprowadzili w bardzo dokładny i rzetelny sposób, jakość wykonania oraz walory estetyczne. Wszyscy ci, którzy w komisji mieli na nosie okulary pomyśleli, że właściwie chętnie zmieniliby je na te, które oceniali – uzasadniała decyzję jury jego przedstawicielka, Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowa School Of Form. W skład gremium weszli również: Czesława Frejlich, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, Mariusz Włodarczyk, Michał Piernikowski oraz Maurizio Burrato.

Do rąk duetu projektantów trafiła również nagroda specjalna w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez sponsora Łódź Design Festival, firmę Interprint. – W tym roku postanowiliśmy przyznać nagrodę wspaniałej idei, która według nas pomaga tym, którzy najwięcej pomocy potrzebują – tak motywowała wybór Sylwia Lasota, kierownik do spraw sprzedaży i marketingu Interprint.

 Łódź Design Festival, make me! 2019: Mateusz Mioduszewski, ASHka

Mateusz Mioduszewski, ASHka – ceramika z popiołu. Projekt nagrodzony w konkursie make me! podczas Łódź Design Festival 2019.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Nagrodę specjalną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Łódź Design Festival, otrzymał Mateusz Mioduszewski za projekt ASHka - ceramika z popiołu”. – Mieszkając na Śląsku, zdałem sobie sprawę, w jaki sposób i w jakich ilościach wykorzystywany jest węgiel. Zauważyłem, że za całą tą dziedziną gospodarki kryją się ogromne pokłady odpadów, a przeważającą część pozostałości okołoenergetycznych stanowią popioły – wyjaśnia autor. I dodaje, że liczne próby doprowadziły go do stworzenia tworzywa zawierającego aż 70% odpadu popielnego. Tworzywo zbadane pod względem technicznym okazało się doskonałym materiałem do tworzenia płyt ceramicznych, naczyń czy donic z otwartą perspektywą na rozszerzenie asortymentu.

Łódź Design Festival 2019: Dobre życie

Jeszcze do 26 maja publiczność Łódź Design Festival będzie próbowała znaleźć sposób na dobre życie, które stało się hasłem wydarzenia. – Przez cały tydzień na terenie Łódzkiego Centrum Wydarzeń można odwiedzać Punkt Porad Roślinnych. Wątek roślinny przewija się na festiwalu w różnych odsłonach, rodziny z dziećmi zapraszamy między innymi na warsztaty Dzieciaki sadzeniaki” przygotowane przez Leroy Merlin, partnera ŁDF. Rodziców z dziećmi zainteresuje z pewnością rozbudowana strefa edukacyjna Ekoeksperymentarium. Wchodząc w przestrzeń tego przygotowanego specjalnie z okazji ŁDF ekomieszkania można nauczyć się, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe – wymienia Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

.. Łódź Design Festival 2019. Najciekawsze wystawy i wydarzenia: PROGRAM

W Centrum Festiwalowym na zwiedzających codziennie czeka ponad 30 wystaw. Bardzo interesująco zapowiada się niedzielny blok wykładów DOBRE ŻYCIE, w którym wezmą udział między innymi goście specjalni festiwalu, projektanci ze słynnego studia Form Us With Love. Drugi z zaproszonych na ŁDF gości specjalnych to Jaime Hayon, gwiazda światowego designu. Twórca otworzył w Łodzi swoją najnowszą, pierwszą w Polsce wystawę pt. “MASQUEMASK INSTALLATION”, którą można zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Podczas ŁDF warto też zobaczyć wybór 59 propozycji spośród polskich produktów wyróżnionych znakiem jakości must have. Są to przedmioty, które po prostu warto mieć.

.. Znamy wyniki plebiscytu must have 2019. Co warto mieć w domu? ZDJĘCIA

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Miasta Łódź. Centrum Festiwalowe mieści się przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Ocena: 0
Zdjęcia: Łodź Design Festival, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY