Łódź Design Festival 2017. Znamy laureatów konkursu make me!

 Łódź Design Festival 2017. Znamy wyniki konkursu make me!

W konkursie make me! 2017 główna nagroda, Paradyż Award w wysokości 20 tys. zł, trafiła w ręce Benno Bruckscha, który zaprezentował kredki samodzielnie wytwarzane z różnokolorowych gleb i wosku.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Niezwykłe kredki wykonywane z... gleby, projekt autorstwa Benno Bruckscha, zwyciężyły w jubileuszowym, 10. konkursie dla młodych projektantów make me!, odbywającym się w ramach Łódź Design Festiwal 2017. Dwie pozostałe nagrody trafiły w ręce polskich twórców – Magdaleny Kucharskiej i Jana Libery.

Nazwiska zdobywców nagród w konkursie make me! zostały zaprezentowane podczas gali otwierającej Łódź Design Festival 2017. Jurorzy – Agnieszka Jacobson-Cielecka, Czesława Frejlich, Jacek Ryń, Michał Piernikowski, Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski – za najlepszy spośród finałowych projektów uznali produkt pt. „Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby”. Zgodnie z nazwą ich autor, Benno Brucksch, wytwarza je metodą rękodzielniczą z różnobarwnej ziemi.

Benno Brucksch i „Ziemia Wosk Ołówek – Kredki z gleby”

Nagrodzony projekt jest bowiem trzyetapowy. W pierwszym Benno Brucksch skoncentrował się na poszukiwaniu ziem o odpowiednio zróżnicowanym zabarwieniu – od piasków po czarnoziemy. W drugiej fazie stworzył produkt gotowy do użytkowania i do sprzedaży – mniejsze i większe zestawy kredek z gleby i z wosku, zapakowane w kartonowe pudełka. Trzeci etap to uruchomienie małej linii produkcyjnej do wyrobu kredek w niewielkich partiach.

 Benno Brucksch stworzył minimanufakturę do wyrobu kredek

Benno Brucksch stworzył minimanufakturę do wyrobu kredek z gleby w niewielkich partiach.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Jurorzy docenili pomysł i użyteczność projektu oraz szczególną wrażliwość Benno Bruckscha na otoczenie. – Nagrodzony projekt zachęca nas do uważniejszego obserwowania tego, co się wokół nas znajduje, stanowi to niewątpliwą wartość dla tego produktu – podkreśliła Agnieszka Jacobson-Cielecka. Twórca z Niemiec otrzymał Paradyż Award – główną nagrodę konkursu make me!, ufundowaną przez mecenasa festiwalu, Ceramikę Paradyż.

Polacy nagrodzeni w konkursie make me! 2017

W konkursie make me! 2017 świetnie zaprezentowali się także młodzi polscy twórcy, do których trafiły pozostałe nagrody. Nagrodę specjalną Łódź Design Festival w wysokości 10 tys. zł otrzymał Jan Libera, autor projektu przyczepki rowerowej kompatybilnej z rowerami z miejskich wypożyczalni. – Przyczepka stanowi odpowiedź na realną potrzebę związaną z transportem towarowym w miastach. Doceniliśmy świadomość tego projektu oraz jego gotowość do wdrożenia w istniejących już wypożyczalniach rowerów miejskich – skomentował decyzję gremium Michał Piernikowski, juror konkursu make me! i dyrektor festiwalu.

 Miejska przyczepka rowerowa projektu Jana Libery

Miejska przyczepka rowerowa projektu Jana Libery zdobyła w konkursie make me! 2017 nagrodę specjalną ufundowaną przez organizatora, Łódź Design Festival.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Nagroda specjalna w wysokości 5 tys. zł ufundowana przez partnera festivalu, firmę Interprint, trafiła w ręce Magdalenty Kucharskiej autorki zachwycającego, wykonywanego w całości ręcznie zestawu ceramiki użytkowej pt. „Baltica”. Szkliwione wewnątrz, zapewniają bezpieczny i higieniczny kontakt z żywnością. Nieszkliwione od zewnątrz, prezentują unikatowy rysunek pełen napięcia dialog naturalnej oraz barwionej gliny.

 Zestaw ceramiki użytkowej Baltica autorstwa Magdaleny Kucharskiej - Hadaki

Zestaw ceramiki użytkowej Baltica autorstwa Magdaleny Kucharskiej - Hadaki otrzymał nagrodę specjalną partnera konkursu make me! 2017, firmy Interprint.

Fot. Łodź Design Festival, materiały prasowe

Wszyscy finaliści konkursu make me! 2017

Finałowe projekty można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w ramach Łódź Design Festival w dniach 3 - 8 października na terenie Art_Inkubatora, przy ulicy Tymienieckiego 3 w Łodzi. Prezentujemy je także w poniższej galerii.

Konkurs make me! odbywający się w ramach Łódź Design Festival skupia designerów i artystów z całego świata. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko 2000 osób z 40 krajów, m.in. Hiszpanii, Holandii, Kolumbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, a nawet Chin, Korei Południowej czy Meksyku.

 

Każda edycja make me! daje zupełnie nowe spojrzenie na design. Powstają produkty, które przy zachowaniu swojej funkcjonalności zyskują odmienną formę.

 

- Otwarty charakter konkursu, a także możliwość świadomego kształtowania siebie i porównywania własnych pomysłów z pracami innych designerów, to największa wartość make me!. Uczestnicy prezentują różnorodne podejście do projektowania. Co ciekawe, nie ma lepszych czy gorszych realizacji. Przedstawiają one jedynie inny sposób myślenia o projektowaniu. Każdy z nich stanowi odpowiedź na problem lub niezrealizowaną dotąd potrzebę w otaczającym nas świecie – zauważa Czesława Frejlich, jurorka w konkursie make me!

Ocena: 5
Tekst: Paweł Kaliński Zdjęcia: Łodź Design Festival, materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY