Fronty szafek kuchennych - wybierz nowe drzwiczki do kuchennych szafek

2017-12-04 13:52 Materiał sponsorowany

Zmieniając fronty szafek kuchennych, można odświeżyć kuchnię malym kosztem. Odpowiednio dobrane drzwiczki do szafek kuchennych mogą odmienić każda kuchnię. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonuje się fronty do szafek kuchennych i czym wykańcza się ich powierzchnię. Sprawdź, jakie wzory i kolory panują teraz w kuchniach!

Spis treści

  1. Materiały z jakich wykonuje się fronty kuchennych szafek
  2. Wykończenie kuchennych drzwiczek z płyt wiórowych i MDF
  3. Kolory i wzory drzwiczek do szafek kuchennych
  4. Drewniane fronty do mebli kuchennych
  5. Fronty szafek kuchennych laminowane
  6. Szafki kuchenne płycinowe
  7. Nietypowe dzrzwiczki do szafek kuchennych
  8. Szafki kuchenne do małej kuchni: które fronty szafek wybrać?
  9. Nowe fronty szafek kuchennych: odświeżenie wyglądu lub zmiana stylu
  10. Zabudowa kuchenna - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ

Na szczęście w sklepach frontów do szafek kuchennych jest bez liku – o różnych kolorach i wzorach, wykonane z rozmaitych materiałów. Jeśli nawet nie znajdziemy wymarzonego koloru czy wzoru lub chcemy mieć drzwiczki o nietypowych wymiarach – producent wykona je na nasze zamówienie.

Materiały z jakich wykonuje się fronty kuchennych szafek

  • Drewno. Do produkcji drzwiczek najczęściej używa się płyt o grubości 2 cm. Najpopularniejszymi surowcami są: sosna, świerk, olcha (tańsze) oraz droższe – brzoza, buk, dąb, czereśnia, jesion. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków (np. czereśni), tańsze drewno, np. sosnowe, często bejcuje się tak, by imitowało droższe. Drzwiczki drewniane, zwłaszcza z twardego drewna liściastego (dąb, buk), są bardzo trwałe i mają naturalny kolor, do którego łatwo dobrać kuchenne dodatki.
  • Płyta MDF. Ma grubość 1,6-1,9 cm. Wykonana jest ze zmielonego i sprasowanego drewna. Z wierzchu może być pokryta dekoracyjną folią PVC (imitującą stal, drewnopodobną, czy kolorową) albo lakierem. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się też łatwo kształtować, dzięki czemu bez trudu zamówimy lub kupimy drzwiczki wygięte według naszej fantazji.
  • Płyta wiórowa. Do produkcji drzwiczek stosuje się zwykle płytę o grubości 1,8 cm. Może być laminowana, fornirowana lub lakierowana – lakierem matowym, półmatowym albo dającym połysk. Główne zalety tego materiału, to niska cena i duża ilość wzorów laminatów. Jest jednak kruchy, produkuje się więc z niego tylko drzwiczki o najprostszych kształtach – bez zaokrągleń i ozdobnych wyżłobień.
  • Okleina. Stosuje się folię PVC lub laminat. Folia łatwo dopasowuje się do kształtu oklejanych powierzchni, więc stosuje się ją zazwyczaj do drzwiczek z ozdobnymi wyżłobieniami. Natomiast laminatami okleja się drzwiczki o równych powierzchniach.

Wykończenie kuchennych drzwiczek z płyt wiórowych i MDF

  • postforming krawędzie są zaokrąglone, a całą płytę pokrywa jeden kawałek folii lub laminatu, przechodzący z powierzchni płyty na krawędź;
  • softforming krawędzie nie są zaokrąglone, a w miejscu odcięcia płyty przyklejony jest oddzielny pasek laminatu lub folii PVC.

Drzwiczki, w których zastosowano postforming, są mniej narażone na działanie wilgoci. Jednak zawsze będą miały zaokrąglone brzegi – mamy więc mniejszy wybór kształtów, niż w przypadku tych wykonanych w technice softformingu.

..  Wybieramy blaty kuchenne – poradnik + galeria zdjęć >>>

Kolory i wzory drzwiczek do szafek kuchennych

Trudno, choć w przybliżeniu, podać ich liczbę, ponieważ producenci twierdzą, że mają w katalogach wszystko, a jeśli nawet nie mają – to potrafią wykonać każde zamówienie. Proponują np. połączenie drewna z metalem lub szkłem, okleiny imitujące drewno, marmur, granit i wiele innych materiałów. Drzwiczki z drewna i MDF mogą mieć ozdobne żłobienia i kształty. U wielu producentów nie tylko wybierzemy je z obszernego katalogu, ale i – z pomocą fachowca wyposażonego w komputer – zaprojektujemy własne. Takie „superspecjalne” zamówienie będzie droższe od zwykłego o około 40%.

Drewniane fronty do mebli kuchennych

Drewno, jako materiał, jest trwałe i ponadczasowe, stąd bardzo chętnie wybierane do wykończenia i aranżacji każdego wnętrza, w tym również kuchni. Drewniane fronty szafek kuchennych mogą być zarówno gładkie, płycinowe, jak i stylizowane na rustykalne, prowansalskie bądź angielskie. Bardzo często stanowią wyłącznie element drzwiczek w kamiennej bądź ceglanej konstrukcji dolnych szafek kuchennych. Kuchnie w stylu wiejskim często korzystają z tego połączenia materiałów. Plusem mebli kuchennych z frontami drewnianymi jest ich trwałość, stosunkowa łatwość w pielęgnacji (im prostsze formy frontów, tym łatwiejsza pielęgnacja). W dodatku – jeśli po latach znudzi nam się kolor drewnianych szafek kuchennych, możemy z łatwością poddać drewniane fronty kuchenne renowacji: usunąć wierzchnią warstwę malarską bądź lakierniczą i przemalować fronty albo na dowolny kolor (np. farbą kredową), albo zmienić im odcień bejcy lub lakierobejcy. Doskonale też komponują się z drewnianym blatem kuchennym, który w podobny sposób możemy odnawiać i restaurować co kilka lat, w zależności od intensywności eksploatacji. Drewniane szafki kuchenne zawsze wprowadzają do wnętrza ciepłą i klimatyczną aurę. Rysunek usłojenia drewna to ponadczasowy „print” w duchu eko, a prosta forma drewnianych szafek (bez faz i wgłębień) to model który nigdy nie wyjdzie z mody.

Fronty szafek kuchennych laminowane

W myśl modnej w nowoczesnej kuchni idei eksponowania doskonale gładkich płaszczyzn lakierowanych bądź laminowanych w przestrzeniach kuchennych, w nowoczesnej kuchni szafki w laminacie są jednymi z najczęściej wybieranych szafek kuchennych. Nieskończone wprost możliwości wyboru koloru laminatu oraz kombinacji i wielkości szafek kuchennych dodatkowo podbijają popularność frontów szafek kuchennych w laminacie. Wybierając zabudowę kuchenną, uważać natomiast wypada z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Mimo iż na zdjęciach katalogowych i w studiach kuchennych takie meble kuchenne prezentują się niezwykle elegancko, pamiętajmy, iż kuchnia jest przestrzenią bardzo często i intensywnie użytkowaną. Stąd mimo wielu sił włożonych w dbanie o higieniczne i sterylne utrzymanie porządku w kuchni nie wyeliminujemy licznych odcisków rąk po ledwie muśnięciu frontu szafki czy zachlapań w strefie mycia i gotowania. Choć laminowane na wysoki połysk szafki kuchenne prezentują się niezwykle efektownie, warto pomyśleć też o praktycznej stronie ich użytkowania. Jeśli nie chcemy spędzić połowy życia na zacieraniu śladów użytkowania kuchni, rozważmy też inne możliwości szafek kuchennych w laminacie.

Szafki kuchenne płycinowe

Szafki kuchenne płycinowe, z fazowanymi drzwiczkami, filongami, gzymsikami, listwami i stylizowanymi wspornikami to propozycja dla kuchni w stylu angielskim, wiktoriańskim i klasycznym. Czasem niektóre elementy szafek kuchennych płycinowych znajdują swoje odpowiedniki w kuchniach w stylu skandynawskim bądź rustykalnym. Charakteryzują się klasyczną i symetryczną linią faz, przypór i pilastrów listwowych na drzwiczkach i w stolarce wykończeniowej. Niezwykle ujmujące dla kuchni w stylu romantycznym, charakteryzują się bezpretensjonalnością i - co tu dużo mówić – ponadczasowością. Płycinowe fronty do szafek kuchennych najczęściej wykonuje się z płyt MDF, które następnie pokrywane są dedykowanym wykończeniem dekoracyjnym i lakierem w wybranym kolorze.

Nietypowe dzrzwiczki do szafek kuchennych

Nietypowe szafki kuchenne, robione na zamówienie i szczegółowe zlecenia, wiążą się zawsze z dodatkowymi kosztami. Jednakowoż efekt końcowy szafek kuchennych na zamówienie potrafi często osłodzić wysoki koszt związany z ich posiadaniem. Szafki kuchenne fornirowane modnym orzechem amerykańskim lub europejskim, to prawdziwy mercedes wśród mebli kuchennych. Niesamowitość i niepowtarzalność usłojenia orzechowego forniru to prawdziwe dzieło sztuki. Podobne efekty, choć o zupełnie innym, mniej subtelnym wyrazie, uzyskujemy przy użyciu forniru z drzew egzotycznych. Również różnego rodzaju okleiny kamienne (np. okleina z łupka kamiennego) to ciekawa alternatywa dla klasycznych mebli kuchennych i frontów – dodają wnętrzu kuchni „pazura” i odczarowują z formalnie przypisanej funkcji. Tworzywa imitujące beton często współtowarzyszą okleinom z łupka kamiennego bądź wprost przeciwnie – kontrastują z elementami ciepłego forniru. Fronty aluminiowe do uniwersalna stylistycznie propozycja do kuchni otwartych na salon (bardzo higieniczne, idealne dla alergików i „wrażliwców” żywieniowych). Najrzadziej wybierane są szafki kuchenne szklane, w szczególności z uwagi na cenę.

Szafki kuchenne do małej kuchni: które fronty szafek wybrać?

Jeśli twoja kuchnia jest naprawdę niewielkich rozmiarów, postaw na gładkie i jasne fronty szafek kuchennych, najlepiej w jednolitym kolorze. Nie „zagęszczą” one i tak wątłej przestrzeni, za to rozświetlą i optycznie powiększą kuchenne gabaryty. W dodatku przestrzeń kuchni wyda się wówczas bardziej uporządkowana, co jest szczególnie trudne do uzyskania na małych powierzchniach. Zabudowa kuchenna może piąć się po ścianie aż do linii sufitu. Zabieg ten nie tylko doda nam powierzchni do przechowywania, ale i optycznie wysmukli i „podniesie” pomieszczenie. W małej kuchni na wagę złota jest każdy centymetr i każde funkcjonalne rozwiązanie. Nawet uchwyt powinien być wybrany z głową. Wybierz taki, który idealnie "leży" w dłoni, który jest dla Ciebie wygodny. Praktyczne sa metalowe, czasem połączone z estetyczną porcelaną. Ciekawy efekt przy monochromatycznym kolorze szafek kuchenny dadzą uchwyty zróżnicowane kolorystycznie, choć o zbliżonym kształcie. Modne i wygodne są także uchwyty kopułkowe, kiedyś montowane wyłącznie przy biurkach. Aby zabudowa nie wyglądała zbyt monolitycznie, wybrane fronty wiszących szafek wyposaż w szklane, przezierne drzwiczki. Wówczas zabudowa wyda się lżejsza i mniej formalna.

..  Koniec z bielą? Moda na ciemne kolory w kuchni >>>

Nowe fronty szafek kuchennych: odświeżenie wyglądu lub zmiana stylu

Jeśli w twoim budżecie nie ma wystarczających środków na kupno kompletu nowych mebli do kuchni, możesz wymienić same fronty szafek. Producenci oferują w standardzie fronty do najczęściej spotykanych wymiarów zabudowy kuchennej, ale jeżeli zaistnieje taka konieczność, zawsze możesz zdecydować się na wykonanie nowych frontów na zamówienie. Białe, drewniane, kolorowe, jednolite lub z ciekawym ornamentem czy fazą, a nawet metalowe – w zależności od tego, na jakie fronty postawisz, zmieni się ogólny wygląd kuchni. Jednolita biała zabudowa to rozwiązanie najbardziej uniwersalne – stanowi idealne tło dla mocnych akcentów kolorystycznych, dzięki którym możesz ciągle coś zmieniać w aranżacji kuchni. Na takie fronty postaw również wtedy, gdy chcesz osiągnąć ultraminimalistyczny efekt lub pragniesz mieć na przykład kolorową ścianę nad blatem (zrównoważą jej wyrazistość). Gładkie białe fronty pokryte lakierem to doskonały sposób na optyczne powiększenie małej kuchni. Z kolei rzeźbione lub fazowane fronty szafek kuchennych sprawią, że twoja kuchnia zmieni charakter na nieco staroświecki – świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz zmienić styl aranżacji na rustykalny czy retro. Pastelowe (miętowe, błękitne) fronty na tle bieli i drewna wprowadzą do wnętrza skandynawską atmosferę, a metalowe – nowoczesny „pazur”. Wymiana frontów na drewniane sprawi, że aranżacja nabierze naturalnego ciepła i przytulności, a kolorowa zabudowa kuchenna sprawdzi się, jeśli pragniesz zaprosić do wnętrza pozytywną energię. Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest przemalowanie starych frontów, a jeśli to dla ciebie za mało, może zdecydujesz się także na wymianę uchwytów?

Zabudowa kuchenna - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić kuchnię? Na wstępie postaw na dobry projekt kuchni, a zwłaszcza zabudowy. Dobre planowanie podniesie ergonomię kuchni po jej urządzeniu.

Fronty zabudowy w kuchni | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają