Kafelki do malowania

Opatrzyły ci się gładkie płytki w łazience i chcesz, by wnętrze nabrało wyrazu? Mamy na to sposób.Wystarczy je ozdobić atrakcyjnym wzorem.

Ozdabiamy kafelki
Ozdabiamy kafelki
Ozdabiamy kafelki
Ozdabiamy kafelki
Ozdabiamy kafelki
Potrzebne materiały
  • tektura odpowiadająca wielkości planowanego szablonu
  • papierowa taśma klejąca
  • kalka
  • ołówek
  • marker
  • nożyk do cięcia tektury
  • gąbka
  • farba do malowania płytek

Ściany błyszczące anonimową i sterylną bielą mogą zmienić swój banalny wygląd ozdobione stylizowanym ornamentem roślinnym, odcinającym się od jasnego tła elegancką czernią. Wówczas łazienka zacznie przypominać wytworny salon kąpielowy. W zrealizowaniu pomysłu na metamorfozę płytek pomogła nam artystka, Magdalena Hollender.

Pomysł na oryginalny wystrój

Podoba mi się tworzenie czegoś dla wnętrza - takiego z duszą, dla mieszkań, a nie dla przestrzeni biurowych. Szablony, stemple, ażurowe przepierzenia, które można zawiesić w oknie czy między pokojami, robiłam z zamysłem, chociaż całościowy efekt jest bardziej dziełem przypadku i ciągle ulega zmianom. Zmianom, tak jak i moim wycinankom, oddaję się z pasją i widzę, że to się podoba. Mogłabym mieszkać w domu, który ma poukrywane wszystkie sprzęty, szafy, a do tego prawie teatralne dekoracje, łatwe do dbania o nie i do utrzymania porządku. Podoba mi się rzemieślnicze tworzenie, zwłaszcza gdy sztuka jest tylko inspiracją, tak powstał na przykład mój parawan, którego namalowane motywy roślinne zostały zaczerpnięte ze średniowiecznych drzeworytów.

Ornament w powiększeniu na płytkach w łazience

Ornament jest mojego autorstwa, chociaż szukałam inspiracji wśród innych. Szablon jest techniką znaną od dawna, choć to także street art: sztuka ulicy. Stwarza bardzo ciekawe efekty, dotyczy to zarówno warstwy estetycznej, jak i intelektualnej. Szablon jest wspaniały, bo ten sam da się wykorzystać wielokrotnie. Można nakładać też szablon na szablon otrzymując nowe efekty. Bardzo zachęcam do tej formy ekspresji.


Magdalena Hollender ukończyła malarstwo i grafikę warsztatową na Akademii Sztuk Pięknych, jednak już po studiach związała się z pracownią graficzną w Niemczech. Wykonywała także ilustracje edukacyjne dla Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Mieszka w Milanówku i jest zakochana w tym miasteczku-ogrodzie. Zamierza tam przeprowadzić warsztaty z kaligrafii, a także z innych form plastycznych.

Ocena: 0
Tekst: Milena Łakomska Wykonanie: Magdalena Hollender Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY