Grzyb i pleśń na ścianie w mieszkaniu: przyczyny i usuwanie

2021-10-20 8:51

Grzyb i pleśń na ścianie wpływają nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Warto je zatem usunąć od razu, zanim wykwity pokryją znaczną część ściany. Zobaczmy, jak pozbyć się grzyba ze ściany – skutecznie i bezpiecznie.

Grzyb i pleśń na ścianie
Autor: AndreyPopov / GettyImages

Spis treści

  1. Pleśń i grzyb na ścianie – skąd się biorą?
  2. Jak usunąć grzyba ze ściany domowymi sposobami?
  3. Usuwanie grzyba ze ścian profesjonalnymi środkami
  4. Środki ostrożności przy stosowaniu preparatów na grzyba
  5. Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Pleśń i grzyb na ścianie – skąd się biorą?

Przyczyn powstawania na ścianie czarno-zielonych kropek może być wiele. Ich pojawienie świadczy o złej wentylacji i niedostatecznym odprowadzaniu nadmiaru wilgoci, do których mogło dojść z powodu:

  • zaniedbań budowlanych – grzyb pojawia się na mostkach termicznych, czyli miejscach wychłodzonych, na których dochodzi do kondensacji pary wodnej;
  • nieodpowiedniego korzystania z pomieszczenia – jeśli powstaje się w nim dużo wilgoci (podczas gotowania, gorącej kąpieli czy suszenia ubrań), trzeba ją odprowadzić na zewnątrz. Wystarczy włączyć okap albo otworzyć okna i przewietrzyć mieszkanie.

Jak usunąć grzyba ze ściany domowymi sposobami?

Walkę z grzybem z zastosowaniem niechemicznych środków należy podjąć od razu po zauważeniu charakterystycznych wykwitów, gdy jeszcze nie objęły one dużego obszaru i nie wniknęły w głąb ściany. Po czym to rozpoznamy? Wystarczy popukać w ścianę – jeśli odgłos jest głuchy, to najpewniej stadium zagrzybienia jest już bardzo zaawansowane i nic nie wskóramy, działając powierzchniowo.

Jeśli usłyszymy „pełny” odgłos, możemy spróbować odgrzybiania ścian preparatami domowymi, takimi jak:

  • ocet – spryskajmy ścianę roztworem wody z octem w stężeniu 4:1, a po kilkunastu minutach zmyjmy wodą i pozostawmy do wyschnięcia. Czynność najlepiej kilkukrotnie powtórzyć;
  • olejek z drzewa herbacianego – sam proces wygląda dokładnie tak jak w przypadku roztworu octu. Jakich proporcji użyć? Na 100 ml wody powinno przypadać ok. 20-30 kropli olejku;
  • woda utleniona – jej trzyprocentowy rozwór wlejmy do butelki z atomizerem, spryskajmy ścianę, a po 10 minutach przetrzyjmy wilgotną ściereczką. Wodę utlenioną możemy też połączyć z octem i sodą oczyszczoną, by wzmocnić jej grzybo- i pleśniobójcze działanie.

Usuwanie grzyba ze ścian profesjonalnymi środkami

Jeśli pleśń osadziła się jedynie na powierzchni ściany lub sufitu (nie przerasta tynku), wystarczy delikatnie usunąć ją przy pomocy szpachelki lub szczotki o sztywnym włosiu (na mokro albo na sucho), a następnie nanieść preparat pleśniobójczy na zainfekowaną powierzchnię. Większość tego typu preparatów ma postać gotowego do użycia płynu, niektóre jednak należy rozcieńczyć wodą. Nanosimy je pędzlem lub wałkiem. Gdy ściana wyschnie, gruntujemy ją i malujemy farbą.

Jeśli stosowanie domowych sposobów na pleśń i grzyba nie przynosi widocznych efektów, najpewniej zarodniki wniknęły już w głębsze warstwy ściany. W takiej sytuacji powinniśmy sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne o działaniu grzybobójczym. Takie preparaty zadziałają najskuteczniej wtedy, gdy wykwity są w początkowym stadium rozwoju i znajdują się tylko na wierzchniej warstwie ściany.

Jeśli grzyb wniknął głęboko w podłoże, konieczne może się okazać skucie całego tynku aż do surowego muru – i to nie tylko w miejscu, w którym widać czarne kropki, ale o ok. 1 metr dalej. Odkrytą powierzchnię należy wstępnie oczyścić drucianą szczotką, umyć wodą i dokładnie osuszyć. Dodatkowo można ją potraktować odpowiednim preparatem grzybobójczym, pozostawić do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta (na kilka lub kilkanaście godzin) i dopiero zatynkować na nowo, a następnie pomalować.

Środki ostrożności przy stosowaniu preparatów na grzyba

Używając środków na pleśń i grzyba, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Ich skład jest pełen substancji działających w sposób agresywny – niestety nie tylko na wykwity ścienne, a na wszystko, co znajduje się w zasięgu ich działania. Przy ich stosowaniu zadbajmy przede wszystkim o to, by:

  • w pomieszczeniu nie było dzieci ani zwierząt domowych – wszystkie rzeczy, których mogą później dotknąć, powinny zostać umyte lub wyprane;
  • nie dotykać preparatów gołą ręką, lecz nosić rękawiczki;
  • nie wdychać oparów powstających przy ich rozpylaniu – niezbędna będzie maseczka;
  • po zakończeniu pracy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Aby problem nie powrócił, zadbajmy o sprawną wentylację i odprowadzanie nadmiaru wilgoci – np. poprzez częste wietrzenie. Obszary, które były wcześniej pokryte wykwitami, warto też pomalować specjalną farbą na grzyba, zawierającą substancje bakteriobójcze, takie jak jony srebra, albo inne o odczynie zasadowym, które nie sprzyjają ich namnażaniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Jak pozbyć się pleśni i grzybów?
Nasi Partnerzy polecają