W przeciwieństwie do pleśni, która oddziałuje głównie na powierzchnię tynku i drewna, grzyby domowe mogą całkowicie przerastać drewno i mur, osłabiając konstrukcję domu, należy więc zrobić wszystko, by się ich pozbyć. Ponadto są one niebezpieczne dla naszego zdrowia – większość z nich wydziela toksyczne i rakotwórcze substancje mogące wywoływać wiele chorób (alergie, astmę, reumatyzm, niedotlenienie mózgu). Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może również powodować bóle głowy, senność i nudności. Pamiętaj, by wszystkie prace wykonywać w okularach ochronnych, masce i gumowych rękawicach. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno jeść oraz palić, a po zakończeniu prac należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Usuwanie grzyba domowego: KROK PO KROKU

1. Zagrzybioną powierzchnię należy najpierw dokładnie oczyścić z tynku.

2. Po oczyszczeniu muru trzeba sprawdzić, czy grzyb przerósł jego spoiny w poszukiwaniu drewna. W tym celu wydłubujemy część spoiny w jednym lub kilku miejscach.

3. Jeśli okaże się, że grzyb przerósł spoiny, w ścianie nawiercamy skierowane w dół (pod kątem 30-45°) otwory, co 15-20 cm.

4. W otwory należy wlać środek grzybobójczy uniwersalny lub przeznaczony tylko do murów i zaczekać, aż płyn całkowicie wsiąknie w ścianę.

5. Jeśli producent nie zalecił większej dawki (lub powtórzenia zabiegu), czekamy aż ściana zupełnie wyschnie, po czym wypełniamy otwory zaprawą cementową. Następnie, tak jak w wypadku pleśni, mur pokrywamy impregnatem grzybobójczym, a gdy wyschnie – tynkiem i farbą.