Jeżeli usunięcie starych płytek wiąże się ze zrujnowaniem ściany, na której są zamocowane, możesz wybrać inną alternatywę, np. ułożyć glazurę na starych płytkach. To o wiele prostszy sposób, mniej komplikujący remont. Wystarczy wiedzieć, jak ułożyć warstwę nowych płytek na starych. Zaoszczędzisz pracę, dodatkowe koszty, a tymczasem uzyskasz grubą i gładką ścianę płytek. Poznaj fachowe rady w ZRÓB TO SAM.

W ZRÓB TO SAM: kiedy możemy układać nowe płytki na starych

Nie zawsze musimy usuwać stare płytki, gdy chemy ułożyć nowe. Jeśli płytki sa zniszczone, mocno trzymają się podłoża, ale są równe i suche, połóżmy na nich warstwę nowych. Unikniemy w ten sposób skuwania całej ściany, większego bałaganu podczas remontu oraz dodatkowych kosztów.

ZRÓB TO SAM: układamy glazurę na starych płytkach

Pierwszy krok to staranne przygotowanie powierzchni, na której położysz glazurę. Zacznij od przyklejania płytek w pobliżu podłogi, układając ją w formie poziomych pasm. Aby uniknąć wiercenia w starych płytkach, zamocuj listwę podporową za pomocą kilku samoprzylepnych dwustronnych podkładek. Warstwę nowych płytek ułóż tak, aby ich krawędzie nie pokrywały się z układem starych. Gdy glazura kończy się w połowie ściany, uzyskasz bardzo grubą krawędź z płytek. W takim przypadku trzeba ją przykryć warstwą płytek krawędziowych albo listwę krawędziową z PCV lub z twardego drewna.

ZRÓB TO SAM: stare płytki - małe wnętrze

Pamiętaj, że nakładając płytki na stare, zmniejszamy o kilka centymetrów powierzchnię wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na ten krok w małym pomieszczeniu, weźmy pod uwagę, że po remoncie będzie jeszcze mniejsze.