Często w mieszkaniu pojawia się pęknięcie na suficie. Podpowiadamy, jak je usunać. Do przeprowadzenia drobnego remontu ściany lub usunięcia pęknięcia na suficie potrzebne ci będą: szpachelka, młotek, mesel, szczotka, wiaderko, wiertarka z mieszadłem wolnoobrotowym, pędzel ławkowiec, kielnia, paca ze stali nierdzewnej, poziomnica, łata tynkarska, pacfa z siatką ścierną, okulary ochronne, tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy, gładź gipsowa, zaprawa naprawcza, taśma zbrojąca, pianka poliuretanowa, uszczelniacz akrylowy i sznur dylatacyjny.

Sprawdź też:

sufit podwieszany >>>

jak usunąć zacieki na ścianie i suficie >>>

Naprawa pęknięcia na suficie: KROK PO KROKU

1. Pęknięcie na suficie poszerzamy przy pomocy szpachelki lub młotka i mesla (w przypadku większych pęknięć) tak, by miało około 2-3 cm. Czasem, gdy tynk nie trzyma się podłoża, trzeba skuć go jeszcze więcej.

2. Odsłonięte podłoże jest pełne pyłu i drobinek tynku, należy je więc oczyścić szczotką lub odkurzaczem. W przeciwnym wypadku przyczepność nowej zaprawy będzie słabsza.

3. Podłoże w miejscu pęknięcia na suficie może okazać się chłonne, dlatego konieczne jest staranne zagruntowanie całej szczeliny. Preparat w płynie nanosimy szerokim pędzlem, dokładnie wcierając go w podłoże.

4. Następnego dnia możemy rozpocząć plombowanie peknięcia na suficie. Zaprawę dobieramy do rodzaju tynku. Jeśli sufit pokryty jest tynkiem cementowo-wapiennym lub cementowym, zaprawa naprawcza również powinna być cementowa. Tynki gipsowe szpachlujemy gipsem. Zaprawę rozrabiamy wodą (wsypując ją do wody, a nie odwrotnie) za pomocą wiertarki z mieszadłem. Gęstoplastyczną masę nakładamy na sufit małą kielnią.

Uwaga! Przy dużych i długich pęknięciach warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci taśmy lub siatki zbrojącej z włókna szklanego. Taśmę wtapia się między dwie warstwy zaprawy. Tego typu zbrojenie nie może wystawać poza zaprawę ani wgłębienie wykute w starym tynku. Szerokie pęknięcia (od 1 cm) powinno się wypełnić materiałem trwale elastycznym (sznurem dylatacyjnym o małej średnicy lub pianką poliuretanową). Robimy to przed szpachlowaniem i zbrojeniem.

Zobacz także: Sposób na nieestetyczy sufit - sufit napinany: cena, montaż, zdjęcia>>

Zobacz, co może sie przydać:

Jak usunąć pęknięcia na suficie?

5. Zanim masa na suficie zacznie wysychać, musimy ją wygładzić. Nanosimy jeszcze jedną jej porcję przy pomocy pacy tynkarskiej i zacieramy, aż powstanie w miarę gładka powierzchnia.

6. Kolejnym krokiem jest wyrównanie zaprawy na suficie w miejscu pęknięcia. Jeśli naprawiamy tynk na większej powierzchni, najlepiej zrobić to szeroką łatą tynkarską z aluminium.

7. Następnego dnia możemy zająć się poprawieniem gładkości tynku. Robimy to przy pomocy gładzi gipsowej – rozrabiamy ją wodą i nanosimy kielnią na pacę i sufit, a następnie dokładnie wyrównujemy powstałą warstwę.

8. Po mniej więcej 24 godzinach wyrównujemy zaszpachlowaną powierzchnię. Resztki zaschniętej gładzi usuwamy pacą z siatką ścierną. Tę czynność wykonujemy w okularach ochronnych, które osłonią nasze oczy przed gipsowym pyłem.

Gotowe! Teraz już możemy zabrać się za malowanie sufitu!

Uwaga! Jeśli po miesiącu od napraw pęknięcia na suficie znów się pojawią, należy wezwać konstruktora lub majstra budowlanego, bo to znak, że przyczyną uszkodzeń mogą być wady konstrukcyjne budynku.

Sufit: inspiracje