Co to jest perlator?

Najprostszym sposobem, by zacząć wprowadzać w domu program oszczędzania wody, jest montaż perlatora (aeratora) na baterii starszego typu albo instalacja nowej armatury właśnie z nim. Choć to tylko rodzaj małego metalowego pierścienia na końcu wylewki, redukuje zużycie wody o kilkadziesiąt procent. Perlator (aerator) ma gęstą siateczkę lub system komór. Woda, przepływając przez nie, zostaje napowietrzona i mimo że wypływa jej mniej, strumień sprawia wrażenie mocniejszego.

Nie opłaca się jednak kupować najtańszych modeli, osad kamienny szybko je zanieczyszcza, zapycha i łatwo korodują. Jak poradzić sobie z popsutym perlatorem? W jaki sposób samodzielnie wymienić uszkodzony perlator?

..  Szkoła oszczędzania – jak zmniejszyć rachunki za wodę? >>>

Zrób to sam: jak wymienić perlator do kranu?

Nierównomierny strumień wody czy jej rozchlapywanie może wiązać się właśnie z uszkodzeniem perlatora. Wówczas nie jest konieczny zakup nowego kranu, a jedynie wymianę końcowej nakładki. Uszkodzony element należy delikatnie odkręcić kluczem, a następnie przykręcić nowy perlator. Jeśli zmagamy się z uciążliwym kamieniem, pamiętajmy, że próby usunięcia go za pomocą igły czy innych narzędzi na niewiele się zdadzą. Najlepszym, najtańszym i najszybszym sposobem jest wymiana perlatora.

..  Jak posprzątać dom? Porady i dobry plan! >>>

Wymiana perlatora - poradnik WIDEO

Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wymienić perlatora, warto posłuchać specjalisty!

 

Dzień Dobry TVN/x-news

Pomysły DIY dla domu - GALERIE ZDJĘĆ

W domu wiele rzeczy można zrobić samodzielnie. Wychodzi nie tylko taniej, lecz także ciekawiej! Uzyskujemy bowiem unikalne, jedyne w swoim rodzaju przedmioty czy dekoracje. W galeriach zdjęć znajdziesz gotowe pomysły na domowe DIY.