Do załatania dziury w zabudowie wykonanej z płyt g-k potrzebne ci będą: łata wycięta z innej płyty (pasująca wymiarami do otworu, który wytniesz), profile stalowe CD lub listwa drewniana, wkręty do płyt g-k, wkrętarka, fazownik kątowy, nóż, piła otwornica, preparat gruntujący, szpachla, szpachlówka gipsowa, taśma flizelinowa, paca z siatką ścierną oraz farba i pędzel lub wałek.

Łatanie dziury w płycie g-k: KROK PO KROKU

1. Wytnij w uszkodzonej płycie kwadratowy otwór (wokół dziury). Zrobisz to przy pomocy piły otwornicy.

2. Krawędzie płyty wokół wyciętego otworu sfazuj nożem. W ten sposób stworzysz odpowiednio szerokie wgłębienie na masę spoinującą.

3. W otworze umieść od tyłu jeden lub dwa kawałki profilu stalowego CD o długości większej niż wysokość otworu (o około 5 cm z każdej strony) i szerokości 6 cm. Zamiast profilu możesz użyć też kawałków listwy drewnianej o grubości 3 cm i szerokości 6 cm. Profile umieść w otworze pojedynczo i ustaw tak, żeby połowa ich szerokości wystawała poza płytę.

4. Fragmenty profilu (lub listew) przykręć do okładziny wkrętami do płyt g-k. Wystarczą po trzy wkręty na każdy z nich (rozstaw między wkrętami to około 15 cm). Utworzą one stabilne podparcie dla łaty.

5. Zanim przykręcisz łatę do profili, musisz sfazować (ściąć) jej krawędzie pod kątem mniej więcej 45˚. Zrobisz to przy pomocy fazownika kątowego lub noża.

6. Teraz możesz przykręcić łatę. Uważaj przy tym, by blachowkręty nie znalazły się zbyt blisko jej narożników.

7. Zanim przejdziesz do następnego kroku, oczyść i zagruntuj powstałą szczelinę.

8. Następnego dnia możesz zabrać się za spoinowanie krawędzi łaty przy użyciu szpachlówki gipsowej i taśmy flizelinowej. Masę gipsową nakładaj pacą tynkarską.

9. Zanim masa zacznie schnąć, wklej w nią odcinki taśmy flizelinowej, które stworzą zbrojenie zapobiegające powstawaniu pęknięć wokół łatanego miejsca. Kawałki taśmy nie powinny na siebie zachodzić.

10. Nałóż drugą (a później ewentualnie trzecią) warstwę masy szpachlowej na powierzchnię łaty.

11. Gdy gips szpachlowy wyschnie, możesz przeszlifować i zagruntować spoinę, a po wyschnięciu (najlepiej następnego dnia) – pomalować.

Gotowe!