Jak wyczyścić przypalony garnek? Zrób to sam, krok po kroku

2024-03-29 11:07

Jak wyczyścić przypalony garnek? To pytanie zadaje sobie chyba każdy, komu zdarzyło się kiedyś przypalić garnek podczas gotowania. Wystarczy chwila nieuwagi i na dnie naczynia tworzy się trudna do wyczyszczenia warstwa przypalonego jedzenia. Nie oznacza to jednak, że garnek nadaje się już tylko do wyrzucenia! Nie wiesz, jak pozbyć się tego typu zabrudzeń z naczyń? Przeczytaj, jak wyczyścić przypalony garnek!

Spis treści

  1. Jak wyczyścić przypalony garnek? 
  2. Sól na przypalony garnek
  3. Jak wyczyścić przypalony garnek sodą, colą, piaskiem?
  4. Przypalony garnek — ocet
  5. Jak wyczyścić przypalony garnek w środku? Tabletki do zmywarki i proszek do prania
  6. Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?
  7. Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?
  8. Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Jak wyczyścić przypalony garnek? 

Tradycyjny detergent, czyli płyn do mycia naczyń, nie jest zbyt skuteczny w walce z przypaleniami. Nie oznacza to jednak, że zabrudzony w ten sposób garnek nadaje się do wyrzucenia. Istnieje kilka domowych sposobów na czyszczenie przypalonych naczyń. Wystarczy kilka podstawowych produktów kuchennych i odrobina cierpliwości. Oto, jak wyczyścić przypalony garnek!

Sól na przypalony garnek

Najpopularniejszym domowym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka jest użycie soli kuchennej. Do zabrudzonego naczynia wlewamy mocno osoloną wodę i zostawiamy na dwanaście godzin. Po upływie tego czasu doprowadzamy wodę w garnku do wrzenia, pozwalamy jej gotować się przez 5-7 minut, a następnie dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń i szorujemy naczynie gąbką lub myjką. Przypalone resztki odejdą bez problemu, bez użycia ostrych narzędzi.

Jak wyczyścić przypalony garnek sodą, colą, piaskiem?

Alternatywą jest zastąpienie soli sodą oczyszczoną lub colą.

Soda oczyszczona to kolejny środek, który pozwoli się uporać z przypalonym garnkiem. Należy wymieszać wodę z sodą, a następnie tak powstały roztwór zagotować. Jeśli nadal spalenizna jest trudna do usunięcia, warto powtórzyć tę czynność. Nie zaleca się stosowania sody do przypalonych garnków aluminiowych.

A może wykorzystać colę? To następny sposób na przypalony garnek. Wlewamy colę na wysokość kilku centymetrów, czekamy, aż się zagotuje – powinna się gotować przez kilka minut.

Jak wyczyścić przypalony garnek, by wyszło to jak najoszczędniej? Najbardziej ekologicznym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka jest szorowanie go piaskiem, jednak to rozwiązanie wymaga znacznie większego nakładu pracy – spalenizna nie odchodzi tak łatwo jak w przypadku sposobu z użyciem soli.

Przypalony garnek — ocet

Aby uporać się z przypalonym garnkiem i dobrze go wyczyścić, możemy wykorzystać inny ekologiczny środek czyszczący, jakim jest ocet. Co robimy po kolei? Wlewamy ocet do garnka (na wysokość kilku centymetrów) i gotujemy przez kilka minut. Oczywiście musimy pamiętać, że w czasie procesu w kuchni będzie się unosił mocny zapach octu. Metoda ta nie jest polecana w przypadku garnków emaliowanych.

Jak wyczyścić przypalony garnek w środku? Tabletki do zmywarki i proszek do prania

Do czyszczenia przypalonego garnka warto podejść niestandardowo i wykorzystać środki czyszczące, które domyślnie mają inne zastosowania.

Tabletka do zmywarki? Wrzucamy ją do garnka, a później zalewamy wrzącą wodą na wysokość kilku centymetrów. Tak powstały roztwór pozostawiamy na całą noc – następnego dnia nie powinno być problemu z usunięciem spalenizny za pomocą płynu do naczyń.

Nietypowo możemy również wykorzystać proszek do prania. Wsypujemy do garnka ok. 3 łyżek proszku, zalewamy wodą (tym razem do pełna) i gotujemy jakieś 15-20 minut (przy bardziej opornych zabrudzeniach można wydłużyć proces nawet do 50 minut). Po wszystkim łatwo będzie usunąć spaleniznę!

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Garnek ze stali nierdzewnej wyczyścisz z zewnątrz przy pomocy octu i wrzątku. Wymieszaj oba składniki w misce (2 łyżki octu na pół szklanki wody), i zanurz w niej garnek. Po godzinie umyj – spalenizna powinna zejść.

Jako czyścika można też użyć zwiniętej w kulkę folii aluminiowej, która nie rysuje powierzchni. Niezawodnym sposobem na przypalony garnek jest również czyszczenie parą wodną.

Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?

Przed przystąpieniem do bardziej złożonych czynności, należy wlać wodę do garnka i odczekać, aż część spalenizny się odmoczy. Jeżeli to nie pomoże, można zastosować roztwór soli z wodą. Wystarczy wlać wodę (do 3–5 cm wysokości) i zagotować, a następnie dodać kilka łyżek soli. Jeżeli sól okaże się nieskuteczna, wypróbuj colę, postępuj jak z roztworem wody z solą.

Przypalony garnek ze stali nierdzewnej można też wyczyścić węglem aktywnym. Należy rozgnieść trzy tabletki  i zalać wodą na 3 centymetry. Po 15 minutach umyj garnek.

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Garnki emaliowane łatwo się przypalają. Co wtedy? Wsyp do garnka sporą ilość soli lub sody oczyszczonej i zalej wodą. Zagotuj, a gdy wystygnie, wylej i dokładnie umyj ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli pozostaną mocno zabrudzone miejsca, można je delikatnie potraktować gąbka z niewielką ilością soli.

Uwaga: żrące środki chemiczne, czy nawet mleczka do czyszczenia mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń powłoki, lepiej ich unikać.

Czytaj także:

Jak odetkać zlew i umywalkę? Praktyczne porady

Jak czyścić złoto? Domowe sposoby czyszczenia przedmiotów ze złota

 Jak czyścić kurki w kuchence lub piekarniku?