Istnieje kilka sposobów na czyszczenie fug z pleśni – są to zarówno domowe sposoby, jak i metody z użyciem specjalistycznych preparatów. Sprawdź, jak wyczyścić fugi z pleśni!

Fugi pleśń: przyczyny powstawania pleśni

Pierwszym krokiem w usuwaniu pleśni z fug powinno być wykrycie przyczyny pojawienia się tego niepożądanego nalotu. Jeżeli pojawił się on w narożniku ścian, przyczyną może być powstanie w tym miejscu mostka zimna, w którym dochodzi do kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie – wykraplania wody z powietrza na ścianie. Jeśli budynek jest prawidłowo ocieplony, przyczyną kłopotów jest najprawdopodobniej nieodpowiednia wentylacja w łazience. Zdarza się, że zbyt krótki komin (na przykład w domu parterowym lub stosunkowo niskim), który na dodatek nie został ocieplony, ma za mały ciąg. W takiej sytuacji warto zainwestować w wentylator mechaniczny (o ile w mieszkaniu nie ma urządzeń z otwartą komorą spalania). Do usuwania pleśni można przystąpić dopiero po zlikwidowaniu przyczyn jej powstawania, w przeciwnym wypadku po pewnym czasie pojawi się ona ponownie.

Usuwanie pleśni z fug: przy pomocy specjalistycznego preparatu

Zanim zabierzesz się do czyszczenia fug z pleśni, pamiętaj, by nie zeskrobywać zagrzybionych fragmentów. W przeciwnym wypadku może dojść do rozprzestrzenienia się zarodników, a tego byśmy nie chcieli. Jeżeli nalot nie uszkodził struktury fugi, można usunąć go przy pomocy produktów przeznaczonych do odgrzybiania lub renowacji spoin. Na rynku dostępne są zarówno środki w formie gotowego sprayu, jak i koncentraty do rozcieńczania wodą. Jeśli zdecydujesz się na spray, popryskaj nim zabrudzenia - fugę z pleśnią - (z odległości 15 cm) i pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj gąbką, używając do tego dużej ilości wody. W razie konieczności powtórz operację po 10 minutach. Koncentrat do usuwania pleśni z fug rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2, ale w przypadku bardzo silnego zabrudzenia pleśnią fug możesz użyć go bez rozcieńczania. Przygotowaną mieszankę nałóż pędzelkiem na osuszone fugi i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie możesz wyszorować powierzchnię fug szczoteczką lub od razu spłukać preparat zimną wodą. Pamiętaj, by podczas prac chronić skórę, oczy i śluzówki – najlepiej pracując w okularach i gumowych rękawicach. Uważaj również na to, by znajdujące się w pobliżu zabrudzonych fug elementy metalowe nie miały styczności z preparatem czyszczącym.

Usuwanie pleśni z fug: domowymi sposobami

Istnieje również kilka domowych sposób na wyczyszczenie fug z pleśni, jednak decydując się na którąś z nich, musisz liczyć się z tym, że nie mają one tak silnego działania jak specjalistyczne preparaty. Przygotuj się więc na więcej wysiłku i szorowania fug. Jednocześnie samodzielnie przygotowane mieszanki nie są tak żrące, przez co są zdecydowanie bardziej przyjazne naszemu organizmowi, a także środowisku. Pokryte pleśnią fugi możesz wyczyścić przy pomocy proszku do pieczenia lub jego mieszanki z octem, fugi można też czyścić przy pomocy pasty do zębów oraz soku z cytryny. Każdy z tych specyfików nałożyć trzeba na zabrudzoną powierzchnię fugi na kilkanaście minut, a następnie wyszorować szczoteczką do zębów lub ostrą gąbką i zmyć wodą.