Zobacz, jakie wzory paneli podłogowych oferują producenci, co warto wiedzieć o ich ścieralności i jak wygląda pielęgnacja paneli laminowanych. Kompleksowa pielęgnacja jest z pozoru prosta, ale przez wielu błędnie wykonywana. W ZRÓB TO SAM podpowiadamy, jak dobrze wybrać panele i jak o nie dbać, by służyły na lata.

Zrób to sam: jak wybrac panele

Panele zbudowane są z trzech warstw. Przede wszystkim z płyty MDF, warstwy papieru i spodniej warstwy ochronnej z melaminy, która zabezpiecza panele przed wilgocią i wypaczaniem się oraz warstwy wierzchniej, inaczej licowej to papier z nadrukowanym dowolnym wzorem najpopularniejsze są imitacje drewna.

Panele laminowane mają wiele zalet: szybciej się je nakłada, są dużo tańsze, łatwe w utrzymaniu czystości, rodzaj podłogi lepsza dla alergików. W ZRÓB TO SAM piszemy co warto wiedzieć, przy wyborze paneli. Najpierw ścieralność, ich rodzaj oznacza ich wydłużoną żywotność. Panele laminowane mają określoną klasę ścieralności, oznaczaną symbolami od AC 1 do AC 4, im wyższa liczba, tym lepsza odporność na ścieranie. Najlepiej wybrać AC 4, do pomieszczeń intensywnie użytkowanych, przedpokój lub kuchnia. Posadzki z paneli laminowanych są bardzo akustyczne, w zetknięciu z butami na twardej podeszwie lub pazurami psich łap wydają nieprzyjemne dla ucha stuknięcia. Można tę wadę nieco skorygować, układając jako podkład matę eliminującą hałas. Pamiętajmy, że panele zawsze układamy prostopadle do okna.

ZRÓB TO SAM: wybierz modny wzór paneli

Gama wzorów paneli laminowanych jest duża. To już nie tylko wzór przypominający:klepki lub deski. Obecnie do wybory mamy panele typu płytki, terakota, panele na wysoki połysk, modny wzór pasów biało-czarnych i panele z tzw. fugą. Bardziej popularne są ciemne wzory, typu: venge, heban, dąb, ale w ciemnej odmianie tabaco, mokka. Cena paneli laminowanych waha się od 20 do 150 zł i powyżej.

ZRÓB TO SAM: prawidłowe czyszczenie paneli

Ważna jest pielęgnacja. Pozornie prosta, wystarczy woda, mop i coś do czyszczenia. Konieczne są środki specjalne do podłóg laminownych. Mycie przy pomocy mopa, albo dobrze wyciśniętej ścierkeczki. Panele czyścimy z kurzu, a nie z brudu, dlatego tak ważne, aby ścierka nie była zbyt wilgotna. Podłogi z paneli laminowanych nie są odnawialne i to jedyny ich minus. Nie można ich cyklinować ani lakierować. Dlatego tak ważna jest solidna ich pielęgnacja.

W ZRÓB TO SAM wszystko o panelach laminowanych: zobacz WIDEO!