Osad, który gromadzi się na szybach kominków z wkładem to sadza (lub kopeć), powstająca w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. Jest ona czarna, tłusta i dość odporna na działanie wielu czynników chemicznych. Jak się jej pozbyć?

Czyszczenie szyby w kominku: sposób na delikatne zabrudzenia

Jeśli sadza powleka szybę w kominku cienką warstewką, do jej usunięcia wystarczyć może zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu wyciskamy na wilgotą, miękką ściereczkę i wycieramy szybę do czysta. Następnie polerujemy ją starymi gazetami (nie kolorowymi magazynami!).

Czyszczenie szyby kominkowej: jak usunąć mocniejsze zabrudzenia?

Gdy szyba jest bardziej zabrudzona, najlepiej jest zainwestować w specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych lub specyfik do czyszczenia piekarników (w przypadku tego typu preparatów musimy uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie wrażliwą na ich działanie metalową ramkę drzwiczek) albo płyn do czyszczenia płyt ceramicznych. Niewielką ilość preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy miękką, ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć całego nalotu, możemy pomóc sobie skrobakiem. Czyszczenie szyby w kominku popiołem ma sens, pod warunkiem, że nie ma w nim nawet drobinki, która mogłaby porysować taflę. Niewielką ilość popiołu rozrabiamy z odrobiną wody (na gęstą papkę), a powstałe mazidło nakładamy na ściereczkę lub gazetę i przecieramy szybę do skutku.

Czyszczenie szyby kominkowej: warto pamiętać

Do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego nałożone na ich powierzchnię preparaty zbieramy przy pomocy gazet lub ledwie wilgotnych ściereczek. By choć trochę zapobiegać powstawaniu nalotu z sadzy, w kominku należy palić suchym, wysezonowanym (i najlepiej liściastym) drewnem. Ponadto przynajmniej raz w roku warto sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby oraz skontrolować wlot powietrza, szyber, a także blokady drzwiczek.