Dlaczego w domu jest zimno mimo działających grzejników? Co robić?

2022-09-23 11:54

Zła izolacja budynku może być główną przyczyną utrzymujących się niskich temperatur w mieszkaniu. Mury, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone i ocieplone, mogą chłonąć wilgoć i niszczeć. Czy zła izolacja to jedyny powód zimnego mieszkania? Dlaczego jest zimno w mieszkaniu mimo sprawnych grzejników? Jak docieplić pomieszczenie w prosty sposób? Podpowiadamy.

Grzejnik
Autor: serwis prasowy marki Purmo Zła izolacja budynku jest najczęstszą przyczyną zimnych pomieszczeń. Grzejniki pracujące na najwyższych obrotach w takich pomieszczeniach nie są w stanie szybko podnieść temperatury, co skutkuje dłuższym czasem ich pracy i w efekcie wyższymi rachunkami.

Spis treści

  1. Zła izolacja budynku – przyczyny i zagrożenia
  2. Zimno w domu mimo działających grzejników - co zrobić?
  3. Gdy mamy zimno w mieszkaniu - Jak ogrzać zimne mieszkanie?
  4. Odszkodowanie za zimno w mieszkaniu
  5. Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Zła izolacja budynku – przyczyny i zagrożenia

Dobrze wykonana izolacja budynku pozwala utrzymać w jego wnętrzu odpowiednią temperaturę. Dom, który został prawidłowo ocieplony, zimą daje przyjemne ciepło, a latem chroni przed upałami. Przyjęło się, że temperatura w pomieszczeniu w ciągu dnia nie powinna przekraczać 22 stopni, w nocy najlepiej, by utrzymywała się na poziomie 18 stopni. A co jeśli jest zimno w domu mimo grzania? Jakie mogą być tego przyczyny?

Zła izolacja budynku nie tylko sprawi, że w naszym mieszkaniu zimą będą panować syberyjskie mrozy, a latem afrykańskie upały. Zła izolacja budynku może okazać się również bardzo kosztowna, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Dlatego, chcąc zapewnić komfort domownikom przez cały rok i zaoszczędzić kilkaset złotych na ogrzewaniu, warto rozważyć docieplenie budynku.

Dlaczego budynki mieszkalne są źle ocieplone? Zazwyczaj w grę wchodzą pieniądze. Gruba warstwa ocieplenia to spory wydatek, dlatego inwestorzy często rezygnują z dodatkowych kosztów, nie zwracając uwagi na koszty, które będzie musiał ponieść przyszły lokator.

Inną przyczyną może być użycie materiału izolacyjnego kiepskiej jakości. Ocieplanie budynku tanim styropianem lub klejem złej jakości może narobić więcej szkody, niż się nam wydaje. Straty cieplne wynikające ze złej izolacji budynku mogą osiągnąć nawet 50%.

By uchronić się przed przenikaniem energii przez źle ocieplone ściany, zaleca się wykonać termoizolację z dobrego jakościowo styropianu o grubości minimum 9 cm. Styropian o takiej grubości stanowi dla budynku barierę ochronną, którą można porównać do 400-centymetrowej warstwy betonu.

Zimno w domu mimo działających grzejników - co zrobić?

Zła izolacja budynku jest najczęstszą przyczyną zimnych mieszkań. Podkręcone do maksimum grzejniki nie są w stanie poradzić sobie z niskimi temperaturami, a ich wytężona praca przekłada się na wysokie rachunki.

Co zrobić, gdy w domu jest zimno? Jeżeli podejrzewamy, że to zła izolacja budynku odpowiada za przejmujący chłód w mieszkaniu, warto zastanowić się nad termomodernizacją – ociepleniem zewnętrznej części muru. 

Czym ocieplić ściany z zewnątrz? Materiałem, który doskonale radzi sobie z wilgocią i zapewnia dobrą izolację, jest styropian. Pamiętajmy o wyborze dobrej jakości styropianu o minimalnej grubości 9 cm. Drugą opcją, która jest polecana przez fachowców, jest wełna mineralna. Materiał ten świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami, jest trwały i elastyczny. Niestety może chłonąć wilgoć i być atrakcyjnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.

Jeżeli zauważymy, że nasze ściany są bardzo zimne lub wilgotne, ich kolor zmienił się (są sine), pojawił się grzyb lub pleśń, a tynk zaczął gdzieniegdzie odpadać, możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem przemarzania murów. Przemarzanie ma miejsce, gdy cząsteczki wody wnikają w strukturę muru i przy zerowych temperaturach zamarzają. Skutki mogą być opłakane dla budynku i mieszkańców, dlatego odpowiednia izolacja jest bardzo ważna.

Mury trzeba zabezpieczyć przed wilgocią, zwłaszcza te, wzniesione z chłonnych materiałów jak np. cegły pełnej i dziurawki, bloczków wapienno-piaskowych czy betonu komórkowego. Tego typu materiały należy docieplić i zapewnić odpowiednią izolację.

Często nie tylko materiał budulcowy, ale również spoiny odpowiadają za przenikanie wilgoci. Ma to miejsce głównie w starych budynkach wzniesionych w PRL. Prace termoizolacyjne najlepiej zacząć pod koniec lata, wtedy będziemy mieć pewność, że budynek po zimie dobrze wysechł.

Innym powodem zimnego mieszkania, równie szkodliwym, co zła izolacja budynku jest niewłaściwie przeprowadzona izolacja dachu. Na negatywne skutki najbardziej narażone są osoby mieszkające na poddaszu lub w najwyższych mieszkaniach w bloku. Zła izolacja sprawia, że aż 30 procent ciepła ucieka przez nieszczelny dach. Warto pomyśleć o dociepleniu dachu styropianem, wełną mineralną i folią termoizolacyjną.

Warstwa materiału izolacyjnego wewnątrz dachu nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Ponadto, jeżeli nasze mieszkanie jest zimne mimo działających grzejników, sprawdźmy, czy problemem nie są nieszczelne drzwi i okna. W szczególności swoje drzwi i okna powinny sprawdzić osoby, które mieszkają w starych budynkach, w których okna nie były wymieniane.

Nieszczelne okna warto wymienić, a jeżeli nie ma takiej możliwości, to potraktować grubą warstwą silikonu. By zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, wybierzmy modele z nawiewnikami okiennymi. Zazwyczaj montowane są one w górnej części okna, dzięki czemu powietrze przenikające do pomieszczenia szybciej się nagrzewa i nie powoduje nieprzyjemnego chłodu.

Gdy mamy zimno w mieszkaniu - Jak ogrzać zimne mieszkanie?

Zimne mieszkanie to problem, z którym boryka się wiele polskich rodzin, zwłaszcza tych, mieszkających w starych blokach. Jeżeli mamy zimno w domu, ale nie możemy samodzielnie ocieplić zewnętrznej elewacji budynku (bo np. mieszkamy w bloku), możemy postarać się ogrzać zimne mieszkanie od wewnątrz.

Położenie warstwy styropianu lub wełny mineralnej może być dobrym pomysłem, niestety zabierze nam dużo przestrzeni. Istnieje jednak kilka prostych sztuczek, dzięki którym nasze gniazdko będzie cieplejsze.

  • Dywany – im milsze w dotyku, bardziej puszyste, tym lepiej. Jeżeli mieszkamy z alergikiem, dbajmy o regularne odkurzanie i czyszczenie dywanu
  • Zasłony – zwłaszcza te z grubego materiału mogą okazać się pomocne. Pamiętajmy, by nie zasłaniać grzejników, tylko okna
  • Farelka – może pomóc w doraźnym ociepleniu wnętrza. Nie zapomnijmy wyłączyć jej na noc lub gdy wychodzimy z domu
  • Ocieplacz na parapet – wygląda jak podłużna, wąska poduszka. Ocieplacz można położyć na parapet lub drzwi, nie pozwoli, by zimne powietrze dostało się do środka
  • Termofor – ogrzeje nasze dłonie i stopy. Ciekawą opcją jest naturalny termofor z pestek wiśni
  • Świeczki – nie tylko ocieplą wnętrze, ale stworzą przytulny klimat. Warto unikać szkodliwych dla zdrowia świeczek parafinowych i zastąpić je woskowymi

Odszkodowanie za zimno w mieszkaniu

Mieszkając w bloku nie mamy możliwości samodzielnego włączenia ogrzewania – jesteśmy zmuszeni czekać aż Rada Spółdzielni zdecyduje o doprowadzeniu ciepła do wszystkich lokali. Termin „sezon grzewczy” tak naprawdę ustalany jest indywidualnie, zazwyczaj podczas narady Zarządu Spółdzielni. Co zrobić, jeśli mamy zimno w mieszkaniu, a Spółdzielnia nie reaguje na nasze prośby odnośnie włączenia ogrzewania?

Jeśli sytuacja trwa już jakiś czas, w mieszkaniu naprawdę jest zimno, musimy dogrzewać dom np. grzejnikami elektrycznymi (a więc generować dodatkowe koszty), a Spółdzielnia nie zapewnia nam komfortu termicznego, możemy wystąpić o odszkodowanie. Zgodnie z artykułem 61 prawa budowlanego właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do utrzymania budynku w należytym stanie technicznym – gdy w mieszkaniach jest zbyt zimno, mury wychładzają się, co może skutkować powstawaniem pleśni i wykwitów grzyba.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Instalacja grzewcza - co sprawdzić przed zimą
Nasi Partnerzy polecają