Wynajem mieszkania bez tajemnic. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i nie narazić się na straty?

2020-08-06 10:15

Wynajem mieszkania, które spełni wszystkie nasze wymagania może być czasochłonnym i frustrującym zajęciem. W internecie możemy znaleźć tysiące ofert mieszkaniowych, ale jak znaleźć lokum idealne? O czym należy wiedzieć zanim zdecydujemy się wynająć konkretne mieszkanie? Jak uchronić się przed nieuczciwymi właścicielami?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?
Autor: Rawpixel/GettyImages Wynajem mieszkania nie jest taką prostą sprawą. Szukając mieszkania i podpisując umowę z właścicielem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii

Zanim wynajmiesz mieszkanie

Wynajem mieszkania to ważna decyzja, którą większość z nas będzie musiała podjąć przynajmniej raz w życiu. Dlatego warto dobrze się do tego przygotować tak, by nic nas nie zaskoczyło. Kiedy zdecydujemy się wynająć mieszkanie, musimy zastanowić się, czy chcemy mieszkać sami, czy z kimś. Czy będzie to ktoś bliski, czy kompletnie obca osoba? Szukając mieszkania do wynajęcia, zastanówmy się, jak dużego metrażu potrzebujemy. Jeżeli mieszkamy sami, kawalerka lub małe mieszkanie powinno wystarczyć, ale jeśli planujemy urządzić w mieszkaniu biuro, będziemy potrzebować oddzielnego pomieszczenia, które przeznaczymy tylko do pracy. Wynajem mieszkania wiąże się z dużymi opłatami, więc dobrze jest już na początku poszukiwań określić budżet. Nie tylko wysokość czynszu i rachunków będzie istotną kwestią podczas poszukiwań mieszkania na wynajem.

Równie ważny jest typ budownictwa – chcemy mieszkać w bloku, kamienicy, a może interesuje nas tylko i wyłącznie nowe budownictwo? Lokalizacja także odgrywa kluczową rolę w poszukiwaniu lokum. Niektóre dzielnice miast są droższe niż pozostałe, dlatego wynajem mieszkania o takim samym metrażu w dwóch dzielnicach będzie się od siebie diametralnie różnić. Ponadto, warto zastanowić się, jaka lokalizacja będzie dla nas najlepsza pod względem odległości do pracy, węzłów komunikacyjnych, dostępu do sklepów itd. W internecie jest setki, a nawet tysiące ogłoszeń od prywatnych właścicieli mieszkań lub agencji nieruchomości. Dobre ogłoszenie powinno mieć dużo zdjęć, które pokażą wnętrze mieszkania z różnej strony. Ponadto, w ogłoszeniu powinien znaleźć się dokładny opis rachunków za media i czynsz, listę sprzętów AGD, szczegóły dotyczące okolicy i najbliższego otoczenia.

Wynajem mieszkania bez tajemnic. Na co zwrócić uwagę?

Wynajem mieszkania będzie wymagał od nas cierpliwości i skupienia. Kiedy umówimy się na oglądanie mieszkania, warto dokładnie obejrzeć każdy zakamarek lokalu i nie bać się zadawać właścicielowi pytań. Bardzo ważne jest sprawdzenie okien i upewnienie się, że są sprawne, szczelne i nie mają pleśni lub innych podejrzanych zmian w strukturze (np. przebarwień itd.) Dobrze jest również sprawdzić instalację wodno-kanalizacyjną. By to zrobić, odkręćmy wodę w wannie czy kranie, zobaczmy, pod jakim ciśnieniem płynie. Zwróćmy również uwagę na odpływ i czy woda spływa szybko, czy odpływ jest zatkany. Nie bójmy się włączyć lamp, upewnijmy się, że nie słychać syczenia, światło nie mruga, a w powietrzu nie unosi się zapach przepalonych kabli. Obejrzyjmy ściany w poszukiwaniu pleśni, grzybów lub wilgoci.

Warto skonfrontować treść ogłoszenia z rzeczywistością. Często ogłoszenia diametralnie różnią się od rzeczywistych warunków, dlatego nie bójmy się wywołać właściciela do tablicy i skonfrontować go z nieścisłościami, które zauważyliśmy. Co zaś tyczy się samego właściciela, powinniśmy sprawdzić, czy jest on tym, za kogo się podaje. Uczciwy właściciel powinien bez problemu pokazać nam akt własności, odpis z księgi wieczystej bądź pisemne pełnomocnictwo, jeżeli mieszkanie należy do jego babci czy cioci. Odmowa pokazania takich dokumentów powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Podobnie jak zbyt ingerujące w naszą prywatność pytania właściciela. Oczywiście właściciel ma prawo wiedzieć, czy gdzieś pracujemy, czy jesteśmy wypłacalni, dlaczego rezygnujemy z wynajmu poprzedniego mieszkania itd., jednak pytania, o której chodzimy spać, czy mamy partnera, jak często wychodzimy z domu, nie są na miejscu i nie musimy na nie odpowiadać.

Podczas oglądania mieszkania powinniśmy ustalić z właścicielem dokładną kwotę, którą uiszczać będziemy każdego miesiąca, a także formę i dokładny termin płatności. Informacje te powinny znaleźć się w umowie. Nie zgadzajmy się na umowę słowną, zadbajmy o to, by zawsze sporządzić i podpisać umowę, która ma moc prawną. Ustalmy również takie kwestie jak warunki ewentualnych napraw i kto pokryje ich koszty, czy możliwe jest wprowadzanie drobnych zmian w mieszkaniu (np. wbijanie gwoździ do ścian, przemeblowanie itd.) i jaki jest okres wypowiedzenia. By wynajem mieszkania przebiegł sprawnie i bez przykrych niespodzianek, poprośmy właściciela o sporządzenie dokładnego protokołu zdawczo-odbiorczego wraz ze zdjęciami stanu mieszkania przed naszym wprowadzeniem się. Nie wierzmy właścicielowi, który będzie nas przekonywał, że zapamięta dokładnie stan każdej rzeczy w mieszkaniu. Protokół zdawczo-odbiorczy będzie ochroną nie tylko dla nas, ale również dla właściciela. Przy wprowadzaniu się od mieszkania, właściciel powinien spisać stan liczników (dobrze jest dla pewności zrobić zdjęcia telefonem) i pokazać nam wykaz rachunków z ostatnich kilku miesięcy. Dzięki temu nie unikniemy płacenia rachunków poprzednich lokatorów.

Jak urządzić małe mieszkanie? Oto nasze inspiracje

 

Nasi Partnerzy polecają