Tapetowanie, wbrew pozorom, może być proste w wykonananiu, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Oczywiście pierwszym krokiem będzie przygotowanie ścian do tapetowania. Następnie zajmujemy się tapetą i klejem. W jaki sposób odpowiednio ją przygotować i jaki klej wybrać dowiecie się z porad naszego eksperta!

Tapetowanie ścian: przygotowujemy tapetę i klej

Po przygotowaniu ścian, do którego instrukcję znajdziecie Tutaj, możemy przystąpić do wyboru kleju i sprawdzenia wybranej przez nas tapety. Kupując tapetę należy sprawdzić numer serii na każdej rolce. Ważne jest, aby był on taki sam w przeciwnym razie kolor tapety lub wzór mogą się nieznacznie różnić. Kolejnym krokiem będzie rozwinięcie tapety i sprawdzenie czy nie posiada żadnych wad. Następny etap to przygotowanie kleju. Do wyboru mamy dwa rodzaje: gotowy i do samodzielnego rozrobienia. Każdy klej musi być dokładnie wymieszany, aby nie było w nim żadnych grudek.

Planowanie nałożenia tapety

Przed nałożeniem kleju o tapet należy rozplanować ułożenie tapety. Najczęściej rozpoczynamy od rogu, aby dokładnie wymierzyć pion. Łączenie ścian nie zawsze jest równe, dlatego ta czynność jest tak ważna. Następnie mierzymy szerokość tapety i ten wymiar odmierzamy na ścianie w trzech punktach zaczynając od rogu. Kolejnym krokiem jest narysowanie linii od sufitu do podłogi, do której będzie dochodziła nasza tapeta, wyznaczając jednocześnie jej pion. Na tak przygotowanej ścianie możemy przyklejać tapetę.

W materiale wideo znajdziecie instrukcję krok po kroku jak odpowiednio przygotować tapetę i klej: