Denerwują cię skrzypiące drzwi? W zrób to sam przedstawiamy prosty sposób na skrzypiące drzwi. Warto poświęcić kilka minut na to, żeby pozbyć się problemu. Tym bardziej że jest to łatwe, więc każdy sobie z tym poradzi ze zlikwidowaniem skrzypienia drzwi.

Skrzypiące drzwi sposób

Skrzypienie podczas otwierania drzwi przeważnie pochodzi od zawiasów. W trakcie montażu były zapewne nasmarowane, ale z czasem smar traci swoje właściwości. Ponadto do zawiasów mogą się dostawać kurz i wilgoć (np. w drzwiach prowadzących do łazienki). Dlaczego drzwi skrzypią? Podczas otwierania drzwi w zawiasach wzrasta tarcie i, co za tym idzie, pojawiają się efekty akustyczne w postaci skrzypienia. Walkę ze skrzypieniem drzwi rozpoczynamy od wizyty w sklepie. Należy się zaopatrzyć w smar do zawiasów. Może to być olej silikonowy lub wazelina techniczna. Są to preparaty dostępne w niewielkich opakowaniach i aplikowane przez wyciskanie - czyli bardzo wygodne w użyciu. Możemy też użyć popularnych środków w aerozolu - WD-40 lub Inhibolu - które są dostępne także na stacjach benzynowych.

Jeśli chcemy pozbyć się skrzypienia drzwi należy wykonać doraźnie smarowanie zawiasów drzwi. Sprowadza się to do czterech prostych
czynności:

1. uniesienia drzwi w celu rozsunięcia zawiasów;
2. wprowadzenia środka smarującego w powstałą szczelinę;
3. wytarcia nadmiaru smaru, jeżeli wprowadziliśmy go za dużo i spłynął po zawiasach;
4. opuszczenia drzwi i wykonania nimi kilku ruchów (zamknij-otwórz) w celu lepszego rozprowadzenia smaru.

Smarowanie zawiasów drzwi

Smarowanie zawiasów można też wykonać bez podnoszenia drzwi, ale wtedy lepiej użyć preparatów o dobrych właściwościach penetrujących, np. WD-40. Takie środki te znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. Do opakowania preparatu zwykle dołączona jest cienka rurka, więc łatwo wstrzykniemy smar w trudno dostępne miejsca. Przy smarowaniu zawiasów skrzypiących drzwi należy zwrócić uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze, drzwi przy unoszeniu jeżeli zostaną za mocno szarpnięte do góry, mogą się zsunąć z zawiasów. Ponowne założenie będzie kłopotliwe, ponieważ należy jednocześnie nałożyć zawias dolny i górny. Jest to czynność trudna do wykonania dla jednej osoby. Po drugie, trzeba być przygotowanym na szybkie wytarcie nadmiaru smaru, gdyby spływał po zawiasach. Dobrze jest rozłożyć pod drzwiami kawałek folii, żeby zabezpieczyć podłogę i mieć przygotowaną szmatkę lub papierowy ręcznik. Im rzadszy będzie smar, tym więcej może go spłynąć. Jeżeli używamy smaru aplikowanego przez wyciskanie lub w aerozolu, też trzeba się liczyć z tym, że może go wypłynąć więcej, niż potrzeba (dobrze jest zrobić sobie gdzieś z boku próbne wyciśnięcie, żeby zobaczyć, ile smaru i pod jakim ciśnieniem wypłynie). Ewentualne zabrudzenie ościeżnicy i ścian, zwłaszcza białych, może być potem trudne do usunięcia.