Wymiana podłogi: posadzka winylowa
Panele, płytki i wykładziny winylowe tłumią dźwięki lepiej niż posadzki laminowane, są odporne na działanie wilgoci i ścieranie. Panele winylowe łączy się bezklejowo, płytki podobnie lub przykleja się je do podłoża (zależnie od rodzaju). Wykładzinę mocujesz tak samo jak dywanową.
Remont podłogi: wylewka
Wylewka betonowa: na zagruntowane i wyrównane podłoże wylewa się zwykły beton, mieszankę cementową lub beton dekoracyjny (jest w paru kolorach). By to prawidłowo wykonać, potrzeba fachowca z odpowiednim sprzętem. Wykończenie do wyboru: beton tylko zatarty (jest surowy, matowy), szlifowany (z lekkim połyskiem), polerowany (lśniący).
Warto wiedzieć: każda posadzka betonowa wymaga impregnacji, zwłaszcza w łazience. Impregnaty ograniczają chłonność betonu, ułatwiają jego czyszczenie.
Wylewka w kolorze: nadasz go posadzce farbami i żywicami przeznaczonymi do posadzek betonowych. Farby nakłada się na podłoże pędzlem, wałkiem, natryskowo, 2-3-krotnie. Pierwszą warstwę najlepiej pędzlem, by dokładnie wetrzeć preparat w powierzchnię betonu.
Wylewka żywiczna: do wnętrz poleca się głównie dwa rodzaje posadzek. Epoksydową (tańszą, mniej odporną na zarysowania, lakieruje się ją dla połysku) i poliuretanową, bardziej odporną na uszkodzenia, ale i droższą. Poliuretanową kupisz matową albo z połyskiem.
Nasza rada: przed zagruntowaniem podłoża miejsca jego styku ze ścianami należy okleić taśmą dylatacyjną. Dzięki temu gotowa posadzka będzie prawidłowo „pracować”.
Wymiana podłogi: listwy przypodłogowe
Ważne szczegóły: listwy maskują szczeliny dylatacyjne między posadzką a ścianą. Chronią ją przed zabrudzeniem. Uwaga – zawsze mocuje się je do ścian, a nie do posadzki! W zależności od modelu – na kołki, wkręty, klipsy. Niektóre, np. listwy z MDF i poliuretanu przeznaczone do malowania, przykleja się.
Jakie listwy wybrać: nierówne ściany? Najlepsze będą listwy z tzw. gumką, zrobione z PVC, a nie drewniane. Remonty ułatwią ci dwuelementowe – to szyna mocowana do ściany i nakładany na nią element dekoracyjny. Jej demontaż jest zatem prosty. Kable ukryje listwa z wyjmowanym środkiem. Ma kanały separacyjne (łatwo schowasz w nich kolejne przewody). Może być też wyposażona w multiboxy, w których umieszcza się gniazdka telefoniczne i elektryczne.
Listwy przypodłogowe, czyli sztuka łączenia
Listwy są produkowane z PVC, MDF-u drewna, klejonki sosnowej fornirowanej, stali, poliuretanu (białe do malowania). Łatwo je dopasujesz do tworzywa, z którego jest posadzka, do jej koloru czy – jak w przypadku drewna – wybarwienia.
Aranżacyjne scalenie listew z podłogą jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Przy tym jeśli podłoga jest ciemna, lepiej wybrać listwy niskie. Unikniesz wrażenia przytłoczenia.
Możesz też dopasować kolor listew do koloru ściany lub ciekawie je wyróżnić. Na ogół sprawdzają się białe. Listwy w mocnych barwach często wprowadzają chaos. Dobrze więc to przemyśl!
Nasz pomysł: dekoracyjne listwy z LED-ami znakomicie podkreślą walory wystroju np. długiego korytarza.