Jeżeli chcemy robić remont mieszkania latem, szukanie ekipy powinniśmy zacząć na początku roku. Najlepszym sposobem na znalezienie dobrych fachowców do remontu mieszkania jest wywiad wśród rodziny i znajomych. Jeśli jednak polecana ekipa ma już zajęte terminy, poszukajmy specjalistów w internecie. Przy wyborze fachowców zachowajmy ostrożność. Sprawdźmy, gdzie firma remontowa ma siedzibę, jej REGON, wejdźmy na stronę internetowa, sprawdźmy jej nazwę w wyszukiwarce internetowej. Być może znajdziemy na jej temat opinie na forach. Gdy mamy do wyboru droższą ekipę z polecenia lub tańszą z ogłoszenia, wybierzmy droższą opcję. Dobra firma remontowa przed podpisaniem umowy powinna przyjść do mieszkania i dowiedzieć się, jakie prace remontowe są planowane, a następnie sporządzić kosztorys. Jeśli go zaakceptujemy, następnym krokiem jest podpisanie umowy na remont mieszkania.

Remont mieszkania: cennik fachowców

Przymierzając się do remontu, trzeba sprawdzić, jakie koszty się z nim wiążą. To pomoże w planowaniu. Poniżej przedstawiamy uśrednione koszty za usługi remontowe. Remont cennik:
- malowanie 2x na biało od 7 zł/m2
- malowanie 2x kolor od 10 zł/m2
- układanie glazury od 45 zł/m2
- układanie paneli podłogowych od 18 zł/m2
- skuwanie glazury od 15 zł/m2
- wyburzenie ścian ok 80 zł/m2
- montaż sedesu, umywalki od 100 zł/szt.

Remont mieszkania: jak wybrać architekta

Pomoc architekta należy rozważyć na samym początku planowania remontu mieszkania. Jeśli dysponujemy małym budżetem, powierzmy mu zaprojektowanie tylko tego pomieszczenia, którego urządzenie wydaje nam się największym wyzwaniem. Rady i pomysły architekta są bardzo cenne np. przy urządzaniu łazienki i kuchni. Doradzi on nie tylko funkcjonalne rozwiązania, ale tez pomoże przygotować listę zakupów. Architekci z doświadczeniem często maja zniżki u producentów i sprzedawców wyposażenia, a nawet kontakty do sprawdzonych fachowców. Pod ich okiem remont na pewno będzie łatwiejszy, a efekt bliższy ideału.

Orientacyjny cennik usług:

- projekt łazienki ok. 100 zł/m2
- projekt kuchni od 120 zł/m2
- projekt całego mieszkania od 90 zł/m2
- nadzór prac (1 miesiąc, 2 wizyty w tyg.) od 1000 zł
- projekt mebli na wymiar od 80 zł/m2

Remont mieszkania: kiedy za co płacić?

Sprawa zaliczki to kwestia zaufania. Jeżeli wynajmujemy ekipę z polecenia i możemy wypytać znajomych o doświadczenia, nie powinniśmy się obawiać zapłacenia zaliczki. Gorzej, jeżeli rozpoczynamy współprace z fachowcami znanymi tylko z ogłoszenia. W takim przypadku zaplanujmy wspólna wyprawę do marketu budowlanego po podstawowe materiały potrzebne do pracy (pędzle, kleje, podkłady itd.) i sami za to zapłacimy. Umówmy się również na bieżące rozliczenie pracy. Gdy remont zbliża się ku końcowi, ale nie wszystko jest gotowe, nie płacimy ekipie całości wynagrodzenia. Oszacujmy wspólnie, co jest jeszcze do skończenia, i taką sumę odliczmy od wypłaty.

Remont mieszkania: koszty, o których zapominamy

Szacując budżet na remont mieszkania, często zapominamy o doliczeniu takich materiałów jak kleje, zaprawy, silikony, pędzle czy tez folie zabezpieczające. Zazwyczaj ekipa remontowa chętnie bierze na siebie ich kupno – w takim jednak przypadku zadajmy zbierania faktur lub paragonów, by sprawdzić, co dokładnie zostało kupione i ile to kosztowało. Pamiętajmy tez o dodatkowym, ale ważnym wydatku za wywóz śmieci. Ceny zależą od wielkości pojemnika, a także regionu. W województwie mazowieckim za kontener o pojemności 5 m3 zapłacimy ok. 350 zł, a za 32 m3 do 1500 zł.