Remont mieszkania czy domu to duże przedsięwzięcie pod względem logistycznym, dlatego zanim do niego przystąpimy warto najpierw rozplanować kolejność prac. Dzięki temu uda nam się sprawnie przeprowadzić remont i z harmonogramem zdecydowanie łatwiej będzie zapanować nad budżetem remontowym. Prace najpierw zaczynamy od najpilniejszych i największych prac, a na koniec możemy zostawić drobne naprawy, które zrealizujemy szybko i sprawnie.

Remont mieszkania: kiedy najlepiej rozpocząc remont?

Niektóre prace remontowe możemy przeprowadzać jedynie w konkretnych porach roku z wyraźnym uwzględnieniem warunków pogodowych będzie to m.in. wymiana okien, instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej. Prace te zazwyczaj wykonywane są od wiosny do jesieni. W tym czasie szybciej przebiegają również prace wykończeniowe i malowanie. Zima to czas kiedy możemy poświęcić się pracom remontowym, które odbywają się wyłącznie w mieszkaniu jak renowacja parkietu, wymiana paneli czy naprawa schodów. Zamawiając materiały niezbędne do wykonania remontu wato wziąć pod uwagę czas oczekiwania np. na płytki, panele, drzwi czy zabudowę kuchenną.

Remont mieszkania: kolejność prac remontowych

- Poprowadzenie instalacji
- Zrobienie wylewek
- Tynkowanie ścian
- Montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie płyt
- Prace w łazience: montowanie brodzika, wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej
- Gruntowanie ścian i podłogi; układanie i fugowanie płytek
- Montaż miski sedesowej, umywalki, baterii
- Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie ścian i sufitów
- Układanie podłóg. Jeśli jest to parkiet również cyklinowanie. Można je przeprowadzić kiedy wilgotność powietrza i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem 8 do 9%.
- Lakierowanie, woskowanie lub olejowanie parkietu. Jeśli jest on wykonany z drewna egzotycznego do tych czynności możemy przystąpić dopiero po ok. dwóch, trzech tygodniach od ułożenia.
- Montaż drzwi i listew przypodłogowych; drugie malowanie, tapetowanie
- Montaż zabudowy kucjhennej i AGD, mebli do zabudowy, osprzętu elektrycznego, lamp i karniszy
- Retusz miejsc uszkodzonych, w końcu żaden remont nie obędzie się bez poprawek.