Remont łazienki. Wymiana fugi - krok po kroku. Poradnik zrób to sam!

Jeżeli robisz remont łazienki, a silikonowe fugi przy umywalce lub wannie zaatakowała pleśń - czas na to, by wymienić fugi. Wymiana fugi nie jest trudna: pokazujemy krok po kroku jak to zrobić.

Remont łazienki. Wymiana fugi. Zrób to sam
Remont łazienki. Wymiana fugi. Zrób to sam
Remont łazienki. Wymiana fugi. Zrób to sam
Remont łazienki. Wymiana fugi. Zrób to sam
Remont łazienki. Wymiana fugi. Zrób to sam

Pleśń na spoinach płytek może się pojawiać zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka. Szczególnie narażone są fugi przy wannie czy umywalce. Taka pleśń ma postać małych, ciemnych plam. Wówczas warto zdecydować się na szybko remont łazienki i wymienić fugi. Należy to robić regularnie, gdyż fugi często narażone są na tego typu zagrożenia.

Remont łazienki. Wymiana starej fugi

Usunięcie utwardzonego silikonu z przestrzeni pomiędzy płytkami to wyjątkowo trudne zadanie. Niektórzy próbują sobie radzić za pomocą noży do tapet, szpachli czy żyletek. Mechaniczne usuwanie fugi jest pracochłonne i nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia miejsc spoinowania. Szybka i skuteczna jest metoda chemiczna, czyli użycie środka do usuwania silikonów. Dzięki niemu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale także unikniemy uszkodzenia łazienki (ceramiki) oraz ochronimy własne ręce przed okaleczeniem.

Jak usunąć stare fugi środkami chemicznymi

Preparat nakłada się na starą spoinę tak, aby stanowił trzykrotnie grubszą warstwę niż silikon. Żeby ograniczyć zużycie tego środka i skrócić czas jego działania, spoinę można usunąć mechanicznie do grubości 3 mm. Trzeba wówczas ściąć nożykiem jak największą część starego wypełnienia spoiny i dopiero na pozostałość nałożyć środek usuwający silikon. Należy odczekać, aż środek wejdzie w reakcję chemiczną z silikonem – czas podaje producent, dla niektórych preparatów jest to zaledwie kwadrans, a dla innych godzina. Jeśli nie ścina się spoin, to standardowo zaleca się odczekanie 12 godzin. Po ich upływie rozpuszczoną spoinę można usunąć ręcznikiem papierowym lub szpatułką dołączoną do opakowania. Oczyszczoną powierzchnię trzeba przetrzeć zwilżoną gąbką lub szczoteczką. W razie konieczności czynność należy powtórzyć. Metoda chemiczna gwarantuje dokładne usunięcie silikonu, czego nie zapewnia metoda mechaniczna.

Szybki remont łazienki. Dlaczego fugi pleśnieją

Zrobiłeś fugi z silikonu sanitarnego, odpornego na wilgoć i pleśń. Dlaczego więc plamy pleśni jednak się na nich pojawiają? Winny jest tutaj nie sam silikon, ale niedbałe położenie fugi. Przy spoinowaniu fugi powinniśmy nadać fudze odpowiedni kształt (patrz rysunki poniżej). Jeśli tego nie zrobimy – będą problemy z pleśnią, a my po raz kolejny będziemy musieli wymieniać fugi.

Wymiana fugi krok po kroku

Wymiana fugi wcale nie jest taka trudna. Zapraszamy do galerii, gdzie pokażemy jak samemu wymenić fugi.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3558

Fuga dobrze wyprofilowana

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3558

Fuga źle wyprofilowana

NIE PRZEGAP

Materiały:

  • silikon

Przybory:

  • nóż lub zdzierak do spoin;
  • komplet do uszczelniania: nóż do kartuszy, taśma maskująca, szpachelka do profilowania;
  • metalowy pistolet do wyciskania silikonu;
  • miękka gąbka.
Ocena: 0
Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY