REMONT ŁAZIENKI: ile kosztuje i jak go zaplanować. KOSZTORYS remontu

Zanim zaczniemy remont łazienki musimy przemyśleć dekorację ścian, rodzaje płytek, umywalkę, baterię, oświetlenie oraz rozwiązać odwieczny dylemat: kabina czy prysznic? Remont łazienki KOSZTORYS. Każda zmiana w projekcie łazienki wymaga gruntowanego przemyślenia. Łazienka to wnętrze, które musi być praktyczne, ale i piękne. 

inspiracje łazienki zdjęcie łazienki na poddaszu
inspiracje łazienki galeria zdjęć
inspiracje łazienka gościnna
inspiracje łazienka poddasze
łazienka modna zdjęcia
 Szara łazienka w stylu nowoczesnym

Aranżację monochromatycznej łazienki przełamuje podwieszana szafka wykonana z jesnego drewna. Umywalka, bidet i wc - Duravit

Fot. Radosław Wojnar

Bez względu na to, czy urządzasz łazienkę od początku, czy zmieniasz wystrój – postaw na komfort i funkcjonalność. Remont łazienki powinien być przemyślany, tak, by nowe wnętrze było dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli remont łazienki będzie zrobiony z dobrych materiałów, ładne wnętrze posłuży nam na lata.

Remont łazienki: jakie płytki?

Remont łazienki zwykle zaczynamy od wyboru płytek łazienkowych. Niezawodne płytki to te, które cechuje mała nasiąkliwość, parametr jest podawany w procentach. Im mniejsza liczba, tym mniejsza nasiąkliwość. Do dekoracji ścian użyć możemy odpornej łazienki.  Specjalnie do łazienki produkowane są farby akrylowe lub lateksowe, które maja podwyższona dporność na działanie wilgoci.

Remont łazienki: wybieramy odpowiednia umywalkę

Wybierając biała ceramikę wannę, umywalkę czy bidet, warto podczas remontu łazienki zainwestować w modele z powłoka ułatwiająca czyszczenie. Umywalka może być zintegrowana z blatem. Elegancka i praktyczna jest wtedy, gdy blat jest zrobiony z odpornego materiału. W przeciwnym razie ceramika może pożółknąć, pojawiają się pęknięcia. Umywalka może być też wpuszczona w blat.

Sprawdź też: jak urządzić małą łazienkę >>>

Wtedy powierzchnie blatu wystaje tylko rant umywalki. Przy jej montażu ważne jest dobre zabezpieczenie miejsc łączenia umywalki z blatem, tak aby nie nasiąkał woda. Bardzo efektowna jest umywalka nablatowa. Ale jeśli jest źle umocowana, może przysporzyć kłopotów, np. utrudnić utrzymanie czystości w miejscu styku umywalki z blatem.

Biała łazienka pod znakiem komiksów
camera

Biała łazienka w stylu pop-art z wielkoformatowym komiksem na ścianie

LISTA ZAKUPÓW

NIE PRZEGAP

Remont łazienki: jaką wybrać baterię?

Przy remoncie łazienki zainwestujmy w baterię łazienkową dobrą gatunkowo, np. chromowaną. Postawmy na błyszczące wykończenie, łatwiej będzie usuwać wodne zacieki. Bateria łazienkowa może być także sprzymierzeńcem w walce o mniejsze rachunki za wodę. Precyzyjna bateria to ta, której kran z perlatorem powoduje, że woda miesza się z powietrzem i daje mocniejszy strumień. Jeśli szukasz wygodnej baterii wybierz jednouchwytową, pozwoli na szybkie ustawienie temperatury i strumienia wody. Jeśli szukamy baterii do wanny, musimy wybrać między baterią wannową a naścienną. Pamiętaj, że baterie naścienna trzeba mocować 10–18 cm nad wanna.

Remont łazienki: oświetlenie

Elektryczność w łazience wymaga zasilania jednofazowego. Najbardziej popularnym rozwiązaniemw kwestii oświetlenia w łazience jest centralna lampa na suficie i kinkiet zawieszony nad lustrem. Warto pamiętać, ze żarówki halogenowe nagrzewają się i lepiej je montować 50 cm od oświetlanych przedmiotów, np. kosmetyków. Alternatywa jest oświetlenie LED – nie nagrzewa się, nie jest wrażliwe na spadki energii i pobiera jej bardzo mało.

Remont łazienki: prysznic

Jeśli przy remocie łazienki wybierzesz komplet, czyli brodzik wraz z kabiną musi tworzyć spójną całość. Najlepiej kupować elementy tej samej firmy, aby idealnie do siebie pasowały. Decyzje o prysznicu bez brodzika musimy podjąć przed rozpoczęciem remontu i od razu o pomyśle powiedzieć wykonawcom. W łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek.

Remont łazienki KOSZTORYS

• podejścia wodno-kanalizacyjne do przyborów sanitarnych (umywalki, wanny, brodzika, pralki, miski ustępowej, bidetu) 100–200 zł/szt.
• montaż stelaża 150–200 zł
• zabudowa 100 zł
• montaż baterii sztorcowej lub ściennej, panelu prysznicowego 50–300 zł
• montaż umywalki, bidetu 50 zł
• montaż tradycyjnego WC 50 zł
• montaż wanny lub brodzika 200 zł
• montaż kabiny 150–250 zł
• montaż instalacji elektrycznej 40 zł/punkt
• wykonanie otworu w ścianie pod każdą puszkę 10–30 zł
• wykonanie podejścia do grzejnika 150–200 zł
• zbicie glazury 100 zł/m2
• ułożenie glazury od 40 zł/m2
• malowanie od 10 zł/m2
• przeniesienie gniazdek 8 zł
• układanie parkietu tropikalnego od 70 zł/m2
• projekt łazienki od 150 zł/m2
• projekt mebli łazienkowych od 100 zł/m2

Romantyczna łazienka
camera

Ozdobne lustro do łazienki: romantyczny, kobiecy dodatek

LISTA ZAKUPÓW

Czarno-białe płytki do łazienki: trójkąty
camera

Płytki geometryczne czarno-białe: modne łazienki

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Dominika Olszyna Zdjęcia: Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY