Planujesz wymianę grzejnika i nie wiesz jak się do tego zabrać? Pospiesz się, bo sezon grzewczym się zbliża! Podpowiadamy, jak wymienić grzejnik.

Jak wymienić grzejnik- zacznij od kwestii formalnych.

1. Jak wymienić grzejnik: zgoda administratora budynku

Nie można wymienić grzejnika bez takiej zgody. Pisemny wniosek o zgodę na wymianę grzejnika złóż do administratora budynku, w którym mieszkasz. Jeśli nie jest to sezon grzewczy, nie powinien odmówić wymiany grzejnika. Administrator określi parametry nowego grzejnika – uwzględni temperaturę wody w c.o., rodzaj i stan instalacji, ocieplenie budynku. Gdy wymiana grzejnika wiąże się z jego przeniesieniem na inną ścianę, poinformuj o tym administratora.  

2. Jak wymienić grzejnik: co jest ważne przy zakupie

Jeśli chcesz wymienić grzejnik, podaj sprzedawcy dokładną kubaturę pomieszczenia, w którym chcesz zamontować nowy grzejnik. Istotna jest też liczba i wielkość okien, to, w jakim stopniu  pomieszczenie jest nasłonecznione oraz jego funkcja (inne grzejniki montuje się w łazience, a inne w pokoju). Dzięki temu można ustalić odpowiednią moc grzejnika do pomieszczenia. Trzeba też określić wytrzymałość grzejnika na temperaturę i ciśnienie wody. To, jak wymienić grzejnik zostaw  fachowcom. Źle dobrany grzejnik to straty ciepła, niedogrzane wnętrze, może to nawet grozić awarią instalacji.

3. Jak wymienić grzejnik: montaż z profesjonalną ekipą

Nie powierzaj prac złotej rączce. Instalator pomoże ci w wyborze typu i sposobu podłączenia grzejnika (jest boczne lub dolne). Przy wymianie grzejnika musisz się liczyć z tym, że może być konieczna przeróbka przyłączy instalacji albo zmiana rozstawu króćców przyłączeniowych.