Jeśli nasz podest ma mieć lekką konstrukcję, do jego budowy wystarczy przyciąć elementy odpowiednio ze sklejki, płyty MDF lub OSB i połączyć je kątownikami. Podest z funkcją ławy czy łóżka potrzebuje jednak dodatkowego wzmocnienia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę samodzielnie budując podest?

SPRAWDŹ: Jak samodzielnie zbudować podest KROK PO KROKU

Podest z funkcją: podstawa

Podstawę podestu w prosty sposób wykonać można np. z bloczków betonu komórkowego, które (ułożone w kilku rzędach) stanowić będą kluczowe punkty podparcia. Bloczki należy przyciąć do odpowiednich rozmiarów, przykleić zaprawą do podłogi, ściany i siebie nawzajem. Na nich, prostopadle, powinny znaleźć się drewniane kantówki lub elementy stalowe, gwarantujące stabilność konstrukcji.

Podest z funkcją: wykończenie

Najprzyjemniejsze i najcieplejsze wykończenie podestu (szczególnie tego z funkcją spania) będzie obudowa z drewna. Stelaż podestu można obudować szerokimi, drewnianymi, wyszlifowanymi deskami, płytą (np. MDF, meblową lub tańszą OSB), a nawet wyłożyć płytkami (np. ceglanymi) lub stalą. Wszystko zależy od naszej inwencji i stylu, jaki miałby dominować we wnętrzu z naszym podestem.

Podest z funkcją: zadania specjalne

Miejsce pod podestem warto wykorzystać na szuflady i szafki, pamiętając o tym, by wysuwane czy otwierane fronty nie dotykały podłogi. To świetne miejsce na ukrycie wszystkich tych przedmiotów, które nie powinny zagracać przestrzeni dziennej a do których czasem wracamy. W przestrzeni pod podestem możemy także z powodzeniem przechowywać sezonową odzież, sprzęt sportowy, kołdry i tekstylia lub inne nieforemne przedmioty, których z różnych powodów nie możemy pomieścić w szafie. Dostęp do zawartości podestu można zaplanować także z góry, np. montując górną płytę na zawiasach lub przesuwnych prowadnicach. Jeśli na podeście ma leżeć materac, jego wentylację poprawią małe otwory wycięte w płycie podestu.