Podest z funkcją: jak wykonać funkcjonalny podest? KROK PO KROKU

2015-04-16 18:41

Wbrew pozorom nawet w niewielkim mieszkaniu, gdzie cenny jest każdy centymetr przestrzeni, podłoga nie musi być równa. Funkcjonalny podest pozwoli nam nie tylko na ciekawe zróżnicowanie aranżacji wnętrza, ale i ukrycie wielu sprzętów, które na co dzień nie koniecznie powinny być eksponowane na widoku. Jak samodzielnie zbudować podest? Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!

Spis treści

  1. Podest z funkcją: podstawa
  2. Podest z funkcją: wykończenie
  3. Podest z funkcją: zadania specjalne
Sypialnia na podeście
Autor: Łukasz Kozyra Dzięki ciekawej płaszczyźnie podestu zwykła dotąd sypialnia na poddaszu zyskała ciekawą i funkcjonalną oprawę. W dodatku podest skrywa przepastne szuflady, które przeznaczyć można na przechowywanie nieforemnych przedmiotów, notatek ze studiów czy sprzętu sportowego.

Jeśli nasz podest ma mieć lekką konstrukcję, do jego budowy wystarczy przyciąć elementy odpowiednio ze sklejki, płyty MDF lub OSB i połączyć je kątownikami. Podest z funkcją ławy czy łóżka potrzebuje jednak dodatkowego wzmocnienia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę samodzielnie budując podest?

SPRAWDŹ: Jak samodzielnie zbudować podest KROK PO KROKU

Podest z funkcją: podstawa

Podstawę podestu w prosty sposób wykonać można np. z bloczków betonu komórkowego, które (ułożone w kilku rzędach) stanowić będą kluczowe punkty podparcia. Bloczki należy przyciąć do odpowiednich rozmiarów, przykleić zaprawą do podłogi, ściany i siebie nawzajem. Na nich, prostopadle, powinny znaleźć się drewniane kantówki lub elementy stalowe, gwarantujące stabilność konstrukcji.

Podest z funkcją: wykończenie

Najprzyjemniejsze i najcieplejsze wykończenie podestu (szczególnie tego z funkcją spania) będzie obudowa z drewna. Stelaż podestu można obudować szerokimi, drewnianymi, wyszlifowanymi deskami, płytą (np. MDF, meblową lub tańszą OSB), a nawet wyłożyć płytkami (np. ceglanymi) lub stalą. Wszystko zależy od naszej inwencji i stylu, jaki miałby dominować we wnętrzu z naszym podestem.

Podest z funkcją: zadania specjalne

Miejsce pod podestem warto wykorzystać na szuflady i szafki, pamiętając o tym, by wysuwane czy otwierane fronty nie dotykały podłogi. To świetne miejsce na ukrycie wszystkich tych przedmiotów, które nie powinny zagracać przestrzeni dziennej a do których czasem wracamy. W przestrzeni pod podestem możemy także z powodzeniem przechowywać sezonową odzież, sprzęt sportowy, kołdry i tekstylia lub inne nieforemne przedmioty, których z różnych powodów nie możemy pomieścić w szafie. Dostęp do zawartości podestu można zaplanować także z góry, np. montując górną płytę na zawiasach lub przesuwnych prowadnicach. Jeśli na podeście ma leżeć materac, jego wentylację poprawią małe otwory wycięte w płycie podestu.

Nasi Partnerzy polecają