Okno kolankowe – alternatywa dla okien dachowych. W jakich wnętrzach można je stosować?

2020-02-03 9:30

Okno kolankowe daje dużo możliwości aranżacyjnych i stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych okien dachowych. Montaż okna fasadowego może przyczynić się zmniejszenia rachunków za ogrzewanie i podniesienia walorów estetycznych naszego mieszkania. Czy okna kolankowe możemy montować wszędzie? Ile to kosztuje?

Okno kolankowe na poddaszu
Autor: archideaphoto/Getty Images Okno kolankowe ma dużo zalet, na które warto zwrócić uwagę, gdy stoimy przed wyborem przeszklenia poddasza. Okna fasadowe stanowią ciekawą, funkcjonalną i estetyczną alternatywę dla tradycyjnych okien dachowych

Spis treści

  1. Co to jest okno kolankowe? Rodzaje okien fasadowych
  2. Gdzie można montować okna kolankowe?
  3. Zalety i wady okien kolankowych
  4. Zainspiruj się! Kilka pomysłów na aranżacje poddasza

Co to jest okno kolankowe? Rodzaje okien fasadowych

Okno kolankowe, inaczej nazywane oknem fasadowym lub oknem łamanym składa się z dwóch części: okna montowanego w połaci dachu oraz dolnego okna pionowego, umieszczonego w ściance kolankowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okien kolankowych, które różnią się między sobą wielkością, materiałem, z którego są wykonane, a także sposobem otwierania. Wybierając rozmiar okna kolankowego, musimy pamiętać, by wszystkie przeszklenia stanowiły 1/8 powierzchni podłogowej, a także, by rozmiar okna kolankowego był dostosowany do rozmiaru okna połaciowego. Jeżeli ścianka kolankowa jest bardzo wysoka, możemy rozwiązać ten problem przez wstawienie dwóch dolnych okien pionowych.

Ciekawym zastosowaniem okien fasadowych we wnętrzu jest utworzenie z nich tzw. portfenetrów, czyli okien ciągnących się od podłogi aż do sufitu. By to osiągnąć, wystarczy połączyć okno kolanowe z połaciowym. Tego typu rozwiązanie w szczególności pasuje do mieszkań w stylu industrialnym i nowoczesnych loftów. Dobrym pomysłem, który dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na ogrzewaniu, jest wstawienie w okna specjalnych szyb energooszczędnych. Szyby energooszczędne łączą w sobie właściwości termoizolacyjne, a także przepuszczają energię słoneczną. W efekcie uzyskujemy dodatni bilans energetyczny i niższe rachunki za ogrzewanie zimą.

Podział okien kolankowych ze względu na sposób otwierania również daje wiele możliwości aranżacyjnych. Na rynku dostępne są okna kolankowe uchylno-rozwierane, w których i górna, i dolna część się otwiera – górna pionowo, do środka, dolna do boku. Innym rodzajem okien fasadowych są okna uchylne, w których górna część otwiera się uchylnie w pionie, a dolna część nie otwiera się wcale. Okna kolankowe obrotowe dają możliwość otwierania górnej części w sposób obrotowy. Na rynku znaleźć można także fasadowe okna, których nie da się otworzyć (najczęściej jest to dolna pionowa część), wyposażone są w szkło stałe.

Z jakich materiałów wykonane jest okno kolankowe? Zazwyczaj z PCV lub drewna klejonego, ewentualnie z drewna z dodatkiem poliuretanu. Warto dobrze zastanowić się nad materiałem, zanim kupimy okno fasadowe – tworzywa sztuczne, jak PCV są odporne na wilgoć, szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a także hamują wchłanianie wody do wnętrza okna. Okna drewniane nie dają takiej pewności, ani wytrzymałości. Ponadto, jeżeli mamy małe dzieci, sprawdźmy, czy okno ma blokady i zamki, dzięki czemu użytkowanie przez najmłodszych będzie bezpieczniejsze.

Gdzie można montować okna kolankowe?

Fasadowe okna łączą w sobie najlepsze cechy okien dachowych oraz pionowych, dlatego jeżeli nasze poddasze ma ściankę kolankową o wysokości minimum 85 centymetrów, a dach nachylony jest pod kątem 15-90 stopni, okno kolankowe będzie pasować idealnie. Mając dom z dachem bez okapu, również bez problemu możemy zamontować okno fasadowe, wystarczy rozmieścić przeszklenia w narożach, dla uzyskania najlepszego efektu. Podobnie jest z domami z małym kątem nachylenia dachu lub z bardzo wysoką ścianą kolankową (która może uniemożliwić montaż okna połaciowego). W tego typu wnętrzach również z powodzeniem można zastosować okno kolankowe.

Zalety i wady okien kolankowych

Okno kolankowe ma wiele zalet i jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego okna dachowego. Poddasze jest specyficznym miejscem, które z reguły nie ma wielu źródeł naturalnego światła i może wydawać się małe, przytłaczające (zwłaszcza gdy zapełnimy go meblami). Dzięki wstawieniu okien fasadowych wnętrze jest bardziej oświetlone. Okna kolankowe, w przeciwieństwie do okien dachowych zapewniają widok nie tylko na niebo, ale również ogród, ulicę itd. Duże przeszklenia na poddaszu optycznie je powiększą i dodadzą nowoczesnego, designerskiego charakteru. Okna fasadowe są funkcjonalne i zapewniają duży komfort użytkowania, zwłaszcza te, które są sterowane pilotem.

Jak każde rozwiązanie, okno kolankowe ma również kilka wad. Jedną z największych jest cena. Koszt okien kolankowych z montażem to wydatek rzędu 1600 złotych. Ponadto, jeżeli nie jesteśmy ekspertami od tego typu okien, będziemy potrzebować fachowej pomocy przy montażu, który również do najtańszych należeć nie będzie. Warto wspomnieć, że okno kolankowe możemy wstawić jedynie pod warunkiem, że wysokość ściany kolankowej wynosi minimum 85 centymetrów, dlatego domy z niższą ścianą kolankową mogą napotkać problem z montażem tego typu okien.

Zainspiruj się! Kilka pomysłów na aranżacje poddasza

Nasi Partnerzy polecają