Po co wymieniać sprawny kaloryfer, jeśli można go odnowić? Malowanie to łatwy i niedrogi sposób na to, by nadać nowe życie staremu grzejnikowi, który wreszcie przestanie szpecić, a może nawet stanie się centralnym punktem aranżacji danego pomieszczenia! Stylistyka retro jest obecnie bardzo w cenie, dlatego lśniący świeżą bielą lub pomalowany na jakiś ciekawy kolor klasyczny grzejnik żeberkowy może służyć za oryginalną dekorację wnętrza. Jak pomalować grzejnik?

Malowanie kaloryfera: niezbędne przybory i narzędzia

Zanim zabierzesz się za malowanie grzejnika, upewnij się, że jesteś zaopatrzony we wszystkie niezbędne przybory i narzędzia. Do malowania  kaloryfera potrzebne ci będą: drewniany klocek, zwykły pędzel i pędzel do grzejników, drewniany patyk do mieszania farby, ścierka, szczotka druciana lub wiertarka ze ściernicą szczotkową, papier ścierny, taśma malarska, folia malarska, benzyna ekstrakcyjna i farba.

Malowanie grzejnika: jakiej farby użyć?

Grzejniki można malować zwykłą farbą ftalową lub akrylową do metalu. Trzeba jednak upewnić się, czy dana farba jest w stanie wytrzymać temperaturę 30-40°C, bo tyle maksymalnie osiągają grzejniki c.o. W innym wypadku, jeśli wybierzesz białą farbę, szybko zżółknie. Żeby zachować biel i dobry stan powłoki przez jak najdłuższy czas, najlepiej jest wybrać specjalną farbę do grzejników i rur, która wytrzyma temperaturę podłoża dochodzącą nawet do 100°C. Farby do grzejników są zazwyczaj białe i przeważnie nie nadają się do barwienia w mieszalnikach. Można barwić je samodzielnie, poprzez dodanie pigmentu, ale uwaga, producent farby nie bierze odpowiedzialności za efekt końcowy. Warto przy tym pamiętać, że moc kolorowego kaloryfera będzie mniejsza niż grzejnika pomalowanego na biało. Co innego, jeśli zdecydujesz się na farbę ftalową lub akrylową do drewna oraz metalu. W sklepach z farbami można wybrać farbę bazową tego rodzaju i na stanowisku mieszania komputerowo dobrać jej kolor, na przykład po to, by był on identyczny jak barwa ścian czy mebli.

Malowanie grzejnika: KROK PO KROKU

1. Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie zabezpiecz podłogę i ścianę za grzejnikiem przed pochlapaniem. Zrobisz to, zaklejając je folią i taśmą malarską.

2. Na drewniany klocek nałóż papier ścierny, a następnie przecieraj nim starą farbę na grzejniku, aż stanie się matowa. Szczególnie ważne jest dobre oczyszczenie starego koloryfera przed malowaniem. Do poprawek i matowienia starej farby w ciasnych zakamarkach żeberkowego grzejnika użyj samego papieru ściernego, bez nakładania go na klocek.

3. Zacieki ze starej farby lub ślady rdzy na kaloryferze oczyszczamy przy pomocy drucianej szczotki lub przymocowanej do wietarki ściernicy szczotkowej.

4. Pył powstały przy matowieniu starej farby usuń przy pomocy suchej ścierki, a następnie przemyj cały grzejnik benzyną ekstrakcyjną.

5. Przed malowaniem grzejnika dokładnie wymieszaj farbę.

6. Do malowania kaloryfera od góry i od przodu użyj zwykłego płaskiego pędzla naturalnego. Uwaga: upewnij się, że pędzel nie gubi włosia, w przeciwnym wypadku włosy będą przyklejały się do malowanej powierzchni, tworząc nieestetyczne „ozdoby”.

7. Miejsca trudno dostępne (przestrzenie między żeberkami i tył grzejnika) pomaluj długim zagiętym pędzlej do grzejników. Gdy farba przeschnie, nałóż drugą warstwę.

Gotowe!