Urządzamy » Zrób to sam » Remonty i naprawy » Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę. Podłączenie zmywarki w kuchni: krok po kroku JAK PODŁĄCZYĆ ZMYWARKĘ? PODŁĄCZENIE ZMYWARKI KROK PO KROKU INSTRUKCJA

Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę. Podłączenie zmywarki w kuchni: krok po kroku

Montaż zmywarki: poradnik. Remont kuchni jest okazją do zastąpienia zużytych sprzętów nowymi i zainstalowania takich, których nie było - np. zmywarki. Podłączenie zmywarki w mieszkaniu możemy wykonać samodzielnie. Jeśli nie wiesz, jak podłączyć zmywarkę: przeczytaj nasz poradnik. Montaż zmywarki nie jest tak trudny jak myślisz.

Remont kuchni to okazja do wymiany lub montażu nowego sprzętu AGD. Jeśli nie masz zmywarki, przemyśl jej zakup. Podłączenie zmywarki można wykonać samodzielnie, zgodnie z instrukcją producenta lub zamówić fachowca. Montaż zmywarki nie jest bardzo trudny. Zmywanie naczyń w zmywarce to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także mniejsze zużycie wody i energii. Przeczytaj, jak podłączyć zmywarkę prawidłowo i bezpiecznie. Radzimy, też jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji.

Montaż zmywarki: jaką wybrać zmywarkę

Podłączenie zmywarki do zabudowy zwykle wykonuje się w ciągu szafek kuchennych, a ich drzwi często obudowuje materiałem, z którego są zrobione szafki (specjalne modele: zmywarki do zabudowy). Zmywarki są produkowane najczęściej w dwóch rozmiarach (o szerokości 45 i 60 cm). W węższych można jednorazowo umyć osiem-dziewięć kompletów naczyń (łącznie z naczyniami do serwowania potraw), w szerszych - 12. Jeśli kuchnia jest mała i nie ma w niej miejsca na typową zmywarkę, można kupić urządzenie o mniejszych wymiarach (wysokości 46, szerokości 55 i głębokości 46 cm) przypominające wyglądem kuchenkę mikrofalową i zajmujące mniej więcej tyle samo miejsca. Zmieści się w nim najwyżej 5 kompletów naczyń. Takie małe zmywarki można ustawić na blacie kuchennym lub wbudować w szafkę. Zmywarki o poj. 12 kompletów zużywają w cyklu normalnego zmywania (mycie wstępne,
zmywanie i płukanie) ok. 20 l wody. Do umycia takiej liczby naczyń ręcznie pod bieżącą wodą potrzeba jej trzy-cztery razy więcej. Podczas pełnego zmywania 12 kompletów zmywarka oprócz wody zużyje też od 1,1 do 1,6 kWh energii elektrycznej (przy założeniu, że koszt energii elektrycznej wynosi średnio 0,45 zł/kWh). Porównanie z kosztami zmywania ręcznego nie jest proste, ale też wypada na niekorzyść tego drugiego. Jeden z programów zmywarki jest zawsze oszczędny (zwany eko). Myjąc w nim średnio zabrudzone naczynia, zużyjemy jeszcze mniej wody - ok. 15 l i mniej więcej 1 kWh energii. Taka sama praca wykonana ręcznie będzie nas kosztować 40 l wody i 5 kWh prądu potrzebnego na jej podgrzanie.

Jak podłączyć zmywarkę?

Podłączenie zmywarki nie jest bardzo skomplikowane. Zwykle doprowadza się do niej jedynie zimną wodę, tylko niektóre zmywarki można podłączyć także do ciepłej (o temperaturze nieprzekraczającej 60°C). Można w ten sposób ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do jej podgrzewania. Woda powinna mieć taką jakość jak przeznaczona do picia. Nie może zawierać zbyt dużo zawiesin żelaza i manganu oraz być zbyt twarda, bo to pogarsza jakość zmywania i niszczy urządzenie. Najlepiej sprawdzić to zawczasu i w razie potrzeby przed montażem zmywarki zamontować odpowiednie filtry. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie - mieć wartość wymaganą dla danego urządzenia (jest podana w instrukcji i wynosi od
0,1 do 1 MPa).

Podłączenie zmywarki: podejścia wodne i kanalizacyjne

Podłączenie zmywarki: podejścia - wodne i kanalizacyjne - montuje się za zmywarką lub obok niej. Musi być do nich łatwy dostęp. Doprowadzić czystą wodę. W pobliże miejsca, w którym zostanie ustawiona zmywarka, doprowadza się instalację wodną z zainstalowanym na jej końcu zaworem czerpalnym o średnicy 1” ze złączką do węża lub specjalnym - przystosowanym do podłączenia pralek i zmywarek - zaworem kulowym albo z głowicą ceramiczną. Podczas podłączenia zmywarki do zaworu podłącza się wąż doprowadzający wodę do zmywarki. Zmywarki kupuje się w komplecie z takim wężem. Przeważnie ma on zawór zwrotny zabezpieczający przed cofaniem wody do instalacji albo tak zwany układ Aquastop.

Podłączenie zmywarki do wody i syfonu

Jeśli zmywarka nie ma fabrycznie zamontowanego filtra, na wlocie wody, w gwintowanej złączce, trzeba zainstalować gumową uszczelkę zespoloną z metalowym lub plastikowym sitkiem (powinna być dołączona jako wyposażenie). Wąż dopływowy musi być ułożony swobodnie z dala od ostrych krawędzi i elementów o wysokiej temperaturze. Nie może się załamywać i mieć zagięć, nie należy go samodzielnie skracać ani tym bardziej przedłużać. Zmywarki są standardowo wyposażone w przewody doprowadzające i odprowadzające wodę o długości 1,2-1,5 m. To wystarcza do podłączenia urządzenia ustawionego koło zlewozmywaka. Odprowadzić brudną. Odprowadzenie wody ze zmywarki można podłączyć do podejścia kanalizacyjnego przy zlewozmywaku albo
zrobić osobne podejście włączone bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. Odpływ powinien się znajdować na wysokości co najmniej 30 i co najwyżej 100 cm nad podłogą. Wysokość określa producent i podaje w instrukcji. Średnica rury kanalizacyjnej w miejscu połączenia nie może być mniejsza niż 40 mm. Jeśli podejście o takiej średnicy będzie dłuższe niż 3 m, powinno być wentylowane, na przykład przez zawór napowietrzający. Odprowadzenie wody bezpośrednio do kanalizacji można wykonać, wsuwając końcówkę węża odpływowego z urządzenia do rury kanalizacyjnej przez gumową redukcję z otworem minimalnie mniejszym od zewnętrznej średnicy węża. Koniec węża nie może dosięgać poziomu ścieków w kanalizacji. Podczas remontu kuchni, zwłaszcza gdy towarzyszy mu również wymiana starej instalacji kanalizacyjnej, warto jednak zrobić to „profesjonalnie” i elegancko, montując specjalny syfon do zmywarki:

 • natynkowy;
 • zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody z oddzielnym zaworem;
 • zintegrowany podtynkowy z przyłączem wody i zaworem;
 • albo zintegrowany podtynkowy z bryzgoszczelnym gniazdem elektrycznym.

Podłączenia zmywarki do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej muszą być zawsze zrobione zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się w instrukcji zmywarki.

Podłączenie zmywarki: podłączenie prądu

Ważne jest podłączenie zmywarki do prądu. Zmywarka może być podłączona tylko do gniazda z bolcem ochronnym, powinno być też bryzgoszczelne (zabezpieczone przed kroplami wody). W zależności od modelu obwód, z którego jest zasilana (na napięcie 220 V), wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 10- lub 16-amperowym. Gniazdo należy zainstalować co najmniej 60 cm od punktu poboru wody (w przepisach nie określono żadnych wymagań co do ich odległości od przewodów instalacji kanalizacyjnej). Najlepiej umieścić je pod blatem kuchennym.

Jak podłączyć zmywarkę bez przerabiania instalacji

Podłączenie zmywarkido instalacji jest możliwe także bez jej przerabiania. Zmywarka będzie działała, ale podłączenie będzie widoczne i niezbyt estetyczne. Potrzebne do tego elementy (trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużkę 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem) można kupić w większości sklepów z artykułami instalacyjnymi. Jeśli bateria jest ścienna, zawór trójdrogowy montuje się między nią a przewodem zimnej wody. W przewód wody ciepłej wkręca się przedłużkę i do niej podłącza wąż doprowadzający wodę do urządzenia. W przypadku baterii sztorcowej podłączenie lepiej zrobić pod zlewozmywakiem, będzie niewidoczne. W obu przypadkach należy pamiętać o zamontowaniu uszczelek. Odprowadzenie
zużytej wody najlepiej podłączyć do syfonu zlewozmywakowego. Można to także zrobić, „nie ruszając” instalacji kanalizacyjnej - umieścić wąż odpływowy bezpośrednio w zlewozmywaku. Koniec węża zawiesza się na jego krawędzi za pomocą kolana profilującego. Takie rozwiązanie należy jednak uznać raczej za prowizoryczne. Zsunięcie się węża odpływowego z krawędzi przyboru w trakcie pracy urządzenia jest najczęstszym powodem zalewania mieszkań.

Zobacz również

nic sienieda skumac

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Artykuł zrywa pape z dachu, odkryto ameryke hehehe

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Powinniście pisać artykuły typu jak wygląda siekiera a nie o sprzęcie agd.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

i

Czego wy nie rozumiecie, ludzie !? :D

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jest 05.09.2014 roku a jutro z samego ranka zabieram "du pę" w troki i przystępuję do zamontowania w kuchni zmywarki! NARESZCIE BĘDĘ MÓGŁ ŚMIAŁO POWIEDZIEĆ: ŻONECZKA MA TAK ZELEKTRYFIKOWANĄ KUCHNIĘ, ŻE JEJ TYLKO BRAK BĘDZIE KRZESŁA ELEKTRYCZNEGO. Dwa montaże zmywarek mam za sobą i trzecia będzie bułką z masełkiem!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

kupuję zmywarkę do zabudowy, ale nie wiem czy mi się zmieści bo między kuchenka a zlewem mam dokładnie 45 cm. nie wiem czy zmywarka do zabudowy musi mieć jakieś boki. Zabudowę planuję za jakieś 5-10 lat, no chyba ze wcześniej umrę.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
PLAMY NA ŚCIANIE: Jak zmyć? Czy TRZEBA MALOWAĆ? 4 proste sposoby -PORADNIK
PLAMY NA ŚCIANIE: Jak zmyć? Czy TRZEBA MALOWAĆ? 4 proste sposoby -PORADNIK

Malowanie ścian to najszybszy sposób na oświeżenie mieszkania. W kuchni albo w ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Remont balkonu: wymieniamy fugi na balkonie [ZRÓB TO SAM]
Czas na remont balkonu. W zrób to sam podpowiadamy jak wymienić stare fugi na balkonie! ...
Szybko i bezpiecznie, czyli praktyczne porady montażu osprzętu elektrycznego [WIDEO]
Innowacyjne technologie, połączone z bezpieczeństwem i estetyką to cechy, których od montowanego w mieszkaniu lub ...
Tylko u nas! Wywiad z Antonio Sabato - prowadzącym program „Domowe metamorfozy”!
Specjalnie dla nas Antonio Sabato, prowadzący program „Domowe metamorfozy”, zgodził się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące ...
Aranżacja salonu: telewizor a lustro
Witam! Mam niewielki salon z jadalnią - powierzchnia obu wnętrz wynosi 19 mkw. Na jednej ze ścian w salonie, po lewej stronie wyjścia na...
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12988 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na "nową" szafę :)

  Miałam starą szafę a chciałam żeby była szałowa, żeby każdy gość w moim domu przy wejściu mówił "łał.. " . :) Tym razem również skorzystałam z pomocy firmy Magic & Style, którzy pomogli mi wybrać wzór. Zobaczcie sami jak ślicznie wygląda teraz moja szafa w...

 • Mega modny wazon z filcu

  Z filcu można zrobić wszystko - jestem tego absolutną propagatorką! Tym razem pokażę jak zrobić w bardzo prosty sposób wazon z filcu. więcej na moim blogu tutaj: http://sandrynka.blogspot.com/2014/12/czwartkowa-aranzacja-stou_4.html ps. nie nadaje się do...

 • Skandynawski hit - bluszcz na okrągło

  Obowiązkowy element skandynawskich wnętrz! Bluszcz w doniczce - uformowany na okrągło. Teraz nie trzeba nawet kupować rośliny, wystarczy iść do lasu:) więcej na moim blogu...