Remont mieszkania do wynajęcia: Ile trzeba mieć pieniędzy i czasu?

Polowanie na mieszkania zazwyczaj zaczyna się w połowie lata. Najlepszy moment na remont to wiosna, a zatem planowanie powinniśmy rozpocząć najpóźniej na przełomie kwietnia i maja. Jeśli zakres prac mam być mały można opóźnić ten moment. Pamiętajmy jednak, że im wcześniej będziemy mieli dobry plan tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spotkają nas niespodzianki.

>>> Układanie płytek - ZRÓB TO SAM - PORADNIK: podpowiadamy jak układać płytki

Osobna kwestia to pieniądze. Istotne jest, żeby mieć pieniądze w ręku. To oznacza, że remont planujemy dopiero wówczas gdy wiemy ile możemy wydać. To warunkuje jak dużo możemy zrobić, jakie materiały będziemy używać i jak szybko zakończymy remont. Tak czy inaczej dobrze znać ceny podstawowych prac:
- malowanie 2x na biało od 7 zł/m2
- malowanie 2x kolor od 10 zł/m2
- układanie glazury od 45 zł/m2
- układanie paneli podłogowych od 18 zł/m2
- skuwanie glazury od 15 zł/m2
- wyburzenie ścian ok 80 zł/m2
- montaż sedesu, umywalki od 100 zł/szt.

Tani remont mieszkania: Samemu czy ekipa?

Remontowanie mieszkania samemu oznacza że będzie taniej ponieważ nie będziemy płacić ekipie, a fachowcy tani nie są. Warto zadać sobie jednak pytanie czy wszystko jesteśmy w stanie zrobić własnymi rękami. Prace związane z podłączeniem gazu musimy zlecić specjaliście z uprawnieniami. Podobnie rzecz ma się w przypadku poważnej ingerencji w elektrykę. Warto zatem w budżecie zaplanować pieniądze na takie wydatki.

>>> REMONT ŁAZIENKI - ile kosztuje. Remont łazienki KOSZTORYS: koszt materiałów i robocizny

Wynajęcie ekipy remontowej ma jedną zaletę. Remont szybciej się skończy, a zatem szybciej będziemy mogli udostępnić mieszkanie do wynajęcia, lub szybciej się do niego wprowadzić. To istotne, ponieważ w przypadku poważniejszych prac w małych mieszkaniach w blokach często nie da się po prostu mieszkać w remontowanych pomieszczeniach.

Mieszkanie do wynajęcia a remont: Czy opłaca się wydać więcej na remont?

Generalna zasada remontowania mieszkania do wynajęcia (i pod wynajem) głosi, że materiały dobieramy wyłącznie pod nasze obecne możliwości finansowe i z myślą o uniwersalnym zastosowaniu.

>>> PANELE PODŁOGOWE montaż - ZRÓB TO SAM. Jak położyć panele: Układanie paneli bez tajemnic

To o tyle istotne, że wyremontowanie od podstaw ok. 20 m2 powierzchni z pomocą ekipy będzie nas kosztować nawet 10 tysięcy złotych. To wydatki tylko na robociznę! Przy takich sumach oszczędności na niektórych materiałach i rozwiązaniach mogą być konieczne.