Do malowania ścian warto się odpowiednio przygotować. Dobrze jest też zrobić plan prac malarskich, który ułatwi organizację i pomoże nam zdobyć niezbędną wiedzę do prawidłowego pomalowania ścian. Warto doczytać, jak przygotować ścianę pokrytą starą farbą, zanim położymy na niej nowy kolor. Często pojawia się pytanie: jak usunac stare farby, jak przemalować ściany, by nie było widać poprzedniego koloru?

Malowanie ścian: usuń starą farbę

Przed malowaniem ścian, na których są stare powłoki malarskie, należy usunąć luźne fragmenty ściany, zmyć całą jej powierzchnię, a ubytki wypełnić zaprawą wyrównującą lub szpachlową o podobnej strukturze co malowana ściana. Wybierając nowe kolory farb do malowania ścian w przypadku starych intensywnych barw, które musimy zakryć, aby nie przebijał kolor, warto zastosować farby podkładowe. Jeśli takie są zalecenia producenta, przed malowaniem właściwą farbą nawierzchniową należy użyć farby podkładowej (gruntującej). Warto to sprawdzić na etapie zakupu farby.

Malowanie ścian: sprawdź zalecenia

W punkcie sprzedaży i na etykiecie opakowania znajdziemy dokładne  informacje, jaki grunt i jaką farbę nawierzchniową zastosować przed malowaniem ścian. Stare powłoki wapienne, klejowe nie są dobrym podłożem pod farby emulsyjne i przed malowaniem zaleca się usunąć je w całości. Oczyszczone powierzchnie maluje się dokładnie tak, jak nowe podłoża, czyli najpierw wypełnia ubytki, gruntuje, a następnie pokrywa farbą.