Malowanie mieszkania może być wyzwaniem, ale jeśli dobrze się do tego przygotujemy, okaże się łatwe i proste. Podpowiadamy, jaki wybrać sprzęt do malowania ścian i w jakiej kolejności je malować. Malowanie mieszkania poradnik dla początkujących.

Malowanie ścian: przygotuj warsztat malarski

Oczywiście malowanie mieszkania to odpowiedni wybór farb. Zadbaj o wystarczającą ilość farby. Kupując farby, zbierz też pozostałe akcesoria potrzebne do malowania mieszkania – wałek do rozprowadzania farby (na krótkiej rączce) lub teleskopowy (na wysięgniku). Ten drugi wymaga co prawda większej wprawy, ale znacznie skraca czas malowania mieszkania. Pamiętaj, że wałki różnią sie długością runa. Powiedz sprzedawcy, co oraz jaką farbą będziesz malować. Przygotuj pędzelek do malowania trudno dostępnych miejsc i kuwetę malarską. Folią zabezpiecz meble i drzwi. Taśmą malarską naklej wzdłuż podłogi, sufitu, framug.

Malowanie ścian: wymieszaj farbę

Przed malowaniem ścian wymieszaj farbę. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu. Drewnianą łyżką lub patykiem. Nie potrząsaj pojemnikiem (łatwo wtedy o rozlanie lub napowietrzenie farby, a gesty osad i tak nie podniesie się z dna). Przelej farbę do kuwety.

Malowanie ścian: kwestia wałka

Zanurz wałek w farbie. Gdy cały nasiąknie, usuń nadmiar farby (zwłaszcza z krawędzi wałka). Malowanie powierzchni wzdłuż narożnika
najłatwiej wykonuje się specjalnym wałkiem z ogranicznikiem. Dzięki temu miejsce odcięcia wygląda idealnie.

Malowanie mieszkania: maluj ścianę

Malowanie mieszkania najlepiej zacznij od okna. Zachowaj w narożniku ściany odstęp na szerokość wałka, po czym zaznacz dużą literę V i szybko zamaluj prostokąt ściany (nie wychodząc poza ramiona litery). Dociagnij wałkiem do krawędzi ściany. Wygładź płaszczyznę, przesuwając wałek od góry do dołu, i przejdź do następnego kawałka ściany. Gdy pomalujesz cały pokój, odczekaj, aż farba dobrze wyschnie. Nanosząc drugą warstwę, uważaj, by łączenia wypadły w innym miejscu.