Jak usunąć plamy z drewnianych mebli: domowe sposoby

Oto domowe sposoby na usuwanie różnego rodzaju plam z drewnianych powierzchni. Ze względu na swoją chłonnność, drewno, szczególnie niezaimpregnowane, jest podatne na zaplamienie. Meble drewniane w kuchni, salonie, pokojach dziecięcych, a nawet łazienkach są narażone na zabrudzenia. Co zrobić, gdy na drewniany mebel wyleje się nam alkohol lub klej, czy gdy ulegnie on zaplamieniu atramentem?

Drewniany stół w jadalni
Drewniany blat w kuchni
Drewniany stół w kuchni
Drewniany blat biurka
Czyszczenie plam z drewna

Drewno nie lubi wody oraz silnych detergentów, czyszczenie zaplamionych powierzchni drewnianych przy ich pomocy nie jest więc wskazane. Jak w takim razie usuwać różnego rodzaju plamy z drewnianych mebli? Istnieje kilka domowych sposobów! Wystarczy uzbroić się w miękką gąbkę lub ściereczkę (unikajmy szorstkich tkanin, które mogą zarysować drewno) i jeden z kilku podstawowych produktów.

Czyszczenie drewna: plamy od gorących naczyń

Jeśli zapomniałeś się podczas gotowania i postawiłeś na blacie z litego drewna gorący garnek, w wyniku czego na nieskazitelnej do tej pory powierzchni pojawiły się nieestetyczne białe plamy, nie załamuj się! Możesz pozbyć się ich przy pomocy mieszanki z soli i oliwy z oliwek. Wystarczy połączyć te dwa produkty w gęstą papkę, pokryć nią grubo ślad po gorącym naczyniu i zostawić na około 3 godziny, a następnie dokładnie oczyścić i wypolerować drewnianą powierzchnię. Alternatywną metodą jest pocieranie plamy mieszaniną nafty i oleju jadalnego lub polerowanie jej korkiem od butelki (naturalnym, nie syntetycznym!), a następnie suchą wełnianą szmatką. Oliwa i sól sprawdzają się także w przypadku plam z wody. Wystarczy przetrzeć zaplamione miejsce szmatką zwilżoną kilkoma kroplami oliwy i posypaną szczyptą soli.

Czyszczenie drewna: plamy od alkoholu

Gdy na drewniany mebel wyleje nam się alkohol, trzeba jak najszybciej zetrzeć płyn z jego powierzchni i przeciągnąć po niej dłonią, by uzupełnić ubytek tłuszczu i zapobiec powstaniu plamy. W osuszone już miejsce wetrzyj olej lniany lub politurę. Jeśli zbyt późno zauważysz plamę po alkoholu, możesz pozbyć się jej przy pomocy ostudzonego wywarów fusów od kawy. Gdy drewniana powierzchnia już wyschnie, wypoleruj ją szmatką nasączoną olejem lnianym. Sposób ten działa również na plamy ze słodkiego soku czy kompotu.

 Czyszczenie plam z drewna

Drewno nie lubi wody oraz silnych detergentów, czyszczenie zaplamionych powierzchni drewnianych przy pomocy tych produktów nie jest więc wskazane. Jak w takim razie usuwać różnego rodzaju plamy z drewnianych mebli? Istnieje kilka domowych sposobów!

Fot. Thinkstockphotos.com

Czyszczenie drewna: rozlany klej lub atrament

Rozlany na blacie drewnianego biurka klej należy niezwłocznie usunąć, zanim wyschnie. Następnie czyścimy zabrudzoną powierzchnię dowolnym olejem, masłem (również orzechowym!) lub kremem kosmetycznym. Jeśli wyleje nam się atrament, nie wolno dopuścić do jego wsiąknięcia w drewno – natychmiast osuszamy powierzchnię bibułką, ligniną czy zwyklą chusteczką. Resztki atramentu zmywamy surowym mlekiem, a następnie przeciera szmatką zwilżoną mocnym roztworem kwasku cytrynowego albo sokiem z cytryny lub rabarbaru i poleruje. Stare plamy z atramentu zmywa się roztworem soli szczawikowej i poleruje korkiem.

Czyszczenie drewna: plamy z wosku

Zabrudzone woskiem drewno czyścimy dopiero wtedy, gdy plama jest już zupełnie zaschnięta (twarda i krucha), nie wcześniej. Warto obłożyć ją umieszczonymi w plastikowym worku kostkami lodu i pozostawić na około 5 minut, by przyspieszyć proces zastygania wosku. Po tym czasie możemy przystąpić do zeskrobywania plamy. Robimy to delikatnie, przy pomocy zawiniętego w cienką szmatkę noża o gładkim ostrzu. Gdy cały wosk zostanie już zeskrobany, ścieramy tłuste ślady po nim czystą, suchą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło lub mydliny i czyścimy, aż całkowicie zniknie.

Czyszczenie drewna: plamy od pleśni

Plamy od pleśni, na przykład na starych meblach, usuwamy jedynie przy pomocy nafty. Czyścimy tylko i wyłącznie zabrudzone miejsca, najlepiej przy pomocy tak precyzyjnego narzędzia jak patyczek do uszu, ponieważ nafta powoduje matowienie drewna. Gdy wyczyszczona powierzchnia wyschnie, polerujemy ją korkiem i wełnianą szmatką.

NIE PRZEGAP

Więcej inspiracji:

Czarna kuchnia w drewnie
camera

Czarna kuchnia w drewnie: niskobudżetowy projekt wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

Biała łazienka z drewnianą ścianą
camera

Biała łazienka z drewnianą ścianą: efektowne wnętrze

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 4
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Thinkstockphotos.com, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY