W zrób to sam podpowiadamy, jak wykonać remont ściany. Jak usunąć zacieki na ścianie, suficie, jakich użyć farb na zacieki i czym je zamalować, jak zlikwidować mały zaciek na ścianie i jak sobie poradzić z tym rozległym zaciekiem, któremu towarzyszą liczne uszkodzenia. Skąd się biorą zacieki, plamy na suficie? Najczęściej jest to efekt zalania. Pokazujemy, jak usunąć zacieki i odnowić sufit i ściany w mieszkaniu.

Zacieki na ścianie i suficie: przyczyna

Najczęściej zacieki na ścianie czy suficie powstają w rezultacie zalania, którego przyczyną bywa przeważnie awaria instalacji wodnej, usterka pralki bądź zmywarki albo nieszczelny dach. Gdy miejsce, przez które ciekła woda, trochę wyschnie, tworzą się wokół niego rude zakola (ślady rdzy ze stali zbrojeniowej), na ścianie lub suficie pojawiają się purchle, łuszczy się farba i odspaja, a czasem wręcz odpada tynk. Często jednak, gdy nie doszło do większego zalania, kończy się na brudnych plamach - zaciekach.

Sprawdź też: sufit podwieszany >>>

Zacieki na ścianie i suficie: usuwanie

Do usuwania zacieków na ścianie i suficie powstałych w skutek zalania powinniśmy przystąpić dopiero wówczas, gdy mamy pewność, że woda więcej się w tych miejscach nie pojawi. Czyli przed wykonaniem remontu ściany musi być zlikwidowana przyczyna zalania. W innym razie nasze wysiłki związanie z usuwaniem zacieków na ścianie czy suficie pójdą na marne, bo całą operację kiedyś trzeba będzie powtórzyć. Musimy też poczekać, aż zaciek na ścianie całkowicie wyschnie. Czasem trwa to nawet kilka tygodni. Woda może bowiem przez pewien czas zalegać w otworach i kanałach, zanim zupełnie przesiąknie przez strop. Możemy ten proces przyspieszyć, nawiercając otwory w stropie i spuszczając resztki wody, ale lepiej poczekać, aż sama wypłynie i odparuje.

Sprawdź też: jak usunąć pęknięcia na suficie >>>

Zacieki na ścianie i suficie: farby na zacieki

Jeżeli na ścianie czy suficie pojawiły się rdzawe plamy lub zacieki, powierzchnię koniecznie trzeba pokryć farbą izolującą, która charakteryzuje się dużą siłą krycia, a dodatkowo stworzy ochronną
powłokę przed działaniem wilgoci oraz rozwojem grzybów pleśniowych i uniemożliwi ponowne przenikanie zacieków z podłoża do nawierzchniowej warstwy farby. Gdy po wyschnięciu wody okaże się, że jedynym widocznym śladem zalania jest zaciek na ścianie w postaci zabrudzenia, a tynk i farba dobrze się trzymają, czeka nas tylko malowanie. W zrób to sam radzimy jak zamalować zaciek na ścianie: najpierw musimy zamalować ślady specjalną farbą do zacieków - czyli do neutralizacji plam. Wielu producentów oferuje takie farby, zwykle pod nazwą farba na plamy, farba na zacieki, np. Śnieżka farba podkładowa ZACIEKI i PLAMY; farba izolująca plamy RENOSTYL Dekoral. Kupimy ją w każdym sklepie budowlanym. Farby na zacieki są dość drogie, ale potrzeba jej niewiele. Na drugi dzień po zamalowaniu zacieków możemy pomalować cały sufit lub ścianę, używając farby dyspersyjnej – akrylowej lub lateksowej. Oczywiście usuwając zacieki na ścianie można też zamalować jedynie zalany fragment, jednak miejsce to może się później odcinać od reszty.

Więcej: zobacz jak usunać plamy na ścianie >>>

Czym zamalować zaciek na ścianie? Aby efekt usuwania zacieków na ścianie był trwały, do malowania trzeba wybrać odpowiednie farby – najlepiej te odporne na wilgoć. Mogą być akrylowe lub ceramiczne. Składają się z drobnych cząsteczek – bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikrokuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby – jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnikają w nią wilgoć i brud.

Jak usunąć trudne zacieki na ścianie i suficie

Usuwanie trudnych zacieków na ścianie wymaga więcej pracy niż samo zamalowanie zacieku. Zacieków na ścianie z tłuszczu, sadzy czy rdzy nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy na ścianie i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki na ścianie? Są na to dwa sposoby. Oto one:

  • Usuwanie zacieków ze ściany: szlifowanie

Zrób to sam: 1 sposób usuwania zacieków na ścianie. Polega na zeszlifowaniu zacieków ze ściany. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu ściany warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malowa

  • Usuwanie zacieków ze ściany: użycie farby podkładowej

Zrób to sam: 2 sposób usuwania zacieków na ścianie. Sposób drugi to odizolowanie zacieków na ścianie warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy znów się pojawią na ścianie.

Galeria zdjęć: malowanie ścian

Inspiracje na ładne kolory ścian i sufitu - zdjęcia wnętrz. Jak dobrze pomalować ściany - aranżacje, kolory farb, łączenie barw w mieszkaniu.