Jak zapobiegać zwarciu elektrycznemu w domu? Ochrona i kontrola instalacji elektrycznej

2019-03-19 16:07

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez prądu. Niewłaściwe użytkowanie i konserwowanie instalacji elektrycznej w domu może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Zwarcie elektryczne w domu może niestety dotyczyć każdego z nas. Jak temu zapobiegać?

Jak zapobiegać zwarciu elektrycznemu w domu? Ochrona i kontrola instalacji elektrycznej
Autor: Indesit Im więcej urządzeń w domu, tym bardziej powinniśmy się trzymać zasad bezpieczeństwa związanych z instalacją elektryczną

Spis treści

  1. Jak działa instalacja elektryczna w domu?
  2. Co robić, gdy wysiadają korki?
  3. Niewłaściwe użytkowanie instalacji elektrycznej częstą przyczyną pożarów
  4. Sygnały świadczące o problemach z instalacją elektryczną w domu
  5. Jak zapobiegać zwarciu elektrycznemu w domu?
  6. Gdy dojdzie do pożaru

Jak działa instalacja elektryczna w domu?

Telewizor, lampy, kuchenki i wiele innych urządzeń – elektryczność ma wiele zastosowań i trudno wyobrazić sobie bez niej funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. W domu trafia do dwóch rodzajów obwodów: oświetleniowego i gniazd w ścianach, płynie natomiast przez skrzynkę z bezpiecznikami. Prąd przechodzi do danego urządzenia jednym przewodem, a powraca przewodem zerowym. Ilość dostarczanej do domu energii elektrycznej mierzy licznik, czyli mały silnik połączony z urządzeniem zliczającym. Zwykle instalacje elektryczne działają płynnie i bez zarzutów, jednak błędy dotyczące konserwowania oraz użytkowania mogą powodować realne zagrożenie. Zaniepokoić powinny nas wybijające korki, trzaski i szumy oraz gasnące, migające lampy. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

..  Zwarcie instalacji elektrycznej – co robić, jak się zachować? >>>

Co robić, gdy wysiadają korki?

Instalacja może być zwyczajnie przeciążona nadmierną ilością odbiorników o zbyt dużej mocy – dochodzi wówczas do tzw. wybijania korków. Najczęściej ma to miejsce w kuchni, gdzie urządzenia mają zwykle znaczną moc i działają jednocześnie, np. uruchamiany zmywarkę, w tym czasie coś gotujemy i grzejemy wodę w czajniku elektrycznym.

Korki wysiadają przez zwarcie elektryczne wywołane nadmiernym przeciążeniem. Jeśli chcemy sprawdzić, czy odbiornik uległ awarii, wystarczy odłączyć go od źródła prądu i ponownie spróbować podłączyć. Do ochrony przed skutkami zwarć służą zabezpieczenia w postaci bezpieczników topikowych. Odpowiednie zabezpieczenie przed zwarciami jest bardzo istotne, ponieważ pomaga zapobiegać uszkodzeniom osprzętu elektrycznego oraz instalacji, a także zmniejsza ryzyko pożaru.

..  Ubezpieczenie mieszkania: co warto wiedzieć? >>>

Niewłaściwe użytkowanie instalacji elektrycznej częstą przyczyną pożarów

Odrębnym tematem jest kwestia użytkowania osprzętu elektrycznego. Jeśli robimy to nieodpowiedzialnie, staje się ono częstą przyczyną pożarów. Przykłady? Pozostawienie bez nadzoru pracujących urządzeń, takich jak grzałki, żelazka czy grzejniki lub naprawianie sprzętu elektrycznego na własną rękę.

Sygnały świadczące o problemach z instalacją elektryczną w domu

Świecące się z różną intensywnością lampy, tzw. gra świateł, to jeden z poważniejszych sygnałów świadczących o uszkodzeniu instalacji. Problem ten występuje zazwyczaj w przypadku długo eksploatowanych sieci. W tej sytuacji warto w pierwszej kolejności zwrócić się do fachowca ze spółdzielni mieszkaniowej (jeśli mieszkamy w bloku). Powyższe zakłócenia mogą być bowiem wywołane przez instalacje sąsiada zza ściany lub mieszkającego piętro niżej.

Nigdy w przypadku wysadzania korków nie zmieniaj bezpiecznika na nowy o wyższej wartością prądu znamionowego (np. z 16 na 20) ani nie blokuj mechanizmu bezpiecznika automatycznego! Grozi to zbyt dużym przeciążeniem instalacji, co w efekcie może doprowadzić do topienia się przewodów umieszczonych w tynku. Rozwiązaniem jest przeróbka instalacji. Wykonanie dodatkowego obwodu z gniazdem wtykowym oddaj w ręce fachowca.

Jak zapobiegać zwarciu elektrycznemu w domu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby używać sprzętu elektrycznego zgodnie z jego przeznaczeniem. W codziennej rutynie często zdarza nam się zapomnieć o elementarnych zasadach postępowania w przypadku urządzeń elektrycznych. Choć już w szkole przekazuje się wiedzę, aby pod żadnym pozorem nie dopuścić do kontaktu sprzętu elektrycznego z wodą, wiele sytuacji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia jest wynikiem właśnie takich zachowań. Sprzęt elektryczny powinien znajdować się także z dala od materiałów łatwopalnych. Należy utrzymywać instalację elektryczną we właściwym stanie technicznym i dbać o regularnie sprawdzanie jej stanu. Nie wolno dopuścić także do sytuacji pojawienia się wilgoci w pobliżu instalacji elektrycznej ani – jak już wspomniano – samodzielnie przy niej majsterkować. Kwestie te pozostawmy fachowcom. Oni wiedzą najlepiej, jaki rodzaj bezpieczników wybrać (aby zapobiec zwarciom stosuje się bezpieczniki topikowe). Często dobrym rozwiązaniem są bezpieczniki automatyczne, które samoczynnie przerywają dopływ prądu w przypadku zwarcia.

..  Jak dbać o instalację gazową? >>>

Gdy dojdzie do pożaru

Pamiętaj, że pożarów instalacji elektrycznej pod żadnym pozorem nie należy gasić wodą, a jedynie gaśnicami: proszkową lub śniegową (gdy prąd nie jest wyłączony, gaszenie płomieni wodą lub pianką mogłoby spowodować porażenie ludzi znajdujących się w pobliżu). W przypadku pożaru trzeba natychmiast odciąć dopływ prądu i wezwać Straż Pożarną oraz Pogotowie Energetyczne.

..  Pożar w domu - jak się bezpiecznie zachowywać? >>>

Dobrze zaplanowana instalacja elektryczna w kuchni