Naprawiamy cieknący kran. jeśli zauważysz, że z kranu cieknie woda mimo że kurki są zakręcone - to znaczy że prawdopodobnie trzeba wymienić uszczelkę. Możesz to zrobić samodzielnie - naprawa kranu i wymiana uszczelki jest dość prosta. Najczęstszą przyczyną kapania wody z kranu są zużyte uszczelki, czyli wykonane z gumy lub tworzyw sztucznych elementy, których zadaniem jest utrzymanie w systemie wodociągowym ciśnienia wody oraz odizolowanie jej od otoczenia. Na szczęście wymiana uszczelek w kranie na nowe to czynność, która nie powinna sprawić ci problemu, szczególnie z naszym poradnikiem zrób to sam!

Sprawdź: wymiana starej fugi przy umywalce >>>

Oprócz wymiany uszczelek, naprawiając cieknący kran, sprawdź też sitko znajdujące się przy końcówce wylewki. W tym celu odkręć znajdującą się na niej nakrętkę i wyjmij sitko. Zanieczyszczone sitko przemyj wodą z dodtakiem np. octu, czy kawasku cytrynowego - by je odkamienić. Jeżeli sitko jest bardzo zniszczone i zanieczyszczone przez kamienń wymień je na nowe.

Wymiana uszczelki w kranie: KROK PO KROKU

Do wymiany uszczelek w kranie, z którego cieknie woda potrzebne ci będą: miska, ścierki, klucze płaskie, śrubokręt, komplet uszczelek.

1. Zanim przystąpisz do wymiany uszczelki i naprawy kranu na początku zamknij centralny zawór wody (w przeciwnym wypadku możesz zalać mieszkanie), podstaw pod kran miskę, odkręć wylewkę i poczekaj aż z rur wypłynie cała woda.

2. Potem cienkim śrubokrętem wyciągnij zaślepkę, która przykrywa śrubę na wylewce.

3. Śrubę umiejscowioną na środku kranu wykręć przy pomocy klucza. Po odkręceniu wylewki wyjmujemy starą uszczelkę.

4. Po zdjęciu starej uszczelki i załóż nową, najlepiej kup uszczelkę do kranu nylonową, tego samego rozmiaru, co poprzednia. Możesz też udać się do sklepu ze starą uszczelką i pokazać ją sprzedawcy, by dał Ci taką samą nową. Uszczelki do kranów są typowe, więc kupując taką do głowicy kranu, powinieneś otrzymać właściwą.

5. Na koniec prac związanych z naprawą cieknącego kranu, dokładnie dokręć wszystkie części. Następnie odkręć wodę i poczekaj kilkadziesiąt sekund, dopóki strumień nie stanie się równy. Sprawdź, czy kran działa prawidłowo i czy woda przy zakręconych kurkach już nie kapie.

Obejrzy naszą galerię zdjęć, w której pokazujemy wymianę uszelki w kranie - krok po kroku.

Montaż baterii zlewozmywakowej: wideo instrukcja