Jak wyciszyć mieszkanie? Sposoby na wyciszenie podłogi, drzwi, ścian, okien

2021-11-10 7:37

Jak wyciszyć mieszkanie położone np. blisko ruchliwej ulicy? Istnieje wiele sposobów na wyciszenie pokoju. Od prostych, na poziomie dekoracji, po bardziej zaawansowane, wymagające remontu. Przeczytaj nasze porady dotyczące wyciszenia, wypróbuj i ciesz się błogą ciszą.

Spis treści

  1. Czym i jak wyciszyć mieszkanie
  2. Jak wyciszyć mieszkanie: sufit i ściany
  3. Jak wyciszyć mieszkanie: korek akustyczny
  4. Jak wyciszyć mieszkanie: sypialnia
  5. Jak wyciszyć mieszkanie: maty gumowe i płyty
  6. Jak wyciszyć mieszkanie i ściany: panele piankowe specjalne
  7. Jak wyciszyć mieszkanie: drzwi i podłogi
  8. Wyciszenie podłogi: jakie materiały pod podłogi
  9. Wyciszenie okien
  10. Jak wyciszyć mieszkanie - GALERIE ZDJĘĆ  

Jak wyciszyć mieszkanie, by hałas nie przeszkadzał nam w odpoczynku? Najpierw, zanim wybierzesz sposób na wyciszenie pokoju, zlokalizuj źródła hałasu. Zacznij od obserwacji. Wsłuchaj się w swoje mieszkanie i sprawdź, skąd docierają najbardziej irytujące odgłosy. Może męczy cię dźwięk szumiącej lodówki lub wentylatora łazienkowego?

Zobacz: Panele akustyczne: pomysł na dekorację ścian i sufitów. Kiedy się przydają i jakie mają zalety? >>>

Czym i jak wyciszyć mieszkanie

Jak wyciszyć pokój czy kuchnię? Często, by sprzęt pracował ciszej, wystarczy oczyścić go z lodu, kurzu, wypoziomować, podłożyć gumowe podkładki. Dno szafek i szuflad warto wyłożyć wygłuszającą matą, w drzwiach zamontować stopery.

Odgłosy tupania zmniejszysz kładąc dywan, chodniki, wykładzinę. Grube zasłony pomogą ci odciąć się nieco od świata zewnętrznego, a regał pełen książek – od telewizora na ścianie u sąsiada.

Przeczytaj: Regał na książki: różne rodzaje zabudowy na książki >>>

Jak wyciszyć mieszkanie: sufit i ściany

Często chcemy wyciszyć pokój w bloku, bo przeszkadzają nam odgłosy dobiegające z mieszkania nad nami. Warto wtedy pomyśleć o wyciszeniu sufitu. Dobry sposobem na wyciszenie pokoju jest podwieszany sufit, który stłumi dźwięki dobiegające z góry, pochłonie te wewnątrz pomieszczenia. Warunek? Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym (z płyty g-k) powinien wypełniać izolacyjny materiał, np. wełna mineralna. Im większa grubość i gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność.

Sprawdź też: Aranżacja wnętrz: SUFIT PODWIESZANY z oświetleniem. Sufity podwieszane: 15 projektów >>>

Wełnę czy kauczuk syntetyczny można stosować także do okładania ścian. Jedyny minus takiego rozwiązania to zmniejszona powierzchnia mieszkania. Jeśli oszczędnie obchodzisz się z metrażem, wybierz okładziny w nowej technologii Sonacoustic (colloseum.net.pl), gdzie wełnę mineralną pokrywają tylko dwie akustyczne powłoki o gr. 3 i 2 mm. Poza tym do wyboru masz naturalny korek lub dekoracyjne wygłuszające panele akustyczne – łatwiejsze w montażu, niewymagające dodatkowych wykończeniowych powłok.

Zobacz również: Zacieki na suficie i ścianie: jak zamalować zacieki >>>

Jak wyciszyć mieszkanie: korek akustyczny

Dawniej do wyciszania stosowano korek techniczny o grubości ziaren 6-7 mm. Dużo lepszym izolatorem jest korek akustyczny, który ma mniejsze ziarna grubości 1-3 mm, za to trzykrotnie większe przestrzenie powietrzne, a do jego produkcji używa się specjalnych lepiszczy. Jego strukturę tworzą cienkościenne, pokryte woskiem i wypełnione powietrzem komórki. Dzięki temu jest ściśliwy, bardzo elastyczny i dobrze tłumi drgania oraz wibracje, poprawiając akustykę pomieszczeń, zwłaszcza w zakresie dźwięków uderzeniowych. Płyty korka akustycznego mają grubość 10-20 mm, dobiera się ją indywidualnie w zależności od wymaganego stopnia tłumienia. Płyty grubości 10 mm mają izolacyjność około 43 dB, a te grubości 20 mm nawet 48-50 dB. Koszt płyt zależnie od grubości to 60-85 zł/m². Zaletą korka jest to, że praktycznie się nie starzeje i nie traci swoich właściwości. Do jego przyklejania trzeba używać specjalnego kleju.

Więcej: Korek na ścianie: tapeta korkowa, czyli znakomita dekoracja wnętrza >>>

 

Wyciszenie mieszkania - podłoga
Autor: materiały prasowe Quick-Step Podłoga laminowana Signature nie tylko pięknie się prezentuje, lecz także pomaga w dobrym wyciszeniu wnętrza - stawiane na niej kroki nie niosą się po mieszkaniu

Jak wyciszyć mieszkanie: sypialnia

W sypialni, aby nie budziły cię odgłosy z mieszkania wyżej, zamontuj podwieszany sufit akustyczny. Możesz w nim osadzić oświetlenie punktowe, a nawet głośniczki (idealne, gdy chcesz zasypiać lub budzić się przy dźwiękach ulubionej muzyki). Warto wiedzieć, że dźwięki zza ściany przenoszą się w formie drgań przez podłogę, sufit, ściany boczne. Wygłuszając tylko jedną ścianę, naklej na styku z innymi płaszczyznami specjalną taśmę izolacyjną. Najlepiej jednak wycisz wszystkie powierzchnie.

Przeszkadzają ci dzwoniące telefony i głośne rozmowy u sąsiadów? Dobrym sposobem na wyciszenie ściany w sypialni jest montaż paneli akustycznych Soundwave marki Offecct. Pochłaniają hałas w górnym rejestrze częstotliwości (powyżej 500 Hz), a przy tym zdobią wnętrze. Wykonane są z włókna szklanego lub poliestrowego o gr. 6 cm, z dekorem w formie rombów, fal, pasków itp. Na zdj. panele Geo, 58,5x58,5 cm, dostępne w kolorze szarym, kremowym, grafitowym, od 515 zł, mesmetric.com.

Zobacz: Kinkiety do sypialni, czyli oświetlenie punktowe >>>

Jak wyciszyć mieszkanie: maty gumowe i płyty

Wyroby gumowe to dobry pomysł na wyciszenie mieszkania. Na rynku dostępne są maty wyciszające gumowe oraz folie. Folia dźwiękoizolacyjna ma grubość 3 mm. Może być stosowana jako izolacja akustyczna ścian, stropów, dachów lub sufitów podwieszanych. Mocuje się ją mechanicznie albo za pomocą kleju. Jej izolacyjność jest duża, sięga 50 dB, ale przy układaniu trzeba dbać o to, aby nie pozostawiać szczelin – wszystkie warstwy muszą do siebie ściśle przylegać, inaczej na stykach powstaną mostki akustyczne pogarszające parametry przegrody. Rolka ma szerokość 1,1 m, długość 10 m. Płyty i maty gumowe do wyciszenia pomieszczeń stosuje się głównie w obiektach przemysłowych, ale można je wykorzystać na przykład jako izolację pod urządzeniami wytwarzającymi drgania, jak pralka, zmywarka. Dzięki temu hałas wywoływany przez te urządzenia będzie mniej uciążliwy. Takie gumowe płyty do wyciszenia mieszkania mają grubość 1-5 mm.

Nie przegap: Podłoga z korka w stylu nowoczesnym. Jej właściwości i nieoczekiwane wzory. Warto zobaczyć! >>>

 

Jak wyciszyć mieszkanie i ściany: panele piankowe specjalne

Panele tłumiąco-rozpraszające z pianki poliuretanowej stosowane do wyciszenia zazwyczaj w pomieszczeniach odsłuchowych mogą być wyprofilowane w stożki lub piramidki – przypominają wtedy wytłaczankę do jajek. Niestety, ze względu na cenę nie cieszą się popularnością wśród prywatnych inwestorów – płyta o powierzchni 1 m2 kosztuje ponad 150 zł, do tego trzeba doliczyć wykończenia naroży oraz specjalny klej, którego cena sięga nawet kilkuset złotych. Jest to najprostszy sposób wyciszenia ściany lub sufitu między sąsiednimi mieszkaniami bądź segmentami.

Tektura falista dobrze tłumi dźwięki, przepuszcza parę wodną i nie sprężynuje.

Zobacz też: 9 KROKÓW: jak sprawić by Twój dom wyglądał ekskluzywnie? >>>

Jak wyciszyć mieszkanie: drzwi i podłogi

Wśród drzwi pokojowych najlepsze parametry akustyczne wykazują drzwi pełne, bez przeszklonych elementów i podcięć. Z drewna litego, klejonki drewnianej albo wypełnione płytą wiórową lub jak „plaster miodu”. Strop i posadzka łatwo przenoszą drgania dźwiękowe wywołane chodzeniem, upadkiem przedmiotów, hałasem u sąsiadów. Zadaniem specjalnych podkładów, np. z gumy i poliuretanu, oraz mat wyciszających (korkowych, piankowych czy z płyt pilśniowych) jest wyciszenie wnętrza. Zwykle o 19 dB, a w przypadku maty T Silence C40 marki Tegola nawet o 30 dB. Wybierając podkład, zwróć uwagę, z jaką posadzką można go łączyć (wykładziną dywanową, panelami, parkietem?). „Najcichsze” są podłogi drewniane i korkowe klejone do podłoża oraz grubsze wykładziny dywanowe.

Nowoczesne mieszkania spełniają na ogół wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ścian, stropów, drzwi i okien. Warto jednak poprosić dewelopera o dokładne informacje na temat zastosowanych materiałów. Pamiętajmy, że nie ich grubość, ale parametry izolacyjne stanowią o lepszych czy gorszych właściwościach akustycznych.

Polecamy też: Wymieniamy podłogę: sprawdź, jaka podłoga będzie najlepsza >>>

Wyciszenie podłogi: jakie materiały pod podłogi

  • Elastyczna mata piankowa grubości 3 mm niweluje nierówności podłoża, chroni przed przenoszeniem dźwięków uderzeniowych i zapobiega tworzeniu się mostków akustycznych. Może być stosowana także na ogrzewaniu podłogowym.
  • Płyty drewnopochodne ze sprasowanych wiórów drzewnych są lekkie i porowate, stanowią równe i elastyczne podłoże dla warstwy posadzki.
  • Maty korkowe są ściśliwe i elastyczne, nie nasiąkają wodą i nie starzeją się.
  • Tektura falista dobrze tłumi dźwięki, przepuszcza parę wodną i nie sprężynuje.
  • Mata Tuplex grubości około 3 mm to dwie warstwy folii polietylenowej rozdzielone warstwą granulek styropianowych zatopionych w kleju. Nadaje się do stosowania pod podłogi drewniane lub drewnopodobne. Ma dużą zdolność tłumienia dźwięków – 18 dB. Mata chroni przed wilgocią, więc nie ma potrzeby stosowania paroizolacji. Grubość maty nie ulega zmianie w trakcie eksploatacji.
  • Maty poliuretanowe w zależności od typu nadają się pod przyklejane wykładziny elastyczne, linoleum oraz wykładziny kauczukowe albo pod wykładziny dywanowe przyklejane i luźno układane

Nie przegap również: Podłogi drewniane: deski trójwarstwowe czyli drewniane panele [RODZAJE + CENY] >>>

Wyciszenie okien

Decydując się na mieszkanie na niższym piętrze lub od strony ruchliwej ulicy, zwróćmy uwagę na parametry akustyczne okien i możliwość ich otwierania od cichszej strony budynku. Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, sprawdźmy, czy wylewka podłogowa jest oddylatowana od ścian przekładką akustyczną oraz czy piony kanalizacyjne i wodne są odpowiednio zabudowane (omurowane w szachtach).

Przeczytaj: ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA: okna i drzwi. Radzimy jak go samodzielnie przeprowadzić. Część 2 >>>

Jak wyciszyć mieszkanie - GALERIE ZDJĘĆ  

Zobacz galerie, w których znajdziesz materiały wykończeniowe, wyciszające mieszkanie. Oto garść inspiracji!

Musisz zobaczyć: Najlepsze okna: radzimy, jak wybrać dobre okna. Parametry okien >>>

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?