Intensywna eksploracja piekarnika zbliża się wielkimi krokami! O ile nasz model kuchenki z piekarnikiem nie jest wyposażony w automatyczną opcję self-cleaning (samo-czyszczenia), w celu dokładnego usunięcia zapieczonego tłuszczu i brudu z piekarnika poradzić sobie możemy wykorzystując sprytny i prosty domowy sposób. Jaki? Podpowiadamy jak sprawnie wyczyścić kuchenkę z piekarnikiem domowym sposobem!

Jak wyczyścić piekarnik: domowe sposoby na czystą szybę piekarnika!

Jeśli z kuchenki z piekarnikiem korzystamy często, stan jej higieny jest również monitorowany na bieżąco. Jeśli jednak nasz piekarnik używany jest sporadycznie, szczególnie przed okresem Świąt należy mu się gruntowny przegląd. Choć obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele dedykowanych sprzętom AGD środków czyszczących, to zdecydowana większość z nich zawiera silnie żrące chemikalia o drażniącym zapachu, często niebezpiecznych dla dzieci. Aby szybko, sprawnie i ekologicznie wyczyścić piekarnik środkami dostępnymi w tradycyjnym gospodarstwie domowym (bez chemicznych oparów), wystarczy przygotować:

-    sodę oczyszczoną,
-    szklaną miskę,
-    gąbkę do naczyń,
-    pastę do zębów,
-    starą szczoteczkę do zębów.

Do czyszczenia szyby piekarnika potrzebować będziemy sody oczyszczonej o konsystencji pasty. Chcąc przygotować pastę czyszczącą z sody oczyszczonej, wsyp 3-4 szklanki sody do szklanej miski i stopniowo, powoli dodawaj wodę. Mieszaj przez cały czas aż do uzyskania konsystencji łatwo pasty łatwej do rozprowadzenia. Następnie nałóż równomiernie pastę na całą wewnętrzną powierzchnię szyby piekarnika (w drugiej kolejności na stronę zewnętrzną). Odczekaj 15-20 minut. Następnie szorstką stroną gąbki do naczyń wyczyść nałożoną pastą powierzchnię szyby piekarnika. Większość zapieczonych zanieczyszczeń zejdzie od razu. Przy trudniejszych zabrudzeniach wspomóż się... pastą do zębów i starą szczoteczką do zębów. Nałóż pastę na trudno usuwalne zabrudzenia, a następnie energicznie pocieraj miejsce szczoteczką. Po trudnych zabrudzeniach nie pozostanie nawet ślad.

Jak wyczyścić piekarnik: jak wyczyścić wnętrze piekarnika

Higieniczny i pozbawiony nalotu z tłuszczu piekarnik to gwarant zdrowych i aromatycznych potraw w nim przygotowywanych. Nie raz zapewne mierzyliśmy się z zaschniętymi resztkami spożywczymi zaschniętymi we wnętrzu piekarnika. Jak pozbyć się ich bez użycia chemii tak, by nasz piekarnik nie przesiąkł ostrym i drażliwym aromatem żrących środków czyszczących? Do wyczyszczenia wnętrza piekarnika doskonale nada się roztwór 1:1 octu i ciepłej wody. Jeśli wyjątkowo drażni nas zapach octu, dla jego zniwelowania dodać możemy do octowego roztworu kroplę ulubionego płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszaniną w łatwy sposób umyjemy zapieczony brud we wnętrzu piekarnika, który pod wpływem octu łatwo odstanie od powierzchni ścian piekarnika. Po skończonej pracy przecieramy wnętrze piekarnika czystą szmatką zwilżoną ciepłą wodą.

Jak wyczyścić kuchenkę: domowe sposoby na czystą płytę indukcyjną

Chcąc uniknąć drażniącego zapachu past i środków chemicznych do czyszczenia płyty indukcyjnej, sprawdzonym i dużo łagodniejszym sposobem na trudne do usunięcia ślady z tłuszczu na powierzchni płyty indukcyjnej usunąć możemy za pomocą wybielającej pasty do zębów i szczoteczki. Wystarczy nałożyć niewielką ilość pasty na zabrudzone trwale miejsce i odczekać 15-20 minut. Następnie wystarczy delikatnie przetrzeć miejsce szczoteczką i po zanieczyszczeniu nie zostanie nawet ślad. W większości przypadków nie jest konieczne nawet użycie szczoteczki – plamy po tłuszczu nasiąknięte pastą do zębów, schodzą od razu po przetarciu czystą ściereczką z microfibry. W dodatku wyczyszczona pastą do zębów płyta indukcyjna będzie niezwykle błyszcząca i pachnąca niekłamaną świeżością!

Jak wyczyścić kuchenkę: czyszczenie pokręteł i frontu kuchenki

Miejsce, o którym bardzo często zapominamy czyszcząc kuchenkę z piekarnikiem są kurki i przestrzeń pomiędzy ruchomą częścią kurków a frontem kuchenki. Jeśli jest taka możliwość, spróbujmy odkręcić kurki i przyjrzeć się płycie. Jak wyczyścić brudne kurki kuchenki? Odkręcone kurki umieszczamy w misce napełnionej octem winnym do wysokości zakrywającej w pełni zanurzone kurki. Odstawiamy je na kilkanaście minut by w tym czasie zająć się kuchenką. Jak w szybki sposób usunąć mieszankę nagromadzonego brudu i tłustych oparów zza kurków? Wystarczy przygotować butelkę ze spryskiwaczem i wypełnić ją mieszaniną 2/3 octu winnego i 1/3 wody. Po wstrząśnięciu mieszaniny spryskujemy zabrudzone miejsce i pozwalamy by działało na brud przez ok. 30 sekund. Następnie za pomocą gąbki wycieramy do czysta spryskaną octem powierzchnię, upewniając się że cały brud odstał od powierzchni kuchenki. Jeśli któreś z zanieczyszczeń nadal stawia opór, spróbujmy nałożyć nań czysty ocet winny lub dodając punktowo niewielką ilość sody oczyszczonej. Nawet najbardziej zaschnięty brud nie oprze się takiej mieszance! Po wyczyszczeniu strefy za kurkami, wracamy do miski z octem w której namaczaliśmy kurki. Odmoczone w occie kurki doczyszczamy szczoteczką do paznokci, płuczemy w wodzie i wycieramy do sucha (ewentualnie pozostawiamy na kilka godzin do całkowitego przeschnięcia jeśli boimy się, by odrobina wody nie przedostała się do kuchenki). Po tak przeprowadzonych zabiegach ekologicznymi środkami czystości nasza kuchenka z piekarnikiem lśni czystością i jest gotowa na kulinarne, świąteczne wyzwania!