Jak się zabezpieczyć przed wybuchem gazu? Instalacja gazowa w domu

2019-03-19 14:34

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Istnieje kilka podstawowych zasad, które zapewniają bezpieczeństwo, jeśli w domu znajduje się instalacji gazowa. Warto bowiem pamiętać, że może być ona przyczyną groźnego wypadku, gdy jest nieszczelna.

Jak się zabezpieczyć przed wybuchem gazu? Instalacja gazowa w domu
Autor: agencjafree/living4media Sprawdź, jak zadbać o pełne bezpieczeństwo, jeśli w domu lub mieszkaniu znajduje się instalacja gazowa

Spis treści

  1. Instalacja gazowa w domu – skąd bierze się ryzyko wybuchu gazu?
  2. Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu?
  3. Zaprzyjaźnij się z przepisami

Choć obecnie instalacje gazowe są bezpieczne i właściwie nie stwarzają zagrożenia wybuchem gazu, muszą być odpowiednio wykonane (potwierdzone odbiorem zakładu gazowego) oraz eksploatowane. Zagrożenie wybuchem gazu dotyczy bowiem wszystkich, którzy mają w swoim gospodarstwie domowym piec lub kuchenkę gazową. Najczęstszą przyczyną tragedii są nieszczelne instalacje i urządzenia niepoddawane regularnej kontroli, przestarzałe. Wyciek gazu w połączeniu z powietrzem tworzy mieszaninę wybuchową, a do eksplozji doprowadzić może nawet zapalenie światła bądź włączenie telefonu komórkowego. Jak zatem zabezpieczyć się przed wybuchem gazu?

Instalacja gazowa w domu – skąd bierze się ryzyko wybuchu gazu?

Ruch uliczny, osiadanie budynków, drobne wstrząsy tektoniczne lub po prostu czas to czynniki, które sprzyjają rozszczelnieniu instalacji gazowej w domu. Największe zagrożenie dotyczy tzw. starego, przedwojennego budownictwa lub domów jednorodzinnych, w których trudno często o rzetelne przeglądy instalacji gazowych. Dlaczego? Choć spółdzielnie mieszkaniowe i właściciele budynków zobowiązani są do okresowych kontroli stanu instalacji, w przypadku tych zabudowanych dokonuje się zazwyczaj pobieżnej oceny kondycji instalacji gazowej, sprawdzając jej stopień przydatności do dalszej pracy.

..  Kuchenki gazowe: jak wybrać dobrą kuchenkę gazową? >>>

W przypadku domów jednorodzinnych częstym problemem jest również niewiedza instalatorów, którzy montują wentylatory w miejscach, gdzie występuje podgrzewanie wody, co powoduje często cofanie się spalin do pomieszczenia i w efekcie zwiększenie stężenia czadu. Często jest też problem z samym umiejscowieniem urządzeń gazowych – zdarza się niestety, że instalacje lutuje się cyną lub urządzenia zasilane gazem ziemnym podłączane są do instalacji za pomocą przewodów elastycznych, co może doprowadzić do zapłonu owych materiałów czy nieszczelności instalacji.

Najbardziej problematyczna jest instalacja wykonana z rur stalowych, które są podatne na korozję, co w konsekwencji może skutkować rozszczelnieniem i wybuchem gazu. Na szczęście istnieją zasady, które posiadaczom instalacji gazowych w gospodarstwach domowych pozwalają w pełni zatroszczyć się o życie i zdrowie.

..  Gdzie umieścić kuchenkę gazową? Poradnik >>>

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu?

Regularnie kontroluj szczelność instalacji gazowej. Takie kontrole w budynkach wielorodzinnych zwykle zleca administracja. Jeśli jesteś jednak posiadaczem domu jednorodzinnego, raz w roku zlecaj kontrolę instalacji osobie uprawionej.

Wybieraj atestowane urządzenia, a ich montaż zlecaj fachowcom. Nigdy nie przerabiaj samodzielnie instalacji i nie podłączaj do niej dodatkowych urządzeń, jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień. Gdy wymieniasz kuchnię gazową lub piec, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej tylko osoba posiadająca stosowne uprawnienia może je podłączyć. Oprócz montażu certyfikowanych urządzeń zainstaluj w domu czujniki gazu, które zdolne są we właściwym czasie ustrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Zadbaj o drożność klatek wentylacyjnych. Brak odpowiedniej wentylacji może skutkować niezupełnym spalaniem gazu, w wyniku którego powstawać może zabójczy tlenek węgla, tzw. czad. O odpowiedni otwór wentylacyjny zadbaj zwłaszcza w kotłowni.

..  Czad: jak się chronić przed zaczadzeniem? >>>

Zaprzyjaźnij się z przepisami

Przestrzeganie reguł zapisanych w rozporządzeniach ministra infrastruktury i przepisach prawa budowlanego minimalizuje ryzyko wybuchu gazu. Szczególną uwagę zwróć na zapisy związane z tworzeniem projektu budowlanego czy dotyczące pozwolenia na instalację gazową oraz uzyskania protokołu z próby szczelności. Wiedza wsparta działaniem zapobiegawczym, czyli montażem w całym domu czujników gazu, czyni nas całkowicie bezpiecznymi.