Jak pomalować kaloryfer: sposoby na stylowe odnowienie starego grzejnika!

2014-09-17 18:27

Jak pomalować kaloryfer i jak odnowić stary grzejnik żeberkowy? Czasami wystarczy pomalować kaloryfer, by nie szpecił wnętrza. Wymiana grzejników w całym domu może być kosztowna, a czasem wręcz niepotrzebna. Po co bowiem wymieniać sprawny stary grzejnik, jeśli działa bez zarzutu? Co więcej – moda na retro grzejniki i stylizowane konwektory ma się w najlepsze! Warto to wykorzystać w modnej aranżacji naszego wnętrza!

Spis treści

  1. Jak pomalować kaloryfer: nie taka farba oczywista
  2. Jak pomalować kaloryfer: kiedy zacząć?
  3. Jak pomalować kaloryfer: malujemy!
  4. Jak pomalować kaloryfer: kolor nośnikiem stylu
  5. Pomysł na stary kaloryfer - inspiracje
Czerwony grzejnik żeberkowy
Autor: Marcin Czechowicz

Dzięki szybkiemu, kolorystycznemu liftingowi możemy w łatwy sposób „przekuć” stary grzejnik w modny gadżet, nie nadszarpując przy tym domowego budżetu.

Jak zabrać się do przemalowania kaloryfera? Przede wszystkim zaczerpnij kilku podstawowych informacji i... przystąp do działania!

Jak pomalować kaloryfer: nie taka farba oczywista

Aby nasza praca nie poszła na marne, a kaloryfer dalej bez problemu wypełniał swoją grzewczą funkcję, musimy do malowania grzejnika wybrać dedykowaną dla tego typu działań farbę dekoracyjno-ochronną.

Stworzona z myślą o grzejnikach emalie do kaloryferów  ( np. Śnieżka 18,97 zł / 0,75 l) bądź wodorozcieńczalne emalie do kaloryferów (np. Dekoral, 36 zł / 0,8 l), w połysku lub w macie, znakomicie wytrzymują wysokie temperatury (nawet do 100ºC), nie żółkną i dają bardzo trwałą, idealnie gładką powłokę malarską. Malować nimi możemy grzejniki żeliwne, stalowe, panelowe, a także elementy miedziane.

Jak pomalować kaloryfer: kiedy zacząć?

Malowanie starego grzejnika żeberkowego należy bezwzględnie zacząć i skończyć przed sezonem grzewczym! W przeciwnym razie wysychająca na odnawianym, ciepłym grzejniku farba pozostawi nieestetyczne smugi.

Jak pomalować kaloryfer: malujemy!

  1. Malowanie starego kaloryfera zaczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni grzejnika z poprzednich warstw malarskich, grubszym papierem ściernym.
  2. Po zdarciu w ten sposób starych warstw, odpylamy grzejnik kilkukrotnie przecierając go zwilżoną, bawełnianą szmatką.
  3. Odsłonięte spod farby metalowe fragmenty gruntujemy antykorozyjną farbą podkładową.

Jak pomalować kaloryfer: kolor nośnikiem stylu

Kolor kaloryfera żeberkowego to także ważny czynnik, który lepiej dobrze przemyśleć, aby nie przemalowywać za chwilę ponownie urządzenia pod wpływem chwili czy impulsu. Jeśli nasze wnętrze utrzymane jest w skandynawskim duchu bieli, światłości i pasteli, warto również w takich tonacjach przemalowywać grzejniki żeberkowe.

Chcąc wprowadzić lekkie urozmaicenie we wnętrzu, skupić uwagę na retro kształcie kaloryfera i przemycić za jego pośrednictwem kolor – wybierzmy miękkie, pastelowe odcienie mięty, błękitu (ciekawy dysonans: zimny kolor gorącego urządzenia) lub pistacji. Skrajnym sposobem na odnowienie starego grzejnika będzie potraktowanie go barwą bardzo intensywną: żywa czerwień, burgund, czerń czy złamany kobalt będą silnie przykuwać wzrok na odnowionym kaloryferze.

Żywe barwy na grzejniku wprowadzą do wnętrza nowy, wydobyty ze stylowego niebytu „obiekt”, przydadzą mu też nutki eklektyzmu. Modne w tym sezonie kolory fluo (tzw. „mazakowe”: seledyny, żółcie, limonki i róże) jako odcienie dla starego grzejnika żeberkowego będą wpisywać się w stylistykę wnętrz nowoczesnych, inspirowanych pop-artem i nowoczesnością.

Pomysł na stary kaloryfer - inspiracje

Nasi Partnerzy polecają