Co na stare płytki w łazience: to częste pytanie w waszych listach. Jak je odnowić, bez skuwania. Po pierwsze, usuńmy z łazienki wszystkie ruchome elementy i spójrzmy świeżym okiem, co nam naprawdę przeszkadza: czy kolor płytek, czy same kafle mogłyby być, ale drażnią nas brzydkie niemodne dekory. Czy może płytek w łazience jest za dużo i czujemy się "zakafelkowani"? Oceńmy podłogę - tej raczej nie zmienimy, bo mimo wszystko lepiej mieć płytki na podłodze niż kłaść na nie jakąś wykładzinę - i co do niej pasuje.

Kiedy wiemy już, co by poprawiło sytuację, zapoznajmy się z możliwościami, jak odnowić płytki w łazience, bez konieczności ich wymiany.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Jak odnowić płytki w łazience: malowanie kafli

Jeśli ewidentnie chcemy zmienić kolor całości czy części starych płytek nie inwestując dużych kwot, najprościej jest je przemalować. Jesteśmy w stanie samodzielnie odnowić płytki, aby ich nie wymieniać. Na rynku jest dostępnych wiele różnych farb, jedynie musimy pamiętać, że o ile do szorstkich matowych kafli wystarczy sama farba, to do tych szkliwionych potrzebny będzie jeszcze podkład i że jak zawsze przed malowaniem należy starannie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Przywrócenie pierwotnego wyglądu płytek przy takiej opcji w praktyce jest trudno wykonalne i nieopłacalne. Oczywiście dodatkowo możemy na takich płytkach domalowywać jeszcze jakieś wzory, ale najładniej wyglądają duże jednolite powierzchnie. Efekt będzie zależny od staranności wykonania.

Co na stare płytki: zaklejanie płytek folią samoprzylepną

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić płytki w łazience szybko i odwracalnie, pomyśl o folii samoprzylepnej. Możmy spróbować również sami to wykonać. Łatwiej się wykleja ścianę z dużych kafli niż z małych. W przypadku błędu w klejeniu, możemy zniszczyć folię, ale jest stosunkowo tania. Nie używajmy kolorowych matowych folii do naklejania na stare płytki w łazience - łatwo się zarysowywują i wciera się w nie brud, lepiej sprawdzają się błyszczące. Najlepiej każdą folię zabezpieczyć dodatkowo laminatem, dużo łatwiej się klei i jest trwalsza. Można zamówić dowolną grafikę według naszego projektu, np. zdjęcie, ale koniecznie wtedy z ochronnym laminatem zabezpieczającym druk. Na zadrukowanej w jakiś wzór folii mniej będą widoczne zacieki niż na gładkich jednolitych. Możemy też na stare płytki w łazience zastosować gotowe folie z efektami specjalnymi, metaliczne itp.

Jak odnowić płytki w łazience: przysłonięcie

Co na stare płytki? Wykafelkowaną ścianę bądź jej część możemy przysłonić dowolną wodoodporną płytą o grubości nie kolidującej ze stałym wyposażeniem (montujemy na odpowiednie kleje bądź silikony). Może to być lustro naturalne bądź syntetyczne, szkło matowe, barwione czy malowane, płyty z tworzyw sztucznych z różnymi wierzchami (np. aluminiowym), płyty z PCV z naklejoną grafiką wielkoformatową (łatwiej się je montuje od bezpośredniego wyklejania na kaflach), korkiem itp. Na dobry wizualny efekt ma duży wpływ dokładność spasowania płyt, należy dobrze sprawdzić piony i zniwelować często występujące krzywizny ścian.

Jak odnowić płytki w łazience: nowe na stare

O ile mocowanie starych płytek jest bez zarzutu można na nich kłaść nowe. Wiadomo jednak, że ich żywotność będzie dużo krótsza od kładzionych normalnie, więc takie rozwiązanie powinno się stosować ewentualnie tylko miejscowo jako uzupełnienie któregoś z powyższych.

Jak odnowić płytki w łazience: zaklejanie tapetą

W dużych łazienkach w miejscach, gdzie nie występuje bezpośredni kontakt z wodą można na stare płytki nakleić odpowiednią do wilgotnych pomieszczeń tapetę, doda to pomieszczeniu trochę pokojowego charakteru. Taka łazienka naprawdę będzie miała ciekawy wystrój.

Jak odnowić płytki: zamaskowanie dekorów

O ile płytki w łazience nam się podobają, a drażnią tylko dekory można próbować je zamaskować dociętymi starannie do wymiaru zamiennymi pasującymi do charakteru wnętrza elementami - innym, tym razem podobającym się dekorem, stonowaną bądź kontrastową kolorystycznie kaflą, fakturowanym kafelkiem w tym samym kolorze co całość, gładką cienką aluminiową płytką, wydrukowaną według naszego projektu naklejką, itp.
 
Jeżeli istniejące płytki na podłodze w łazience absolutnie nie pasują nam do odmienionych płytek ściennych, warto położyć na podłogę odpowiednio dobraną wykładzinę, aby stworzyć harmonijną całość. Wszystkie powyższe sposoby można zastosować oczywiście nie tylko w łazience - sprawdzą się też np. na stare płytki w kuchni.

Powyższe rozwiązania na pewno nie zastąpią gruntownego remontu łazienki, ale z całą pewnością są w stanie odsunąć go w czasie i pozwolić pocieszyć się nam jeszcze starą-nową łazienką.

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem!