Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne? Instrukcja krok po kroku

2021-11-15 8:21

Wyrwane gniazdko elektryczne może wydawać się niegroźną usterką, jednak w rzeczywistości uszkodzony kontakt stanowi realne zagrożenie dla domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne? Jak zapobiegać tego typu usterkom w przyszłości? Kiedy należy wezwać elektryka?

Naprawa wyrwanego kontaktu
Autor: AndreyPopov / GettyImages Wyrwane gniazdko elektryczne należy naprawić najszybciej, jak się da. Zwisający luźno kontakt może grozić porażeniem, a nawet pożarem

Spis treści

  1. Wyrwany kontakt – usterka, której nie należy lekceważyć
  2. Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne?
  3. Planujesz remont? Zainspiruj się

Wyrwany kontakt – usterka, której nie należy lekceważyć

Wyrwane gniazdko elektryczne w domu powinno być natychmiast naprawione, ponieważ może stanowić zagrożenie, w szczególności dla małych dzieci. Poluzowane lub zwisające gniazdka elektryczne grożą porażeniem, a w niektórych przypadkach nawet pożarem. Jeżeli na powierzchni plastikowej osłonki gniazdka zauważymy lub wyczujemy spaleniznę, niezwłocznie powinniśmy wezwać elektryka, który będzie w stanie zbadać problem i w razie potrzeby wymienić cały kontakt. By zapobiec wyrwaniu gniazdka, pamiętajmy, by odłączając sprzęt elektryczny nie ciągnąć wtyczki na siłę, raczej trzymać jedną ręką nasadę kabla, a drugą przytrzymywać plastikową obudowę gniazdka.

Jak naprawić wyrwane gniazdko elektryczne?

Gdy zauważymy w domu wyrwane gniazdko elektryczne, na początku spróbujmy je lekko dopchnąć do ściany. Jeżeli wyczuwamy opór, nie wciskajmy kontaktu na siłę. Opór może oznaczać, że problem tkwi w blaszkach rozporowych, dlatego będziemy musieli rozkręcić gniazdko. Pierwszym krokiem będzie wyłączenie prądu w całym domu. Kiedy to zrobimy, upewnijmy się, że wszystkie korki są wyłączone i spróbujmy uruchomić jakiś sprzęt elektryczny. Następnie, przy pomocy próbnika napięcia sprawdźmy, czy w poluzowanym gniazdku płynie prąd. Jeżeli czerwona dioda próbnika się świeci, oznacza to, że prąd nadal płynie w gniazdku. Gdy dioda się nie świeci, możemy rozkręcić gniazdko śrubokrętem lub wkrętarką. Po zdjęciu plastikowej osłonki zauważymy puszkę z przewodami. Wyrwane gniazdko elektryczne nierzadko jest efektem zaciśniętych blaszek rozporowych. Kiedy zdejmiemy osłonkę, sprawdźmy, czy uchwyty (tzw. łapki) trzymają przewody prawidłowo w puszce. Następnie poluzujmy śruby mocujące przewody, wyjmijmy gniazdko ze ściany, a następnie włóżmy z powrotem, trzymając jedną ręką przewody (by nie wysunęły się na zewnątrz), a drugą dokręcając boczne śrubki. Po takim zabiegu blaszki rozporowe powinny zakotwiczyć się w ścianie, a gniazdko powinno stabilnie siedzieć w puszce.

Czasami wyrwane gniazdko elektryczne nie ma nic wspólnego z blaszkami rozporowymi, a jest efektem poluzowanych przewodów. Kiedy zauważymy, że po odkręceniu plastikowej osłonki przewody są odłączone, należy je ponownie wetknąć w odpowiednie miejsca. Jeżeli wyrwane gniazdko elektryczne ma uziemienie, po wyjęciu gniazdka z puszki powinniśmy zobaczyć 3 przewody: czarny/brązowy (fazowy), niebieski (neutralny) i zielony/żółty (ochronny). Czarny przewód podłączmy do lewego zacisku gniazdka, niebieski do prawego zacisku, a zielony/żółty do środkowego. Jeżeli w domu mamy stare gniazdka bez uziemienia, będziemy musieli wykonać tzw. mostkowanie, a więc czarny/brązowy przewód podłączamy pod jeden zacisk, a niebieski łączymy z bolcem i podłączamy pod drugi zacisk. Pamiętajmy, że wszystkie przewody powinny być bardzo dobrze dokręcone, żaden nie może zwisać luźno. Po dokręceniu przewodów włóżmy gniazdko do puszki i przykręćmy je, a na koniec przykryjmy plastikową osłonką. Kiedy upewnimy się, że wszystko zostało odpowiednio dokręcone, możemy włączyć prąd.

Czasami poluzowane lub wyrwane gniazdko elektryczne nie jest winą instalacji, ale materiału, z którego wykonana jest ściana. Gniazdka montowane w płytach karton-gipsowych potrafią dość szybko się obluzować przez wykruszanie się płyty. W takim wypadku wystarczy uzupełnić ubytki w płycie gipsem lub cementem. Pamiętajmy, że wyrwane gniazdko elektryczne w większości przypadków jest prostą usterką do naprawienia, jeśli jednak nie czujemy się na siłach, nie próbujmy sami go naprawić, ale wezwijmy elektryka, który wykona tę czynność profesjonalnie i bezpiecznie.

Planujesz remont? Zainspiruj się

Ile kosztuje remont łazienki?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany