Urządzając mieszkanie lub odświeżając wystrój któregoś z pokoi, wcale nie musisz zostawiać malowania ścian specjalistom – możesz zrobić to własnoręcznie! Jeśli już wybrałeś farby i kolory ścian, podpowiadamy, jak malować ściany.

Malowanie ścian: przybory i narzędzia potrzebne do malowania

Zanim zabierzesz się za malowanie, upewnij się, że masz przygotowane wszystkie niezbędne przybory i narzędzia. Potrzebne ci będą: folia i taśma malarska, szpachelka, preparat gruntujący, masa szpachlowa, stalowa paca, gładź gipsowa, papier ścierny, gąbka, mydło malarskie, teleskop, wałki (najlepiej jest użyć trzech rodzajów wałków – dużego, szerokiego i okrągłego), pędzel na wygiętej rączce oraz oczywiście odpowiednia ilość farby w wybranym przez ciebie kolorze.

Jak malować ściany: KROK PO KROKU

1. Przed rozpoczęciem malowania, przesuń meble na środek pomieszczenia i dokładnie oklej je folią malarską.

2. Następnie zabezpiecz listwy przypodłogowe przy pomocy taśmy malarskiej, a podłogę okryj folią.

3. To samo zrób z oknami, także przy użyciu folii i taśmy malarskiej.

4. Kontakty i włączniki należy odkręcić od ściany i również okleić taśmą malarską. Dzięki temu łatwiej będzie ci dotrzeć do zakrytych fragmentów ścian.

5. Szpachelką usuń niezwiązane fragmenty tynku na suficie, a następnie nanieś preparat gruntujący na całą powierzchnię ubytku.

6. Na ubytki nałóż masę szpachlową (przy pomocy stalowej pacy), a po jej wyschnięciu nanieś w tym miejscu gładź gipsową.

7. Zaszpachlowane miejsca na suficie należy wyszlifować papierem ściernym, aż do ujednolicenia powierzchni.

8. To samo zrób z ubytkami znajdującymi się na ścianach – nanieś na nie masę szpachlową, pociągając szpachelką wzdłuż pęknięć, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.

9. Po zaszpachlowaniu i zeszlifowaniu wymagających poprawek fragmentów ścian, umyj całą ich powierzchnię wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

10. Gdy umyte ściany wyschną, nanieś na nie środek gruntujący.

11. Sufit należy malować szerokim wałkiem, zaczynając przy oknie, a następnie systematycznie oddalając się od źródła światła.

12. Przy krawędzi sufitu namaluj wąski pasek wokół całego pomieszczenia. Po wyschnięciu farby, naklej taśmę malarską przy samej krawędzi sufitu.

13. Malowanie ścian najlepiej jest rozpocząć od pomalowania narożników oraz miejsc przy oknach i gniazdkach. Użyj do tego okrągłego wałka.

14. Do pomalowania reszty ścian użyj dużego wałka. Zacznij od ściany z oknem, a następnie maluj oddalając się od źródła światła.

15. Do pomalowania trudno dostępnych miejsc użyj specjalnego wąskiego pędzla na wygiętej rączce.

16. Gdy farba lekko przyschnie, odklej taśmę malarską, którą nakleiłeś przy krawędzi sufitu oraz w innych zabezpieczonych miejscach.

Gotowe!