Instalacja elektryczna wokół domu: gniazda i łączniki do zadań specjalnych

 Instalacja elektryczna wokół domu

Gniazda i łączniki na zewnątrz muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe

Fot. Andrzej T. Papliński

Gniazda i łączniki elektryczne montowane są nie tylko w domu, lecz także w jego otoczeniu. Garaż, altana albo zewnętrzne ściany budynku wymagają produktów solidnych i bezpiecznych, które przystosowane są do niezawodnej pracy w warunkach zewnętrznych. Takie też znajdują się w serii TEKNO marki MOWION.

Osprzęt elektryczny z serii TEKNO jest w pełni przystosowany do montażu na zewnątrz. Gniazda i łączniki wykonane są z wysokiej jakości tworzyw sztucznych (PC, ABS bądź PP), które wyróżniają się odpornością na zmienne warunki pogodowe, wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowe zabezpieczenie zapewniają wieczka ochronne. Produkty dostępne są w uniwersalnej, prostej kolorystyce: czarny klawisz z szarą obudową. Dlatego bez problemu można je dopasować do budynku (altany, garażu, elewacji).

 Instalacja elektryczna wokół domu

Czerń i biel - uniwersalna kolorystyka

Fot. Kanlux

Szczelność i bezpieczeństwo

Seria TEKNO to łączniki i gniazda przeznaczone do montażu natynkowego. Wyróżniają się wysokim stopniem szczelność – oznaczenie IP54. Pierwsza cyfra kodu IP – w tym wypadku „5” – określa ochronę przed dostaniem się do środka ciał stałych. Nawet jeśli do urządzenia przeniknie niewielka ilość pyłu, nie wpłynie to na jego pracę. Natomiast druga cyfra, czyli „4”, oznacza zabezpieczenie przed bryzgami wody z dowolnego kierunku.

Solidna konstrukcja oraz wewnętrzny mechanizm zbudowano w sposób ułatwiający podłączenie przewodów w trakcie instalacji (możliwość zdjęcia mechanizmu z podstawy łącznika). Szczególna konstrukcja przepustów (PVC) zapewnia szczelność IP54, jeśli chodzi o przeprowadzenie przewodów.

NIE PRZEGAP

 Instalacja elektryczna wokół domu

Gniazda z wieczkami ochronnymi

Fot. Kanlux

Co znajdziemy w serii TEKNO?

W skład serii TEKNO wchodzą min.: łączniki jednobiegunowe (dostępne również w wersji z LED), łączniki świecznikowe (również opcjonalnie w wersji z LED), łączniki zwierne i schodowe (także w wersji z LED), gniazda zasilające francuskie (pojedyncze lub podwójne), a także połączenia łączników jednobiegunowych lub świecznikowych z gniazdem francuskim. Oferta jest na tyle szeroka, że łatwo dobrać osprzęt do dowolnego budynku.

Światło wokół domu

Zlecając wykonanie projektu instalacji elektrycznej w domu, warto pomyśleć również o doprowadzeniu prądu na posesję. Niektóre jej fragmenty dobrze jest bowiem podświetlić z powodów estetycznych, a wiele miejsc wokół domu – np. strefa wjazdu – wymaga tego ze względu na nasz komfort, ale także bezpieczeństwo. Instalacja elektryczna okaże się przydatna również w innych sytuacjach – np. do sterowania pracą skrzydeł bramy czy instalacji antyoblodzeniowej. Powinna być ona wydzielona w osobnym obwodzie.

Jeśli zdecydujemy się na założenie ogrodu na podstawie projektu, będzie on również zawierał koncepcję jego oświetlenia, a nawet schematy instalacyjne (w zależności od wybranej wersji projektu) – nie powinno więc być problemu z odpowiednim rozprowadzeniem przewodów elektrycznych.

Wizualizacje online: wybierz produkty do swojego domu

Na stronie http://mowion.pl/ dowiesz się więcej o marce MOWION. Oprócz prezentacji produktów znajdziesz tam konfigurator i wizualizer, które podpowiedzą Ci, jak dobrać osprzęt elektroinstalacyjny do konkretnego wnętrza. Dzięki temu dopasujesz go nie tylko do koloru ścian i dodatków dekoracyjnych, lecz przede wszystkim stylu, który króluje w Twoim domu.

Ocena: 0
Zdjęcia: Andrzej T. Papliński

POLECANE ARTYKUŁY