Farba poliuretanowa: co to jest? Zastosowanie, właściwości, zalety

2019-04-22 15:48

Farba poliuretanowa stosowana jest głównie do metalu w przemyśle mechanicznych i budowlanym. Wyróżniamy farby poliuretanowe jedno- i dwuskładnikowe. Jakie mają właściwości i gdzie jeszcze znajdują zastosowanie?

Farba poliuretanowa: co to jest? Zastosowanie, właściwości, zalety
Autor: Marcin Czechowicz Farbę poliuretanową wykorzystuje się np. do malowania posadzek betonowych

Spis treści

  1. Właściwości farb poliuretanowych
  2. Zastosowanie farby poliuretanowej
  3. Dwuskładnikowa farba poliuretanowa czy jednoskładnikowa?
  4. Jak malować farbą poliuretanową?

Farba poliuretanowa używana jest do malowania metalowych, stalowych i żeliwnych konstrukcji oraz sprzętów, jednak stosuje się ją nie tylko do metalu – dobrze sprawdza się również na podłożach z tynku, betonu, tworzyw sztucznych czy nawet drewna. Farba poliuretanowa odznacza się bardzo wysoką trwałością, a malowanie nią jest bardzo proste. Zanim jednak pokusimy się na prace renowacyjne z jej użyciem, warto znać wszystkie właściwości emalii ochronnej i jej zastosowania.

Właściwości farb poliuretanowych

Farba poliuretanowa ma właściwości ochronne. Tworzy trwałą, elastyczną powłokę odporną na ścieranie, która idealnie zabezpiecza przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi. Działanie czynników atmosferycznych nie wpływa na jej kolor i połysk. Warto wiedzieć, że jest odporna także na działanie takich substancji, jak: rozpuszczalniki, oleje maszynowe czy inne środki chemiczne. Z czego jest właściwie wykonana? Ten rodzaj farby ochronnej produkuje się z mieszaniny żywic: poliestrowej, polieterowej, akrylowej, a także specjalnych utwardzaczy.

..  Najlepsza farba do betonu – co wybrać? >>>

Zastosowanie farby poliuretanowej

Farbą poliuretanową maluje się zwykle metal. Stanowi jeden z najważniejszych materiałów ochronnych stosowanych w fabrykach, a także przy budowie dróg, autostrad czy parkingów. Przy jej użyciu maluje się także: statki, maszyny rolnicze, kontenery, hale stalowe, barierki, silosy itd. Sam fakt jej przeznaczenia dowodzi, że doskonale odnajduje się w bardzo nieprzyjaznych warunkach zewnętrznych.

Dwuskładnikowa farba poliuretanowa czy jednoskładnikowa?

Dwuskładnikowa farba poliuretanowa cieszy się sporą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje, od jednoskładnikowej różni się dodatkowym komponentem. Oba trzeba wymieszać przed użyciem farby. Zmieszana farba poliuretanowa dwuskładnikowa musi być szybko wykorzystana. Trochę łatwiejsza w użyciu jest farba poliuretanowa jednoskładnikowa, która wcale nie odbiega trwałością od swojego dwuskładnikowego odpowiednika.

..  Jak pomalować rdzę? >>>

Jak malować farbą poliuretanową?

Malowanie farbą poliuretanową jest dość proste i zawsze wymaga zachowania podstawowych zasad poprzedzających proces malowania, jak oczyszczenie powierzchni. Warunki atmosferyczne odgrywają tutaj drugorzędną rolę, ponieważ farby poliuretanowej można używać także podczas okresu zimowego, o ile temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -5°C. Gdy mamy do pomalowania niewielką powierzchnię, najlepiej jest nałożyć farbę zwykłym pędzelkiem, a większe powierzchnie malować za pomocą natrysku. Trzeba pamiętać, że poliuretan wytwarza toksyczne związki podczas malowania, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w trakcie prac.

Warto pamiętać: farba poliuretanowa to jeden z najlepszych i nieskomplikowanych sposobów zabezpieczenia powierzchni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia